Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
tuky-v-krvi.jpg

Tuky v krvi

Přestože se o nebezpečí vysoké hladiny cholesterolu mluví poměrně často, jeho vyšetření se provádí pouze v rámci preventivních prohlídek v 18, 30, 40, 50 a 60 letech. Vyšší hodnoty LDL cholesterolu, triacylglycerolů a celkového cholesterolu v krvi jsou přitom jedním z hlavních ukazatelů možných zdravotních problémů s kardiovaskulárním systémem, zejména se srdcem. Právě srdečněcévní onemocnění jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice.

Proto je důležité pravidelně sledovat hladinu cholesterolu a ostatních tuků v krvi. Jedinou možností, jak zjistit, zda ji máte v pořádku, je nechat si odebrat krev k laboratornímu rozboru. Hladinu tuků v krvi si můžete ověřit krevním testem. Ptejte se svého lékaře nebo přijďte na naše odběrové pracoviště SYNLAB jako tzv. samoplátce.

Co může vysoká hladina tuků v krvi způsobit?

Při ukládání krevních tuků ve stěnách cév dochází k jejich zúžení. Označujeme ho jako aterosklerózu neboli kornatění tepen, jehož příznaky se odhalí až při kritickém zúžení cévy nebo jejím úplném uzavření. Následkem může být například:

  • infarkt myokardu;
  • mozková mrtvice;
  • ischemická choroba srdeční;
  • angina pectoris;
  • ischemická choroba dolních končetin.

Prevence onemocnění srdce a cév

Nejdůležitější pro prevenci srdečněcévních onemocnění je udržet hladinu krevních tuků, hlavně cholesterolu, v normě. Cholesterol je přirozenou součástí našeho těla, je důležitý pro tvorbu hormonů a vitaminu D a má také vliv na odbourávání tuků. Přestože bez něj nemůžeme žít, je nezbytné zajistit, aby ho v krvi nebylo příliš velké množství.

Nejlepší prevencí je proto dodržování zdravé životosprávy. Odborníci doporučují vyhnout se kouření, omezit konzumaci alkoholu i sladkých a tučných jídel. Do jídelníčku bychom měli naopak zařadit potraviny bohaté na vlákninu, především ovoce a zeleninu, ryby a libové maso. Pravidelný pohyb pomůže také omezit nadváhu, která je jednou z hlavních příčin vzniku srdečněcévních onemocnění. Dále je důležité pravidelně kontrolovat hladinu krevního tlaku a cukru (glykemie).