Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
stitna-zlaza.jpg

Štítná žláza

Onemocnění štítné žlázy jsou velmi častá (jejich výskyt se udává u 5 % české populace, u žen středního a vyššího věku až u 15–20 %). Prvotní příznaky nemusí být nápadné. Včasný záchyt onemocnění přitom pomáhá předejít případným komplikacím. Laboratorní vyšetření je v diagnostice poruch štítné žlázy klíčové.

Štítná žláza je umístěna uvnitř krku. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, což znamená, že hormony, které vylučuje, z ní putují přímo do krve. Je to jeden z velmi důležitých regulačních orgánů v našem těle, jenž se podílí na mnoha jeho funkcích. Hormony štítné žlázy (hlavní jsou tyroxin, trijodtyroxin a kalcitonin) umožňují správný vývoj lidského plodu. Proto se také doporučuje, aby ženy během těhotenství měly dostatečný přísun jodu, jenž je nezbytný pro tvorbu optimálního množství hormonů štítné žlázy. Po narození jsou tyto hormony zodpovědné za udržení správné teploty organismu, zajištění řádné funkce všech orgánů a regulaci spotřeby energie v těle.

Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, působí to tělu mnohé obtíže. Poruchy štítné žlázy přitom začínají celkem nevinně. Únavu, změny v soustředění a přibývání na váze často připisujeme hektickému tempu života. Onemocnění štítné žlázy trápí přitom až 5 % české populace, nejčastěji ženy nad 50 let věku. Obecně je pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy vyšší u žen než u mužů. Na většinu onemocnění tohoto orgánu existuje léčba, avšak v některých případech je doživotní. Největším problémem bývá zanedbání preventivní péče a pozdní stanovení diagnózy.

Pokud chcete mít jistotu, že máte štítnou žlázu v pořádku, ptejte se svého lékaře nebo můžete přijít na jakékoliv naše odběrové pracoviště SYNLAB jako tzv. samoplátce.

Onemocnění štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou většinou způsobuje imunitní systém, který ji nepovažuje za část těla a vyrábí proti ní protilátky – onemocnění štítné žlázy jsou tzv. autoimunitní. Rizikovými faktory nemoci jsou nedostatek jodu, dědičnost, onemocnění cukrovkou a ozáření organismu.

Pokud vám lékař diagnostikuje takzvanou hypofunkci štítné žlázy, znamená to, že je její funkce snížená. Žláza neprodukuje dostatek hormonů a způsobí tak zpomalení veškerých procesů v našem těle. Důsledkem je, že se cítíme unavení, pomalejší je i metabolismus, což způsobí přírůstek váhy a problémy se zažíváním. Dalšími příznaky jsou také zimomřivost, deprese a padání vlasů. Většinu těchto projevů často přičítáme životnímu stylu, hormonálním změnám (těhotenství, klimakterium), mnoho z nich dokonce přehlížíme. Méně častým onemocněním je hyperfunkce neboli zvýšená činnost žlázy – ta produkuje naopak nadbytek hormonů. Projevy onemocnění bývají nápadnější. Štítná žláza se může zvětšit, nemocní mají neustálý přebytek energie a trpí nervozitou. Vnějšími projevy jsou výrazné úbytky na váze, návaly horka, nadměrné pocení, bušení srdce a vypouklé oči.

Snížená funkce se léčí podáváním hormonů, a přestože začne žláza fungovat normálně, léčba bývá doživotní. Hyperfunkce se upravuje pomocí léků, které zabraňují tvorbě hormonů. Pokud je příčinou nadměrné tvorby hormonu nezhoubný nádor (uzel), neléčená hyperfunkce může být i životu nebezpečná. V případě tohoto druhu onemocnění se musí příslušná část štítné žlázy chirurgicky odstranit a hormon se pak do těla dodává uměle, stejně jako v případě hypofunkce. Obě onemocnění (hypofunkce i hyperfunkce) často působí také na pravidelnost menstruačního cyklu, a pokud je neléčíme, mohou způsobit problémy s otěhotněním. Rovněž se doporučuje projít vyšetřením krve před plánovaným těhotenstvím či v jeho počátku, protože nedostatečná činnost štítné žlázy vede ke špatnému vývoji plodu a zvýšenému riziku potratu.

Prevence onemocnění

Nesprávný poměr hormonů štítné žlázy negativně působí na celý organismus. Pokud dlouhodobě trpíte únavou, přes dodržování zdravé a vyvážené životosprávy přibíráte na váze nebo vám nadměrně padají vlasy, neměli byste tyto signály těla podceňovat. Informujte o nich svého praktického lékaře. Správnou funkci štítné žlázy můžete podpořit konzumací dostatečného množství jodu. Ten je obsažen třeba v mořských rybách a plodech či vejcích. Vzhledem k tomu, že historicky byl nedostatek jodu poměrně běžným problémem, obohacuje se jím stolní sůl, kterou běžně kupujeme.