Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
revma_1.jpg

Revma

Revmatoidní artritida je lékařský název pro revma. Většina lidí si ho správně spojí s onemocněním kloubů. Málokdo ale ví, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Ta je napadána dalšími buňkami a roztáčí se proces vedoucí k deformacím především drobných kloubů s typickými projevy lokálního zánětu, jimiž jsou otok, zarudnutí, bolestivost, ale i lokální změna teploty. Výsledkem jsou kloubní deformace s poruchou funkce kloubu.

Zajímá vás, zda vaše krev neobsahuje látky, které ukazují na to, že byste mohli mít problém s revmatem? Pro základní vyšetření revmatoidního faktoru, tedy protilátky, jež se vyskytuje v krvi pacientů s revmatoidní artritidou, si můžete objednat balíček s názvem Revmatoidní faktor. Na webové stránce www.nextlifeapp.cz najdete i ucelenou nabídku dalších našich preventivních vyšetření. Pokud máte zájem konzultovat výsledek, obraťte se na naše call centrum na telefonním čísle 800 234 234.

Onemocnění kloubů

Kloubní onemocnění patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Na bolesti kloubů si stěžuje každý druhý senior, ani mladší lidé ovšem nejsou výjimkou. Nejznámějšími kloubními nemocemi jsou artróza a artritida.

Artróza postihuje především velké klouby (kolena, kyčle). Jedná se o tzv. opotřebovanost kloubů, a proto se často objevuje u starších osob nebo u lidí, kteří mají dlouhodobě zvýšenou fyzickou zátěž, jako jsou například sportovci. Rizikovým faktorem je také obezita.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Ta je napadána dalšími buňkami a roztáčí se proces vedoucí k deformacím především drobných kloubů s typickými projevy lokálního zánětu, jimiž jsou otok, zarudnutí, bolestivost, ale i lokální změna teploty. Výsledkem jsou kloubní deformace s poruchou funkce kloubu. Těmito procesy, typickými pro revmatoidní artritidu, bývají ženy postiženy dvakrát až třikrát častěji než muži. Průměrně se onemocnění plně rozvine mezi 40. a 60. rokem.

Prevence onemocnění kloubů

Stejně jako o celé tělo, i o klouby, aby správně fungovaly, musíme pečovat. Základem je aktivní způsob života, pestrá a vyvážená strava a pravidelný pohyb. Pokud vás občasné bolesti kloubů už trápí, zaměřte se především na udržení optimální váhy a dejte si záležet na výběru pohodlné obuvi.

Vyšetření kloubů

Revmatoidní faktor slouží k odlišení revmatoidní artritidy od obyčejné bolesti kloubů, která mívá příčinu například v zánětu nebo opotřebování kloubů. Zvýšená hladina revmatoidního faktoru může být příznakem také jiných autoimunitních onemocnění, může se vyskytovat i při přetrvávajících infekcích bakteriálního či virového původu. 

Revmatoidní faktor je orientační ukazatel, který je dobré následně doplnit dalšími vyšetřeními, jako jsou stanovení CRP a anticitrulinových protilátek. Včasná laboratorní diagnostika je však důležitá, protože čím dříve se tato nemoc začne léčit, tím pro pacienta a jeho klouby lépe.