Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
rakovina-prostaty.jpg

Rakovina prostaty

Karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice. Každý rok jím u nás onemocní 8 000 mužů, 1 400 na něj zemře. Téměř polovina (47 %) nemocných nemá žádné příznaky, proto je rakovina prostaty označována jako tichá nemoc. Přestože se počet pacientů každým rokem zvyšuje, právě díky včasné a přesnější diagnostice úmrtnost na toto onemocnění významně klesá.

Zjištění karcinomu prostaty

Z výše uvedeného důvodu je zcela zásadní prevence. Prvotní záchyt rakoviny prostaty spočívá v odběru krve. Základním laboratorním ukazatelem, který se běžně při diagnostice tohoto onemocnění používá, je hladina prostatického specifického antigenu (PSA). Po zjištění jeho zvýšené hladiny pacienti následně podstupují invazivní vyšetření v podobě biopsie prostaty, jež podezření na rakovinu potvrdí, či vyvrátí. Hodnota PSA však může být zvýšena i věkem, genetickými faktory, životním stylem a falešně tak ukazovat na zhoubné onemocnění prostaty.

Naše laboratoř nyní nabízí přesnější diagnostiku karcinomu prostaty, který kromě celkového PSA zjistíme i z hodnoty volného PSA a izoformy (-2)proPSA. Z naměřených parametrů poté stanovíme hodnotu PHI – indexu zdravé prostaty. Díky němu dokážeme zachytit pacienty s rizikovým karcinomem prostaty a snížit počet zbytečných biopsií.

Při indikaci vyšetření lékařem je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud máte zájem o stanovení indexu zdravé prostaty jako samoplátce, můžete přijít na naše jakékoliv odběrové pracoviště SYNLAB.