Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
ledviny.jpg

Ledviny

Odborné odhady tvrdí, že téměř každý desátý obyvatel ČR nemá ledviny úplně v pořádku. Mnoho lidí o svém problému s tímto orgánem vůbec neví. Špatnou funkci ledvin totiž nemocný člověk zpočátku nemusí vůbec pociťovat.

Ledviny jsou v těle zodpovědné za řadu životně důležitých funkcí. Tou hlavní je odstraňování odpadních látek z krve a přebytečné vody z těla. To však není všechno – podílejí se na regulaci krevního tlaku, řídí rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi, vylučují hormon erytropoetin, který v kostní dřeni řídí tvorbu červených krvinek. Ledviny také ovlivňují metabolismus vápníku, jenž je důležitý, abychom měli zdravé a silné kosti. Ledviny jsou pro lidský organismus nepostradatelné ‒ člověk sice může žít pouze s jednou, ale pokud se filtrační funkce tohoto orgánu začne snižovat, je potřeba se mít na pozoru a po konzultaci s lékařem započít léčbu. 

Vyšetření ledvin

Onemocněním ledvin jsou ohroženi především diabetici, lidé trpící vysokým krevním tlakem, starší 65 let a ti, kdo mají onemocnění ledvin v rodině. Ti by proto měli pravidelně absolvovat vyšetření v rámci preventivních kontrol u praktického lékaře. Pokud si chcete ověřit správnou funkci ledvin jako samoplátce, můžete přijít na jakékoliv naše odběrové pracoviště SYNLAB.

Onemocnění ledvin

Poškození funkce ledvin probíhá často bez příznaků, bezbolestně. Proto se stává, že lidé o onemocnění vůbec nevědí. Z toho důvodu je důležité se zaměřit na případné nemoci ledvin při preventivních kontrolách u praktického lékaře. Bohužel v praxi se lékaři setkávají s tím, že přibližně 40 % nemocných přichází do ordinace již s akutním selháním ledvin, které se musí řešit dialýzou. Podle jejich odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk. 

Ledviny bývají nejčastěji postiženy záněty, ledvinovými kameny nebo nádory. V případě rakoviny ledvin bohužel Češi drží smutné prvenství – v celé Evropě není země, kde by tyto nádory trápily tolik lidí jako u nás. Ročně v České republice onemocní tímto typem rakoviny více než tři tisíce lidí, evropský průměr je zhruba polovina. Neléčená onemocnění ledvin mohou způsobit jejich chronické selhání. Selháním ledvin rozumíme stav, kdy jejich výkonnost poklesne pod 10−20 % původní kapacity. V takovém případě se v krvi hromadí odpadní látky, nemocný orgán přestává fungovat a tekutina nashromážděná v těle způsobuje otoky tkání, například dolních končetin či očních víček. Tělo také není schopno produkovat červené krvinky, což je provázeno únavou a celkovou slabostí. V tuto chvíli je potřeba zahájit léčbu dialýzou či orgán transplantovat. Mezi nejčastější příčiny selhání ledvin patří cukrovka, vysoký krevní tlak, opakované záněty či polycystická choroba ledvin.

Prevence onemocnění

Základem prevence onemocnění ledvin je dodržování zdravého životního stylu. Kromě stravy je důležitý i pohyb. Ledvinám nesvědčí kouření a nadměrné užívání volně prodejných léků proti bolesti. Je také třeba předcházet nachlazení, které může způsobit zánět ledvin. Základem jsou samozřejmě pravidelné preventivní prohlídky. Ty by neměli podceňovat zejména diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem nebo nadváhou, kuřáci a lidé nad 50 let věku. 

Rozborem krve lze zjistit, zda jsou vaše ledviny v pořádku. Požádali jste svého praktického lékaře o pravidelné vyšetření krve?