Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaZdravotní témataKosti a kostní metabolismus
kosti-a-kostni-metabolismus.jpg

Kosti a kostní metabolismus

Kostra je metabolicky aktivní orgán, který po celý život prochází procesem přestavby neboli odbouráváním a následnou novotvorbou. Zdravému dospělému se obmění přibližně 5–10 % kostní hmoty za rok. Maxima kostní hmoty dosahují lidé kolem 25 let a po 30. roce života jí postupně ubývá (cca 0,5 % za rok). Aby tento proces fungoval správně, musí být odbourávání a utváření kostních složek v rovnováze. Pokud se tato rovnováha naruší, hovoříme o poškození kostí, z nichž nejznámější je osteoporóza.

Onemocnění kostí

Existuje několik faktorů, které způsobují poruchu kostního metabolismu. Mnoho z nich můžeme ovlivnit, protože souvisejí s naším životním stylem. K onemocnění kostí může vést například kouření a častá konzumace alkoholu, snížená fyzická aktivita, nedostatek vápníku a vitaminu D v potravě či nedostatečný pobyt na slunci. Právě vitamin D přitom napomáhá vstřebávání vápníku z potravy. Bez něj nedokáže tělo správně využít ani dostatečné množství vápníku ve stravě.

Nerovnováha kostního metabolismu způsobuje onemocnění kostní tkáně, jehož důsledkem bývá zvýšená křehkost kostí. Lidé postižení touto poruchou proto trpí četnějšími zlomeninami. Ohroženou skupinou jsou pacienti staršího věku, dále pak zejména ženy po menopauze, a to především z důvodu snížení hladiny pohlavních hormonů. V České republice je asi 850 000 nemocných osteoporózou.

Vyšetření kostního metabolismu

Nesprávné fungování kostního metabolismu zjistíme z běžných krevních testů, které pacientovi předepíše ošetřující lékař nebo u žen se zdravotními obtížemi gynekolog. Na základě výsledků rozboru lékař doporučí další postup, kterým je v případě pozitivního nálezu rentgen a poté vyšetření metodou zvanou scintigrafie. 

Vyšetření kostního metabolismu není součástí pravidelných preventivních prohlídek. Ověřit si, že je váš kostní metabolismus v rovnováze, můžete na základě doporučení praktického lékaře. Vyšetření lze absolvovat i v rámci samoplátcovského programu v síti odběrových pracovišť společnosti synlab czech. Pro více informací se obraťte na naše call centrum na čísle 800 234 234.

Prevence onemocnění

Nerovnováha kostního metabolismu působí negativně na celé tělo. Pokud se málo hýbete, kouříte, léčíte se steroidními hormony, některý z členů vaší rodiny trpí osteoporózou nebo vám byl diagnostikován nedostatek pohlavních hormonů, informujte svého praktického lékaře. Výživu kostem můžete dodat dostatečným množstvím vápníku a vitaminu D v potravě. Doporučená denní dávka vápníku pro dospělého člověka je zhruba 1 200 mg, pro představu tedy například tři jogurty, 600 g mandlí či 1 200 g brokolice.