Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
jatra.jpg

Játra

Játra plní několik hlavních funkcí, které jsou pro život nezbytné. Především hospodaří s energií – přeměňují (metabolizují) vstřebané cukry, tuky a bílkoviny, připravují je na použití v organismu. Kromě toho také zásobují tělo živinami a vitaminy, skladují energii a důležité látky (minerály, vitaminy) a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu. Játra tvoří žluč, jež ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitaminů. Žlučí pak játra vylučují nadbytečné látky a v neposlední řadě odstraňují ty jedovaté. Játra představují důležitou vstupní bránu do organismu, působí jako filtr, který z protékající krve odčerpává škodlivé nebo jedovaté látky. Zachycují a zpracovávají i látky v těle vznikající. Dále pomáhají tvořit, obnovovat a řídit tělo. V játrech vznikají enzymy účastnící se výroby energie, hormony stimulující činnost ostatních orgánů a bílkoviny udržující rovnováhu tekutin v těle. Látky tvořené játry jsou také základními složkami procesu srážení krve.

Správnou funkci jater si můžete jednoduše ověřit krevním testem. Ptejte se svého lékaře nebo přijďte na jakékoliv naše odběrové pracoviště SYNLAB jako tzv. samoplátce.

Onemocnění jater

Pokud jsou játra přetížená, často to negativně ovlivní fungování celého organismu. Onemocnění jater se přitom zpočátku nemusí navenek projevit. Přetrvávající problémy ovšem způsobí mnoho potíží – mohou vyvolat celkovou únavu, malátnost, špatné trávení, nechuť k jídlu. Dále může nemocnému zežloutnout kůže a bělmo, objeví se kožní vyrážka či problémy se zažíváním. Mezi vedlejší a méně časté příznaky patří zhoršení zraku, špatná kvalita nehtů, padání vlasů, svalové křeče, časté změny nálad nebo deprese.

Zvýšené hodnoty jaterních testů signalizují některá z mnoha onemocnění jater. Může se jednat o onemocnění infekční, nejčastěji o některou z virových hepatitid, lidově žloutenek. Při zanášení těla nadměrnými dávkami toxinů nejsou játra vždy schopna všechny je odbourat. Poté se jedná o tzv. jaterní toxicitu, již lze zcela vyléčit, a to zásadní úpravou stravování a životního stylu. Dlouhodobé zanášení a přetížení jater může vést k jejich ztukovatění. To se stává u lidí s pomalejším trávením či vlivem nevhodné stravy. Toto onemocnění může být také jedním z projevů cukrovky nebo může indikovat další choroby.

Mezi další z častých onemocnění jater patří žlučové kameny. Důvodem většinou bývá špatná životospráva s nadměrným příjmem tuků, ale také užívání některých léků nebo hormonů (estrogen a progesteron). Velice závažným onemocněním je jaterní cirhóza, chronický zánět jater, který obvykle končí jejich selháním a nutností transplantace. Příčin cirhózy je mnoho, nejčastěji vzniká u osob trpících hepatitidou typu C a u alkoholiků. Játra také mohou napadnout paraziti. Mezi nejznámější patří motolice jaterní, svalovec stočený či tasemnice.

Prevence onemocnění

Nepodceňujte prevenci a starejte se o svá játra s takovou důkladností, s jakou se ona starají o váš organismus. Zcela zásadní je, pokud to váš zdravotní stav dovoluje, vyhnout se nadměrnému užívání léků. Zásadně také omezte pití alkoholu a dodržujte hygienu po kontaktu s cizími předměty – můžete se tak vyhnout infekční žloutence typu A.

Péče o játra zahrnuje také vyvážený jídelníček a dodržování zásad zdravé životosprávy. Její důležitou součástí je i dostatečný pohyb a přiměřený čas strávený odpočinkem, včetně dostatečného množství spánku.