Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
jatra.jpg

Játra

Játra plní několik hlavních funkcí, které jsou pro život nezbytné. Především hospodaří s energií – přeměňují (metabolizují) vstřebané cukry, tuky a bílkoviny, připravují je na použití v organismu. Kromě toho také zásobují tělo živinami a vitaminy, skladují energii a důležité látky (minerály, vitaminy) a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu. Játra tvoří žluč, jež ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitaminů. Žlučí pak játra vylučují nadbytečné látky a v neposlední řadě odstraňují ty jedovaté. Játra představují důležitou vstupní bránu do organismu, působí jako filtr, který z protékající krve odčerpává škodlivé nebo jedovaté látky. Zachycují a zpracovávají i látky v těle vznikající. Dále pomáhají tvořit, obnovovat a řídit tělo. V játrech vznikají enzymy účastnící se výroby energie, hormony stimulující činnost ostatních orgánů a bílkoviny udržující rovnováhu tekutin v těle. Látky tvořené játry jsou také základními složkami procesu srážení krve.

Správnou funkci jater si můžete jednoduše ověřit objednáním komplexního balíčku vyšetření s názvem Trojboj: játra, slinivka a ledviny. Jedním odběrem krve tak získáte informace také o stavu svých ledvin a slinivky.

Onemocnění jater

Pokud jsou játra přetížená, často to negativně ovlivní fungování celého organismu. Onemocnění jater se přitom zpočátku nemusí navenek projevit. Přetrvávající problémy ovšem způsobí mnoho potíží – mohou vyvolat celkovou únavu, malátnost, špatné trávení, nechuť k jídlu. Dále může nemocnému zežloutnout kůže a bělmo, objeví se kožní vyrážka či problémy se zažíváním. Mezi vedlejší a méně časté příznaky patří zhoršení zraku, špatná kvalita nehtů, padání vlasů, svalové křeče, časté změny nálad nebo deprese.

Zvýšené hodnoty jaterních testů signalizují některá z mnoha onemocnění jater. Může se jednat o onemocnění infekční, nejčastěji o některou z virových hepatitid, lidově žloutenek. Při zanášení těla nadměrnými dávkami toxinů nejsou játra vždy schopna všechny je odbourat. Poté se jedná o tzv. jaterní toxicitu, již lze zcela vyléčit, a to zásadní úpravou stravování a životního stylu. Dlouhodobé zanášení a přetížení jater může vést k jejich ztukovatění. To se stává u lidí s pomalejším trávením či vlivem nevhodné stravy. Toto onemocnění může být také jedním z projevů cukrovky nebo může indikovat další choroby.

Mezi další z častých onemocnění jater patří žlučové kameny. Důvodem většinou bývá špatná životospráva s nadměrným příjmem tuků, ale také užívání některých léků nebo hormonů (estrogen a progesteron). Velice závažným onemocněním je jaterní cirhóza, chronický zánět jater, který obvykle končí jejich selháním a nutností transplantace. Příčin cirhózy je mnoho, nejčastěji vzniká u osob trpících hepatitidou typu C a u alkoholiků. Játra také mohou napadnout paraziti. Mezi nejznámější patří motolice jaterní, svalovec stočený či tasemnice.

Prevence onemocnění

Nepodceňujte prevenci a starejte se o svá játra s takovou důkladností, s jakou se ona starají o váš organismus. Zcela zásadní je, pokud to váš zdravotní stav dovoluje, vyhnout se nadměrnému užívání léků. Zásadně také omezte pití alkoholu a dodržujte hygienu po kontaktu s cizími předměty – můžete se tak vyhnout infekční žloutence typu A.

Péče o játra zahrnuje také vyvážený jídelníček a dodržování zásad zdravé životosprávy. Její důležitou součástí je i dostatečný pohyb a přiměřený čas strávený odpočinkem, včetně dostatečného množství spánku.

Nechte si prověřit své zdraví a zjistěte, jak na tom jste.
Trojboj: játra, slinivka a ledviny
371 Kč Objednat online
Trojboj: játra, slinivka a ledviny
Funguje moje štítná žláza, jak má?
952 Kč Objednat online
Funguje moje štítná žláza, jak má?
Vitamín D: aby netrpělo srdce ani nálada
1745 Kč Objednat online
Vitamín D: aby netrpělo srdce ani nálada
Všechna vyšetření...