Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaZdravotní témataDiagnostika kolorektálního karcinomu
diagnostika-kolorektalniho-karcinomu.jpg

Diagnostika kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz. Ve všech vyspělých státech jeho výskyt trvale roste a Česká republika v mezinárodním srovnání bohužel obsazuje přední místa. Podle výzkumů stojí česká populace mužů v evropském přehledu na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem, v případě žen jsme na desáté pozici v Evropě. Populační zátěž je skutečně vysoká, ročně se v ČR nově diagnostikuje kolem 8 000 pacientů s tímto druhem rakoviny a přibližně polovina nemocných na něj zemře.  

Jak zjistit, zda tyto potíže nehrozí i vám? Společnost SYNLAB nabízí ke zjištění rakoviny tlustého střeva nové vyšetření. Provádí test z krve, což je oproti jiným vyšetřením pro klienta jednodušší a pohodlnější. Nový test Epi proColon s přesností přes 80 % dokáže odhalit již počáteční stadium onemocnění, čímž zvyšuje šance na úplné vyléčení. Jeho cena pro samoplátce je 4 500 Kč. K vyšetření novou metodou stačí, abyste bez objednání přišli na kterékoliv z odběrových pracovišť SYNLAB a nechali si odebrat vzorek krve. Pro více informací se obraťte na naše call centrum na čísle 800 234 234.

Onemocnění tlustého střeva

Nemoci tlustého střeva vždy souvisejí s trávením, a proto často způsobují mnoho nepříjemností. Přestože je pro nás leckdy obtížné o těchto příznacích hovořit, rozhodně není radno léčbu podceňovat či odsouvat. Mezi časté a poměrně snadno léčitelné nemoci patří plynatost, hemoroidy či syndrom dráždivého tračníku. Nebojte se promluvit si o potížích se svým praktickým lékařem. Závažnějším onemocněním je zánět slepého střeva, který je nutné řešit chirurgickým odstraněním, protože může být životu nebezpečný. Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění trávicího systému, kdy ve střevech vznikají zánětlivé vředy. Ty mohou nakonec i zúžit jejich průchodnost. Crohnova nemoc je onemocnění způsobené částečně geneticky a částečně vlivem životního stylu.

Nemocí, která velmi často postihuje českou populaci, je kolorektální karcinom neboli nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Jedná se o zhoubný nádor, jenž vzniká z buněk vystýlajících tlusté střevo či konečník. Přesná příčina onemocnění rakovinou tlustého střeva není známa. S největší pravděpodobností je to kombinace dědičných předpokladů a vnějších faktorů. Jedním z nich je věk – kolorektální karcinom se ve většině případů diagnostikuje po padesátém roce života. Onemocnění se v České republice častěji vyskytuje u mužů než u žen. Dalším důležitým faktorem je životní styl – strava obsahující velké množství živočišných tuků či červeného masa, nadváha, kouření a konzumace alkoholu i nedostatek pohybu.

Prevence onemocnění

Kolorektální karcinom je vyléčitelné onemocnění, pokud se zachytí včas. Proto má jeho prevence veliký význam. Prvním krokem je dodržování zásad zdravého životního stylu, vhodný poměr pohybových aktivit a odpočinku, vyhýbání se stresovým situacím a udržení optimální váhy. Dbejte na vyváženou a rozmanitou stravu – konzumujte ryby a potraviny bohaté na vlákninu, naopak omezte podíl masných výrobků a živočišných tuků. Význam má ve zdravém jídelníčku i úprava potravin – smažená jídla raději vynechte, nahraďte je vařenými či restovanými pokrmy.