Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
cukrovka.jpg

Cukrovka

Cukrovka si nevybírá

S cukrovkou neboli diabetem 2. typu se v České republice léčí více než 900 tisíc pacientů a jejich počet každým rokem narůstá. Za posledních deset let vzrostl počet nemocných dokonce o více než 150 tisíc pacientů. Za tím podle odborníků stojí zlepšení diagnostiky diabetu, neustálé zkvalitňování lékařské péče, zlepšení informovanosti odborné i laické veřejnosti, stárnutí populace, a především nezdravý životní styl.

Vyšetření hladiny cukru v krvi

Prvním krokem k odhalení tohoto závažného onemocnění je laboratorní vyšetření hladiny cukru neboli glukózy v krvi. Pokud vás zajímá, jestli ji máte v pořádku, můžete zajít na jakékoliv naše odběrové pracoviště SYNLAB a krevní test si nechat udělat jako tzv. samoplátce nebo přijít se žádankou od vašeho lékaře. Tímto testem lze odhalit již počáteční stadium cukrovky.

Prevence onemocnění cukrovkou

Do jisté míry lze cukrovce předejít prevencí. Základem je zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, udržování optimální hmotnosti a co nejvíce pohybu. Součástí péče jsou také pravidelné prohlídky u praktického lékaře. Ty by neměli podceňovat zejména lidé s vysokým krevním tlakem nebo nadváhou, kuřáci a lidé nad 50 let věku. Pokud se již cukrovka projeví, je nutné dodržovat rady lékaře. V takovém případě lze nemoc držet na uzdě a vyhnout se mnoha problémům, které s sebou přináší – poškození ledvin, oční sítnice či takzvané diabetické noze.