Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŽloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

Zveřejněno: 07.09.2018

Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.

Tisíce Čechů o své nákaze neví

Podle odhadů trpí žloutenkou C přes 80 000 lidí v České republice. Ročně je ale diagnostikována pouhá tisícovka případů. Onemocnění se přenáší hlavně krví, výjimečně ale i z matky na dítě při těhotenství.

Ve společnosti převažuje názor, že se tato nemoc šíří pouze mezi narkomany. Část nemocných ale dnes tvoří lidé, kteří před rokem 1992 podstoupili transfuzi krve. Do té doby totiž nebyla krev určená k darování vůbec testovaná na žloutenku typu C,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařská ředitelka laboratoří SYNLAB.

Mezi další ohrožené skupiny patří například lidé, kteří se nechali tetovat amatérsky nebo ve studiích, kde striktně nedodrželi podmínky bezpečného tetování. Dále také lidé žijící v domácnosti s nakaženou osobou nebo lidé, kteří měli s osobou infikovanou hepatitidou C sexuální styk.

Projevy jsou nenápadné

Onemocnění hepatitidou typu C je bez speciálních krevních testů velmi obtížné diagnostikovat. První viditelné příznaky jsou totiž snadno zaměnitelné s projevy jiných chorob a mohou se objevit až za desítky let od nákazy. Patří mezi ně únava či snížená výkonnost, porucha spánku, trávicí potíže, svědění kůže a další příznaky.

Pacienti většinou nemívají významné potíže a nemoc může být rozpoznána až ve chvíli, kdy již došlo k vážnějšímu poškození jater. Hepatitida C může proběhnout bez výrazných známek poškození jater, ale zhruba polovina případů přechází do chronického onemocnění, které může přejít v cirhózu nebo rakovinu jater. Rozvoj těchto onemocnění trvá u mladších osob desítky let bez znatelnějších příznaků,“ upozorňuje MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB a dodává, že pro včasnou diagnostiku je nutné preventivní testování krve všech osob patřících do ohrožených skupin. Vakcína proti žloutence typu C se teprve vyvíjí.

Ohrožené skupiny

 • hemofilici léčení před rokem 1987
 • příjemci krve a jejích derivátů nebo příjemci orgánových transplantátů či štěpů před rokem 1992
 • osoby, které podstoupili invazivní lékařský zákrok, komplikovaný chirurgický výkon nebo dlouhodobější hospitalizaci
 • osoby, které podstoupily hemodialýzu, včetně akutní a krátkodobé
 • osoby s tetováním a piercingem prováděným amatérsky a bez aseptických podmínek
 • osoby, které měly sexuální kontakt s osobou infikovanou hepatitidou C
 • uživatelé drog formou injekční aplikace, a to i v případě jediné aplikace před více lety
 • HIV pozitivní osoby
 • osoby žijící v domácnosti s osobou infikovanou hepatitidou C
 • děti narozené matkám infikovaným hepatitidou C – testování je možné až po 18. měsíci věku dítěte
 • osoby, jejichž sliznice byla vystavena krvi osoby infikované hepatitidou C
 • zdravotničtí pracovníci a další osoby, které se poranily injekční jehlou

Patříte do rizikové skupiny? Zajděte si na rozbor krve!

Doporučujeme


soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.