Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZelený ječmen a chlorella – skutečně tyto módní potravinové doplňky fungují?
zeleny-jecmen-a-chlorella-skutecne-tyto-modni-potravinove-doplnky-funguji.jpg

Zelený ječmen a chlorella – skutečně tyto módní potravinové doplňky fungují?

Zveřejněno: 27.02.2015

Do českých obchodů se v poslední době dostala řada nových potravinových doplňků, kterým reklama přisuzuje téměř zázračné účinky. Tak například zelený ječmen a chlorella. Skutečně tyto výrobky fungují, nebo je to jen trik, jak lidem vytáhnout z kapes peníze? 

Přichází jaro a všude čteme o jarní očistě těla a detoxikaci. Hodně lidí pod vlivem reklamy, ale také svých známých, sahá po různých potravinových doplňcích, které mají po zimě očistit tělo a nastartovat metabolismus. Vážně výrobky jako například zelený ječmen a chlorella působí tak zázračně? Pokud tvoří základ našeho jídelníčku uzeniny, červené maso, paštiky, tavené sýry, sladkosti a instantní potraviny, sklenice vody se zeleným ječmenem nás nezachrání. Zdravá strava, omezení alkoholu a cigaret, fyzický pohyb – to by měl být způsob, jak podpořit své zdraví. Ne se spoléhat na zázračnou pomoc potravinových doplňků.

Pokud se ale stravujete správně, mohou zelený ječmen nebo chlorella přispět k celkově zdravějšímu životu. Mějte ale na paměti, že se jedná o doplňky zdravého stravování, ne o jeho náhradu! Jak potvrzují vědci z Mendelovy univerzity v Brně, zelený ječmen obsahuje ve vyšší míře antioxidační vitamíny C a E a spoustu různých enzymů, které jsou cenné pro činnost organismu. V sušině mladého ječmene se navíc nachází kolem 10 % minerálů, jako například železo, vápník, fosfor, hořčík. Jednoduše řečeno – zelený ječmen obsahuje látky, které jsou užitečné v boji s civilizačními chorobami a zvyšují obranyschopnost organismu.

Řasa chlorella je stejně jako zelený ječmen zásobárnou užitečných vitamínů a minerálů. I chlorella je ale jen doplněk, který nikoho nespasí, když dlouhodobě vyznává špatný styl stravování. O užívání doplňků, jako jsou zelený ječmen a chlorella, byste se měli poradit se svým lékařem. Nikdy si je neordinujte sami! Zvlášť důležité je to v případě nastávajících maminek.

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.