Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZelený ječmen a chlorella – skutečně tyto módní potravinové doplňky fungují?
zeleny-jecmen-a-chlorella-skutecne-tyto-modni-potravinove-doplnky-funguji.jpg

Zelený ječmen a chlorella – skutečně tyto módní potravinové doplňky fungují?

Zveřejněno: 27.02.2015

Do českých obchodů se v poslední době dostala řada nových potravinových doplňků, kterým reklama přisuzuje téměř zázračné účinky. Tak například zelený ječmen a chlorella. Skutečně tyto výrobky fungují, nebo je to jen trik, jak lidem vytáhnout z kapes peníze? 

Přichází jaro a všude čteme o jarní očistě těla a detoxikaci. Hodně lidí pod vlivem reklamy, ale také svých známých, sahá po různých potravinových doplňcích, které mají po zimě očistit tělo a nastartovat metabolismus. Vážně výrobky jako například zelený ječmen a chlorella působí tak zázračně? Pokud tvoří základ našeho jídelníčku uzeniny, červené maso, paštiky, tavené sýry, sladkosti a instantní potraviny, sklenice vody se zeleným ječmenem nás nezachrání. Zdravá strava, omezení alkoholu a cigaret, fyzický pohyb – to by měl být způsob, jak podpořit své zdraví. Ne se spoléhat na zázračnou pomoc potravinových doplňků.

Pokud se ale stravujete správně, mohou zelený ječmen nebo chlorella přispět k celkově zdravějšímu životu. Mějte ale na paměti, že se jedná o doplňky zdravého stravování, ne o jeho náhradu! Jak potvrzují vědci z Mendelovy univerzity v Brně, zelený ječmen obsahuje ve vyšší míře antioxidační vitamíny C a E a spoustu různých enzymů, které jsou cenné pro činnost organismu. V sušině mladého ječmene se navíc nachází kolem 10 % minerálů, jako například železo, vápník, fosfor, hořčík. Jednoduše řečeno – zelený ječmen obsahuje látky, které jsou užitečné v boji s civilizačními chorobami a zvyšují obranyschopnost organismu.

Řasa chlorella je stejně jako zelený ječmen zásobárnou užitečných vitamínů a minerálů. I chlorella je ale jen doplněk, který nikoho nespasí, když dlouhodobě vyznává špatný styl stravování. O užívání doplňků, jako jsou zelený ječmen a chlorella, byste se měli poradit se svým lékařem. Nikdy si je neordinujte sami! Zvlášť důležité je to v případě nastávajících maminek.

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.