Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravý spánek je víc, než si myslíte
zdravy-spanek-je-vic-nez-si-myslite.jpg

Zdravý spánek je víc, než si myslíte

Zveřejněno: 18.03.2014

Ať už jste se vyspali dobře nebo probděli celou noc, minulý pátek byl mezinárodním dnem spánku. I přes příchod teplejších dnů a slunečních paprsků, se na jaře cítíme mnohem více unavení, než v jiných ročních obdobích a často se nám nedopřává ani klidného spánku. Přitom málo spánku je pro naše tělo velice rizikové. Věděli jste například, že člověk zemře na nedostatek spánku dříve, než na nedostatek potravy?

Jako hlavní znak spánkové deficity si většina z nás představí zívání. To sice může být projevem naší únavy, ale mezi nejčastější ukazatele dlouhodobého nedostatku spánku jej zařadit nemůžeme.

Na dlouhodobý nedostatek spánku nás upozorní jako první naše chutě! Tělo totiž produkuje dva hormony hladu – leptin, snižující chuť k jídlu a ghrelin, který chuť k jídlu naopak zvyšuje. Pokud nejsme dobře vyspaní, chybí našemu tělu energie, v důsledku čeho naše tělo zpozorní a začne produkovat více ghrelinu. A my máme najednou tendenci sníst vše, co vidíme. S nárůstem přísunu množství potravin se pojí zvýšení hmotnosti.

Málo spánku vyvolá poruchy metabolismu glukózy, dále způsobí změny v řízení přijímaní potravin a také snížení výdeje energie. Aby toho nebylo málo, spánkový deficit začne ovlivňovat náš rodinný i pracovní život. Jako další, velice častý projev spánkové deficity je totiž uváděna snížená chuť na sex a přecitlivělost, zvýšená nemocnost, neschopnost se soustředit a častější zapomětlivost. S nadsázkou máme pocit, že se nám nic nedaří a nic nejde od ruky.Pokud se nám nepodaří problém spánku vyřešit, hrozí nám zhoršení stavu, který může vést k depresi, stavům úzkosti, riziku mrtvice, cukrovky, a vysokého tlaku.

Jako řešení se nabízí spánková hygiena, která souvisí s úpravou prostředí, ve kterém spíme. Doporučuje se pokojová teplota mezi 16 – 20 stupni. Dál je důležité správné načasování spánku a pravidelné cvičení. Odstranit za našeho života bychom měli nikotin, kofein, alkohol, i tučná jídla. Naopak bychom se měli přiklonit k pozitivním myšlenkám a zdravému způsobu života, který nám kvalitní spánek přinese!

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...