Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?
zdravotni-preparaty-jsou-to-vhodne-darky.jpg

Zdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?

Zveřejněno: 17.12.2014

Říká se, že zdraví si za peníze nekoupíš. Ovšem před Vánoci se nás řada výrobců různých zdravotních doplňků snaží přesvědčit o opaku. Různé preparáty pro bystřejší mozek, pohyblivější klouby a obecně zdravější život se v poslední době objevují pod vánočními stromky celkem často. Zejména babičky a dědečkové dnes od svých příbuzných dostávají k Vánocům hned několik přípravků z lékárny. Jsou to ale skutečně tak ideální dárky, jak by se mohlo zdát? 

Předvánoční čas je pro většinu lékáren nejhektičtější a zároveň nejvýdělečnější období roku. Podle České tiskové kanceláře utratili loni Češi za vitamínové přípravky a zdravotní doplňky stravy víc než šest miliard korun. A nejvyšší procento nákupů těchto výrobků spadá právě do období adventu. Lékaři ovšem varují, že lidé by neměli slepě podléhat reklamě a před nákupem potravinových doplňků a zdravotních preparátů se poradit s lékařem. Zvlášť, pokud takový přípravek kupují se záměrem obdarovat jím někoho ve vyšším věku, kdo musí pravidelně užívat léky.

Některé látky v doplňcích stravy totiž mohou účinky léků měnit. Místo zlepšení zdraví, pak může takový dárek svému příjemci spíš uškodit. Například v doplňcích s výtažky z grepových semínek mohou být flavonoidy, které by se neměly kombinovat s léky na cholesterol. Zatímco na lécích je uvedeno varování, na doplňcích stravy takové upozorněné být nemusí, a proto je nezbytné poradit se před jejich užíváním s lékařem. Pokud tedy chcete babičkám a dědečkům pod stromeček koupit něco pro zdraví, je nejlepší poradit se nejdřív s jejich ošetřujícím lékařem a následně koupit v lékárně takovou věc, kterou vaši blízcí skutečně užijí a která jim doopravdy pomůže.

Dalším často kupovaným dárkem bývají kromě potravinových a multivitaminových doplňků různé přípravky na klouby. Někteří fyzioterapeuti ale míní, že mnohem lepší než kloubní přípravky je zdravý životní styl a s ním spojený pravidelný pohyb. Pokud to tedy obdarovanému jeho zdraví umožňuje, je lepší dát mu permanentku do bazénu nebo na rehabilitační cvičení než pikslu pilulek.

Pokud i přes všechny výše zmíněné informace, chcete svým blízkým koupit nějaký zdravotní doplněk, zkuste se vyhnout těm univerzálním s širokým polem působnosti a zkuste po poradě s lékařem koupit takový, který se zaměřuje na konkrétní zdravotní problém. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.