Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?
zdravotni-preparaty-jsou-to-vhodne-darky.jpg

Zdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?

Zveřejněno: 17.12.2014

Říká se, že zdraví si za peníze nekoupíš. Ovšem před Vánoci se nás řada výrobců různých zdravotních doplňků snaží přesvědčit o opaku. Různé preparáty pro bystřejší mozek, pohyblivější klouby a obecně zdravější život se v poslední době objevují pod vánočními stromky celkem často. Zejména babičky a dědečkové dnes od svých příbuzných dostávají k Vánocům hned několik přípravků z lékárny. Jsou to ale skutečně tak ideální dárky, jak by se mohlo zdát? 

Předvánoční čas je pro většinu lékáren nejhektičtější a zároveň nejvýdělečnější období roku. Podle České tiskové kanceláře utratili loni Češi za vitamínové přípravky a zdravotní doplňky stravy víc než šest miliard korun. A nejvyšší procento nákupů těchto výrobků spadá právě do období adventu. Lékaři ovšem varují, že lidé by neměli slepě podléhat reklamě a před nákupem potravinových doplňků a zdravotních preparátů se poradit s lékařem. Zvlášť, pokud takový přípravek kupují se záměrem obdarovat jím někoho ve vyšším věku, kdo musí pravidelně užívat léky.

Některé látky v doplňcích stravy totiž mohou účinky léků měnit. Místo zlepšení zdraví, pak může takový dárek svému příjemci spíš uškodit. Například v doplňcích s výtažky z grepových semínek mohou být flavonoidy, které by se neměly kombinovat s léky na cholesterol. Zatímco na lécích je uvedeno varování, na doplňcích stravy takové upozorněné být nemusí, a proto je nezbytné poradit se před jejich užíváním s lékařem. Pokud tedy chcete babičkám a dědečkům pod stromeček koupit něco pro zdraví, je nejlepší poradit se nejdřív s jejich ošetřujícím lékařem a následně koupit v lékárně takovou věc, kterou vaši blízcí skutečně užijí a která jim doopravdy pomůže.

Dalším často kupovaným dárkem bývají kromě potravinových a multivitaminových doplňků různé přípravky na klouby. Někteří fyzioterapeuti ale míní, že mnohem lepší než kloubní přípravky je zdravý životní styl a s ním spojený pravidelný pohyb. Pokud to tedy obdarovanému jeho zdraví umožňuje, je lepší dát mu permanentku do bazénu nebo na rehabilitační cvičení než pikslu pilulek.

Pokud i přes všechny výše zmíněné informace, chcete svým blízkým koupit nějaký zdravotní doplněk, zkuste se vyhnout těm univerzálním s širokým polem působnosti a zkuste po poradě s lékařem koupit takový, který se zaměřuje na konkrétní zdravotní problém. 

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.