Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?
zdravotni-preparaty-jsou-to-vhodne-darky.jpg

Zdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?

Zveřejněno: 17.12.2014

Říká se, že zdraví si za peníze nekoupíš. Ovšem před Vánoci se nás řada výrobců různých zdravotních doplňků snaží přesvědčit o opaku. Různé preparáty pro bystřejší mozek, pohyblivější klouby a obecně zdravější život se v poslední době objevují pod vánočními stromky celkem často. Zejména babičky a dědečkové dnes od svých příbuzných dostávají k Vánocům hned několik přípravků z lékárny. Jsou to ale skutečně tak ideální dárky, jak by se mohlo zdát? 

Předvánoční čas je pro většinu lékáren nejhektičtější a zároveň nejvýdělečnější období roku. Podle České tiskové kanceláře utratili loni Češi za vitamínové přípravky a zdravotní doplňky stravy víc než šest miliard korun. A nejvyšší procento nákupů těchto výrobků spadá právě do období adventu. Lékaři ovšem varují, že lidé by neměli slepě podléhat reklamě a před nákupem potravinových doplňků a zdravotních preparátů se poradit s lékařem. Zvlášť, pokud takový přípravek kupují se záměrem obdarovat jím někoho ve vyšším věku, kdo musí pravidelně užívat léky.

Některé látky v doplňcích stravy totiž mohou účinky léků měnit. Místo zlepšení zdraví, pak může takový dárek svému příjemci spíš uškodit. Například v doplňcích s výtažky z grepových semínek mohou být flavonoidy, které by se neměly kombinovat s léky na cholesterol. Zatímco na lécích je uvedeno varování, na doplňcích stravy takové upozorněné být nemusí, a proto je nezbytné poradit se před jejich užíváním s lékařem. Pokud tedy chcete babičkám a dědečkům pod stromeček koupit něco pro zdraví, je nejlepší poradit se nejdřív s jejich ošetřujícím lékařem a následně koupit v lékárně takovou věc, kterou vaši blízcí skutečně užijí a která jim doopravdy pomůže.

Dalším často kupovaným dárkem bývají kromě potravinových a multivitaminových doplňků různé přípravky na klouby. Někteří fyzioterapeuti ale míní, že mnohem lepší než kloubní přípravky je zdravý životní styl a s ním spojený pravidelný pohyb. Pokud to tedy obdarovanému jeho zdraví umožňuje, je lepší dát mu permanentku do bazénu nebo na rehabilitační cvičení než pikslu pilulek.

Pokud i přes všechny výše zmíněné informace, chcete svým blízkým koupit nějaký zdravotní doplněk, zkuste se vyhnout těm univerzálním s širokým polem působnosti a zkuste po poradě s lékařem koupit takový, který se zaměřuje na konkrétní zdravotní problém. 

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.