Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?
zdravotni-preparaty-jsou-to-vhodne-darky.jpg

Zdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?

Zveřejněno: 17.12.2014

Říká se, že zdraví si za peníze nekoupíš. Ovšem před Vánoci se nás řada výrobců různých zdravotních doplňků snaží přesvědčit o opaku. Různé preparáty pro bystřejší mozek, pohyblivější klouby a obecně zdravější život se v poslední době objevují pod vánočními stromky celkem často. Zejména babičky a dědečkové dnes od svých příbuzných dostávají k Vánocům hned několik přípravků z lékárny. Jsou to ale skutečně tak ideální dárky, jak by se mohlo zdát? 

Předvánoční čas je pro většinu lékáren nejhektičtější a zároveň nejvýdělečnější období roku. Podle České tiskové kanceláře utratili loni Češi za vitamínové přípravky a zdravotní doplňky stravy víc než šest miliard korun. A nejvyšší procento nákupů těchto výrobků spadá právě do období adventu. Lékaři ovšem varují, že lidé by neměli slepě podléhat reklamě a před nákupem potravinových doplňků a zdravotních preparátů se poradit s lékařem. Zvlášť, pokud takový přípravek kupují se záměrem obdarovat jím někoho ve vyšším věku, kdo musí pravidelně užívat léky.

Některé látky v doplňcích stravy totiž mohou účinky léků měnit. Místo zlepšení zdraví, pak může takový dárek svému příjemci spíš uškodit. Například v doplňcích s výtažky z grepových semínek mohou být flavonoidy, které by se neměly kombinovat s léky na cholesterol. Zatímco na lécích je uvedeno varování, na doplňcích stravy takové upozorněné být nemusí, a proto je nezbytné poradit se před jejich užíváním s lékařem. Pokud tedy chcete babičkám a dědečkům pod stromeček koupit něco pro zdraví, je nejlepší poradit se nejdřív s jejich ošetřujícím lékařem a následně koupit v lékárně takovou věc, kterou vaši blízcí skutečně užijí a která jim doopravdy pomůže.

Dalším často kupovaným dárkem bývají kromě potravinových a multivitaminových doplňků různé přípravky na klouby. Někteří fyzioterapeuti ale míní, že mnohem lepší než kloubní přípravky je zdravý životní styl a s ním spojený pravidelný pohyb. Pokud to tedy obdarovanému jeho zdraví umožňuje, je lepší dát mu permanentku do bazénu nebo na rehabilitační cvičení než pikslu pilulek.

Pokud i přes všechny výše zmíněné informace, chcete svým blízkým koupit nějaký zdravotní doplněk, zkuste se vyhnout těm univerzálním s širokým polem působnosti a zkuste po poradě s lékařem koupit takový, který se zaměřuje na konkrétní zdravotní problém. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.