Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdraví národa se vám podívá na klouby
zdravi-naroda-se-vam-podiva-na-klouby.jpg

Zdraví národa se vám podívá na klouby

Zveřejněno: 14.09.2017

Bezplatné vyšetření revmatoidního faktoru pro vás připravujeme na konec září a přinášíme novinku v podobě registrace přes internet.

Revmatoidní artritida je lékařský název pro revma. Většina lidí si ho správně spojí s onemocněním kloubů. Málokdo ale ví, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Ta je napadána dalšími buňkami a roztáčí se proces vedoucí k deformacím především drobných kloubů s typickými projevy lokálního zánětu, otoku, zarudnutí, s bolestivostí, ale i lokální změnou teploty. Výsledkem jsou kloubní deformace s poruchou funkce kloubu. Těmito procesy, typickými pro revmatoidní artritidu, bývají ženy postiženy dvakrát až třikrát častěji než muži. Průměrně se onemocnění plně rozvine mezi 40. a 60. rokem.

V našem preventivním projektu Zdraví národa se od 18. do 27. září 2017 zaměříme na vyšetření revmatoidního faktoru, což je protilátka, jež se vyskytuje v krvi pacientů s revmatoidní artritidou. Revmatoidní faktor slouží k odlišení tohoto onemocnění od obyčejné bolesti kloubů, která mívá příčinu například v zánětu nebo opotřebování kloubů. Zvýšená hladina revmatoidního faktoru může však být příznakem také jiných autoimunitních onemocnění, ale může se vyskytovat i při přetrvávajících infekcích bakteriálního a virového původu.

Revmatoidní faktor je orientační ukazatel, který je dobré následně doplnit dalšími vyšetřeními, jako jsou stanovení CRP a anticitrulinových protilátek. Včasná laboratorní diagnostika je však důležitá, protože čím dříve se tato nemoc začne léčit, tím pro pacienta a jeho klouby lépe.

Vyšetření je určeno pro zájemce starší 30 let. Provádí se z žilní krve, kterou vám odebereme z paže. Na odběr přijďte nalačno, to znamená, že byste neměli 10 až 12 hodin před odběrem jíst, avšak ráno vypijte 2–3 dl vody. Doporučujeme nesportovat, být spíše ve fyzickém klidu.

Protože internet je denní součástí našich životů, bude objednávání na bezplatné vyšetření probíhat přes webové rozhraní. Po potvrzení objednávky vyšetření pak můžete přijít na odběr krve na vybrané odběrové pracoviště v období od 18. do 27. 9. 2017. Pro podrobnější informace o bezplatném vyšetření sledujte náš web www.zdravinaroda.cz a Facebook Zdraví národa

Doporučujeme


jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?