Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravé versus nezdravé vánoční mlsání
zdrave-versus-nezdrave-vanocni-mlsani.jpg

Zdravé versus nezdravé vánoční mlsání

Zveřejněno: 25.12.2015

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě? 

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě?

Ananas – čerstvý ano, kandovaný ne

Čerstvý ananas je pro sváteční mlsání přímo ideální. Kromě toho, že je dobrým zdrojem draslíku, fosforu a železa, obsahuje enzym zvaný bromelin, který napomáhá trávení. Po vánočním hodování se jakákoliv podpora metabolismu určitě hodí. Kandovaný ananas ale vašemu zdraví moc neprospěje. Kromě toho, že obsahuje velké množství cukru, bývá často přibarvován chemickými barvivy a může obsahovat různé konzervanty.

Sušené ovoce – pozor na banány

Pod názvem sušený banán se ve skutečnosti skrývá banán smažený. A ještě ke všemu bývají usmažená kolečka přislazená. Rozhodně se tedy nejedná o zdravou pochoutku. Pokud si ale dopřejete nepřislazované sušené ovoce bez konzervantů, například křížaly nebo sušené švestky, určitě svému zdraví prospějete.

Ořechy – vyhněte se těm praženým a s polevou

Vitamín E, zinek, hořčík, draslík. Nejrůznější druhy ořechů jsou doslova studnicí zdraví prospěšných látek. Pozor si ale dejte na jejich vysokou kalorickou hodnotu. Pokud si ořechy nedopřáváte v syrovém stavu a dáváte přednost těm praženým nebo těm s polevou, svému zdraví zrovna moc neprospíváte.

Čokoláda – dejte si tu hořkou

Kvalitní hořká čokoláda neobsahuje rostlinné tuky. Vyrábí se pouze z kakaového másla. Tato čokoláda má navíc méně kalorií a méně cukru než čokoláda mléčná nebo bílá. Pokud si tedy o svátcích nemůžete nechat zajít chuť na čokoládu, vybírejte tu s vysokým obsahem kakaa.

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.