Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravé versus nezdravé vánoční mlsání
zdrave-versus-nezdrave-vanocni-mlsani.jpg

Zdravé versus nezdravé vánoční mlsání

Zveřejněno: 25.12.2015

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě? 

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě?

Ananas – čerstvý ano, kandovaný ne

Čerstvý ananas je pro sváteční mlsání přímo ideální. Kromě toho, že je dobrým zdrojem draslíku, fosforu a železa, obsahuje enzym zvaný bromelin, který napomáhá trávení. Po vánočním hodování se jakákoliv podpora metabolismu určitě hodí. Kandovaný ananas ale vašemu zdraví moc neprospěje. Kromě toho, že obsahuje velké množství cukru, bývá často přibarvován chemickými barvivy a může obsahovat různé konzervanty.

Sušené ovoce – pozor na banány

Pod názvem sušený banán se ve skutečnosti skrývá banán smažený. A ještě ke všemu bývají usmažená kolečka přislazená. Rozhodně se tedy nejedná o zdravou pochoutku. Pokud si ale dopřejete nepřislazované sušené ovoce bez konzervantů, například křížaly nebo sušené švestky, určitě svému zdraví prospějete.

Ořechy – vyhněte se těm praženým a s polevou

Vitamín E, zinek, hořčík, draslík. Nejrůznější druhy ořechů jsou doslova studnicí zdraví prospěšných látek. Pozor si ale dejte na jejich vysokou kalorickou hodnotu. Pokud si ořechy nedopřáváte v syrovém stavu a dáváte přednost těm praženým nebo těm s polevou, svému zdraví zrovna moc neprospíváte.

Čokoláda – dejte si tu hořkou

Kvalitní hořká čokoláda neobsahuje rostlinné tuky. Vyrábí se pouze z kakaového másla. Tato čokoláda má navíc méně kalorií a méně cukru než čokoláda mléčná nebo bílá. Pokud si tedy o svátcích nemůžete nechat zajít chuť na čokoládu, vybírejte tu s vysokým obsahem kakaa.

Doporučujeme


stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.