Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravé versus nezdravé vánoční mlsání
zdrave-versus-nezdrave-vanocni-mlsani.jpg

Zdravé versus nezdravé vánoční mlsání

Zveřejněno: 25.12.2015

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě? 

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě?

Ananas – čerstvý ano, kandovaný ne

Čerstvý ananas je pro sváteční mlsání přímo ideální. Kromě toho, že je dobrým zdrojem draslíku, fosforu a železa, obsahuje enzym zvaný bromelin, který napomáhá trávení. Po vánočním hodování se jakákoliv podpora metabolismu určitě hodí. Kandovaný ananas ale vašemu zdraví moc neprospěje. Kromě toho, že obsahuje velké množství cukru, bývá často přibarvován chemickými barvivy a může obsahovat různé konzervanty.

Sušené ovoce – pozor na banány

Pod názvem sušený banán se ve skutečnosti skrývá banán smažený. A ještě ke všemu bývají usmažená kolečka přislazená. Rozhodně se tedy nejedná o zdravou pochoutku. Pokud si ale dopřejete nepřislazované sušené ovoce bez konzervantů, například křížaly nebo sušené švestky, určitě svému zdraví prospějete.

Ořechy – vyhněte se těm praženým a s polevou

Vitamín E, zinek, hořčík, draslík. Nejrůznější druhy ořechů jsou doslova studnicí zdraví prospěšných látek. Pozor si ale dejte na jejich vysokou kalorickou hodnotu. Pokud si ořechy nedopřáváte v syrovém stavu a dáváte přednost těm praženým nebo těm s polevou, svému zdraví zrovna moc neprospíváte.

Čokoláda – dejte si tu hořkou

Kvalitní hořká čokoláda neobsahuje rostlinné tuky. Vyrábí se pouze z kakaového másla. Tato čokoláda má navíc méně kalorií a méně cukru než čokoláda mléčná nebo bílá. Pokud si tedy o svátcích nemůžete nechat zajít chuť na čokoládu, vybírejte tu s vysokým obsahem kakaa.

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.