

Zdravé tipy pro podzimní večery: aromaterapie, bylinkové čaje a pečení zdravých pochoutek
Zveřejněno: 04.11.2016
Podzim zkrátil dny a prodloužil noci. Přečtěte si několik tipů, které vám nejen zpříjemní dlouhé večery, ale navíc i prospějí vašemu zdraví.
Podzim zkrátil dny a prodloužil noci. Přečtěte si několik tipů, které vám nejen zpříjemní dlouhé večery, ale navíc i prospějí vašemu zdraví.
Aromaterapie
Nečas, šedivo, chlad i déšť si doma můžete zpříjemnit takzvanou aromalampou. Hořící svíčka a vůně uvolňovaná při odpařování vody, do níž jsme přidali pár kapek éterického oleje, můžou navodit příjemnou atmosféru. Přírodním olejům se připisuje pozitivní vliv na lidskou mysl. Pomoct nám ale můžou i při nachlazení. V takovém případě je dobré použít do aromalampy eukalyptový nebo šalvějový éterický olej.
Bylinkové čaje
Ideální samozřejmě je připravit si šálek bylinkového čaje z rostlin, které jste nasbírali a nasušili sami. Pokud jste to ale v létě nestihli ani nemáte čerstvou mátu či meduňku celoročně doma v květináči, nebojte se koupit bylinné čajové směsi třeba v lékárně. Pro maximální zdravotní účinek se vyplatí dodržovat doporučené dávkování a jednotlivé druhy bylinných čajů občas vystřídat. V období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení pomáhá pít zejména čaje s šalvějí, podbělem, lípou nebo šípky.
Pečení zdravých pochoutek
Pokud trávíte pošmourný večer doma, můžete se pustit i do pečení zdravých pochoutek. Váš organismus je určitě ocení víc než kupované sladkosti. Zkuste třeba jahelník s ovocem, mrkvový dort, granolu (ovesné vločky zapečené s medem a ořechy), ovesné sušenky nebo pečená jablka se skořicí.
Doporučujeme

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii
20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?
13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů
22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.Nejčtenější
Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit? Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc? Co způsobuje záškuby při usínání? Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?Co jste možná nevěděli o krevních skupináchZdravotní témata
Všechna témata




