Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZdravé mlsání (nejen) pro děti – tipy na chutné svačinky, které prospívají zdraví
zdrave-mlsani-nejen-pro-deti-tipy-na-chutne-svacinky-ktere-prospivaji-zdravi.jpg

Zdravé mlsání (nejen) pro děti – tipy na chutné svačinky, které prospívají zdraví

Zveřejněno: 06.11.2015

České děti tloustnou. Obézních jich je podle lékařů už víc než 20 % a další k obezitě rychle spějí. Dětská nadváha je při tom jednou z nejčastějších příčin rozvoje nevyléčitelné cukrovky druhého typu v dospělosti. Tím, co dětem dáváme k jídlu, zásadně ovlivňujeme kvalitu jejich budoucího života. Na to bychom neměli zapomínat! Proto přinášíme pár zdravých a chutných tipů na dětské svačinky. 

České děti tloustnou. Obézních jich je podle lékařů už víc než 20 % a další k obezitě rychle spějí. Dětská nadváha je při tom jednou z nejčastějších příčin rozvoje nevyléčitelné cukrovky druhého typu v dospělosti. Tím, co dětem dáváme k jídlu, zásadně ovlivňujeme kvalitu jejich budoucího života. Na to bychom neměli zapomínat!

Proto přinášíme pár zdravých a chutných tipů na dětské svačinky. Na úvod je důležité říct, že stravovací návyky dětí se odvíjí od těch v rodině. Pokud si rodiče dopřávají k snídani bábovku nebo rohlík se salámem, těžko budou dítěti vysvětlovat, že zrovna ono by si raději mělo dát banán a jogurt. Stejnou zdravou stravu by měli jíst všichni členové rodiny, a to i tehdy, když je obézní pouze jeden z jejích členů. Dítě nesmí mít pocit, že zdravé jídlo je pro něj za trest.

Jablko s rozinkami, banán s mákem

Základem zdravé svačiny jsou čerstvá zelenina a ovoce. Pokud ale dětem dáte do školy celé jablko, je dost možné, že vám ho v aktovce přinesou zase zpátky. Zkuste jim z jídla udělat zábavu a snažte se, aby vypadalo hezky. Jablko například můžete nakrájet na čtvrtky, posypete ho trochou skořice, přidáte pár rozinek a vlašských oříšků. Rozmačkaný banán s mletým mákem by dětem (ale i vám) taky mohl chutnat a navíc je ideálním zdrojem vápníku.  

Zapojte děti do přípravy – ovocný salát

Pokud například dětem chystáte do školy ovocný salát, nechte je, ať vám s jeho přípravou pomohou. Pokud chcete zabránit zhnědnutí nakrájeného ovoce, nezapomeňte ho zakápnout trochou citronové šťávy. Kromě toho, že se pak děti ve škole mohou pochlubit, že si svačinu připravily samy, společnou přípravou jídla je od malička vedete k základům přípravy zdravého stravování.

Různorodá cottage pomazánka

Pomáhat mohou děti i s přípravou pomazánek, kterými jim do školy můžeme namazat celozrnné pečivo. Snadná na přípravu je například pomazánka ze sýra cottage. Jeden kelímek smícháte s neochucenou lučinou, přidáte najemno nakrájené ředkvičky, pažitku a červenou papriku. Kdo má rád maso, může přidat nadrobno nakrájenou drůbeží šunku. Výhoda je, že do základu této pomazánky, což je sýr cottage s lučinou, můžete přidat téměř cokoliv – pórek, tuňáka, bazalku, vařenou kukuřici, cherry rajčátka, vejce natvrdo a pokud se nechystáte mezi lidi tak i syrový rozmačkaný česnek.

Nejdůležitější je, aby vám i vašim dětem výsledné zdravé jídlo chutnalo. Protože, jak už jsme psali v úvodu článku – zdravé jídlo není za trest! 

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?