Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?
zazvor-jak-muze-v-chladnych-mesicich-prospet-nasemu-zdravi.jpg

Zázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?

Zveřejněno: 05.12.2014

Zázvor obecný je vytrvalá tropická rostlina, jejíž oddenky se už ve starověku používaly k dochucování pokrmů a k léčení různých zdravotních neduhů. Zázvor pomáhá při nachlazení, ulevuje od bolestí hlavy a kloubů, odstraňuje pocity nadýmání a zmírňuje nevolnost. Jak jeho zdravotní přínos co nejlíp využít? 

Pokroucené oddenky zázvoru už dnes běžně seženete v oddělení zeleniny ve většině supermarketů. Nejčastěji ho většina lidí vkládá do nákupního vozíku právě teď v chladném a lezavém počasí, kdy nás často trápí kašel, rýma nebo chřipka. Popíjení zázvorového čaje totiž funguje nejen jako prevence těchto nemocí, ale přináší úlevu i těm, které už nemoc postihla.

Štiplavý čaj ze zázvoru jednoduše připravíme tak, že oloupaný oddenek nastrouháme a zalijeme horkou vodou. Necháme ho asi pět minut vylouhovat a pak ho z nápoje přecedíme. Pálivý nápoj můžeme navíc ještě dochutit medem.

Kromě toho, že vás zázvorový čaj zahřeje a uleví od příznaků nachlazení, zmírňuje taky pro chřipku typickou bolest hlavy. Díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům urychluje zázvor rekonvalescenci a u zdravých lidí slouží jeho pravidelné popíjení jako prevence. Kromě chřipky vám ale zázvorový čaj pomůže i při trávicích potížích a nevolnosti. Některým pacientům pomáhá zázvor i při silné migréně, a to v případě, že se chtějí vyhnout častému nebo nadměrnému užívání klasických analgetik. Některé studie navíc naznačují, že zázvor napomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a tím předcházet onemocněním kardiovaskulárního systému.

Odborníci ale upozorňují, že i zázvor by lidé měli užívat s mírou. Obvyklá doporučená denní dávka je jeden gram sušeného a čtyři gramy čerstvého zázvoru. Zázvorovému čaji a zázvoru obecně by se měli vyhnout lidé s žaludečními vředy. V zázvoru obsažený gingerol je totiž příbuzný kapsaicinu v chilli papričkách a lidé s poškozeným trávicím traktem by si kvůli němu své obtíže mohli zhoršit. Nevhodný je zázvor taky pro děti mladší dvou let.  

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!