Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?
zazvor-jak-muze-v-chladnych-mesicich-prospet-nasemu-zdravi.jpg

Zázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?

Zveřejněno: 05.12.2014

Zázvor obecný je vytrvalá tropická rostlina, jejíž oddenky se už ve starověku používaly k dochucování pokrmů a k léčení různých zdravotních neduhů. Zázvor pomáhá při nachlazení, ulevuje od bolestí hlavy a kloubů, odstraňuje pocity nadýmání a zmírňuje nevolnost. Jak jeho zdravotní přínos co nejlíp využít? 

Pokroucené oddenky zázvoru už dnes běžně seženete v oddělení zeleniny ve většině supermarketů. Nejčastěji ho většina lidí vkládá do nákupního vozíku právě teď v chladném a lezavém počasí, kdy nás často trápí kašel, rýma nebo chřipka. Popíjení zázvorového čaje totiž funguje nejen jako prevence těchto nemocí, ale přináší úlevu i těm, které už nemoc postihla.

Štiplavý čaj ze zázvoru jednoduše připravíme tak, že oloupaný oddenek nastrouháme a zalijeme horkou vodou. Necháme ho asi pět minut vylouhovat a pak ho z nápoje přecedíme. Pálivý nápoj můžeme navíc ještě dochutit medem.

Kromě toho, že vás zázvorový čaj zahřeje a uleví od příznaků nachlazení, zmírňuje taky pro chřipku typickou bolest hlavy. Díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům urychluje zázvor rekonvalescenci a u zdravých lidí slouží jeho pravidelné popíjení jako prevence. Kromě chřipky vám ale zázvorový čaj pomůže i při trávicích potížích a nevolnosti. Některým pacientům pomáhá zázvor i při silné migréně, a to v případě, že se chtějí vyhnout častému nebo nadměrnému užívání klasických analgetik. Některé studie navíc naznačují, že zázvor napomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a tím předcházet onemocněním kardiovaskulárního systému.

Odborníci ale upozorňují, že i zázvor by lidé měli užívat s mírou. Obvyklá doporučená denní dávka je jeden gram sušeného a čtyři gramy čerstvého zázvoru. Zázvorovému čaji a zázvoru obecně by se měli vyhnout lidé s žaludečními vředy. V zázvoru obsažený gingerol je totiž příbuzný kapsaicinu v chilli papričkách a lidé s poškozeným trávicím traktem by si kvůli němu své obtíže mohli zhoršit. Nevhodný je zázvor taky pro děti mladší dvou let.  

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

06.05.2019S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.