Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?
zazvor-jak-muze-v-chladnych-mesicich-prospet-nasemu-zdravi.jpg

Zázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?

Zveřejněno: 05.12.2014

Zázvor obecný je vytrvalá tropická rostlina, jejíž oddenky se už ve starověku používaly k dochucování pokrmů a k léčení různých zdravotních neduhů. Zázvor pomáhá při nachlazení, ulevuje od bolestí hlavy a kloubů, odstraňuje pocity nadýmání a zmírňuje nevolnost. Jak jeho zdravotní přínos co nejlíp využít? 

Pokroucené oddenky zázvoru už dnes běžně seženete v oddělení zeleniny ve většině supermarketů. Nejčastěji ho většina lidí vkládá do nákupního vozíku právě teď v chladném a lezavém počasí, kdy nás často trápí kašel, rýma nebo chřipka. Popíjení zázvorového čaje totiž funguje nejen jako prevence těchto nemocí, ale přináší úlevu i těm, které už nemoc postihla.

Štiplavý čaj ze zázvoru jednoduše připravíme tak, že oloupaný oddenek nastrouháme a zalijeme horkou vodou. Necháme ho asi pět minut vylouhovat a pak ho z nápoje přecedíme. Pálivý nápoj můžeme navíc ještě dochutit medem.

Kromě toho, že vás zázvorový čaj zahřeje a uleví od příznaků nachlazení, zmírňuje taky pro chřipku typickou bolest hlavy. Díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům urychluje zázvor rekonvalescenci a u zdravých lidí slouží jeho pravidelné popíjení jako prevence. Kromě chřipky vám ale zázvorový čaj pomůže i při trávicích potížích a nevolnosti. Některým pacientům pomáhá zázvor i při silné migréně, a to v případě, že se chtějí vyhnout častému nebo nadměrnému užívání klasických analgetik. Některé studie navíc naznačují, že zázvor napomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a tím předcházet onemocněním kardiovaskulárního systému.

Odborníci ale upozorňují, že i zázvor by lidé měli užívat s mírou. Obvyklá doporučená denní dávka je jeden gram sušeného a čtyři gramy čerstvého zázvoru. Zázvorovému čaji a zázvoru obecně by se měli vyhnout lidé s žaludečními vředy. V zázvoru obsažený gingerol je totiž příbuzný kapsaicinu v chilli papričkách a lidé s poškozeným trávicím traktem by si kvůli němu své obtíže mohli zhoršit. Nevhodný je zázvor taky pro děti mladší dvou let.  

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.