Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení
zazracny-zazvor-zahreje-a-navic-pomuze-pri-chripce-a-nachlazeni.jpg

Zázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení

Zveřejněno: 30.11.2015

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný. V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. 

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný.

V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. Zázvor ale není vhodný pro každého. Rozhodně se nedoporučuje dětem mladším dvou let a vyhnout by se mu měly také nastávající maminky. Některým lidem s hodně citlivým zažíváním může navíc způsobit nepříjemné pálení žáhy.

Zázvorový čaj

Pokud si ale při chřipce a nachlazení připravíte šálek zázvorového čaje a nenastrouháte do něj celý oddenek, žádných nepříjemností se bát nemusíte. Naopak vám přinese úlevu. Jak na to? Jednu čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru zalijte 250 ml horké vody a nechte zhruba 5 minut louhovat. Přeceďte a přidejte jednu lžičku medu.

Zázvorová koupel

Jestliže vás bolí šlachy a svaly, uleví vám zázvorová koupel. Pomůže nejen po zvýšené fyzické zátěži, ale také při artritidě. Do teplé lázně si nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a prohřejte si tělo. Navíc během ní budete inhalovat i páru s obsahem zázvorových silic, takže se hodí i při léčbě silné rýmy. Kromě toho, že vás taková koupel prohřeje a protože zázvor podporuje tvorbu potu, má i detoxikační účinky, také vám rozproudí krevní oběh. Lidé, kteří se léčí s hypertenzí, by se proto měli o vhodnosti zázvorové lázně raději poradit s lékařem.

V případě zázvoru platí, stejně jako v případě většiny léčivých bylin, heslo všeho s mírou. Obvykle se uvádí, že denní dávka čerstvého by neměla přesáhnout 4 gramy. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.