Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení
zazracny-zazvor-zahreje-a-navic-pomuze-pri-chripce-a-nachlazeni.jpg

Zázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení

Zveřejněno: 30.11.2015

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný. V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. 

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný.

V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. Zázvor ale není vhodný pro každého. Rozhodně se nedoporučuje dětem mladším dvou let a vyhnout by se mu měly také nastávající maminky. Některým lidem s hodně citlivým zažíváním může navíc způsobit nepříjemné pálení žáhy.

Zázvorový čaj

Pokud si ale při chřipce a nachlazení připravíte šálek zázvorového čaje a nenastrouháte do něj celý oddenek, žádných nepříjemností se bát nemusíte. Naopak vám přinese úlevu. Jak na to? Jednu čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru zalijte 250 ml horké vody a nechte zhruba 5 minut louhovat. Přeceďte a přidejte jednu lžičku medu.

Zázvorová koupel

Jestliže vás bolí šlachy a svaly, uleví vám zázvorová koupel. Pomůže nejen po zvýšené fyzické zátěži, ale také při artritidě. Do teplé lázně si nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a prohřejte si tělo. Navíc během ní budete inhalovat i páru s obsahem zázvorových silic, takže se hodí i při léčbě silné rýmy. Kromě toho, že vás taková koupel prohřeje a protože zázvor podporuje tvorbu potu, má i detoxikační účinky, také vám rozproudí krevní oběh. Lidé, kteří se léčí s hypertenzí, by se proto měli o vhodnosti zázvorové lázně raději poradit s lékařem.

V případě zázvoru platí, stejně jako v případě většiny léčivých bylin, heslo všeho s mírou. Obvykle se uvádí, že denní dávka čerstvého by neměla přesáhnout 4 gramy. 

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.