Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení
zazracny-zazvor-zahreje-a-navic-pomuze-pri-chripce-a-nachlazeni.jpg

Zázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení

Zveřejněno: 30.11.2015

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný. V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. 

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný.

V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. Zázvor ale není vhodný pro každého. Rozhodně se nedoporučuje dětem mladším dvou let a vyhnout by se mu měly také nastávající maminky. Některým lidem s hodně citlivým zažíváním může navíc způsobit nepříjemné pálení žáhy.

Zázvorový čaj

Pokud si ale při chřipce a nachlazení připravíte šálek zázvorového čaje a nenastrouháte do něj celý oddenek, žádných nepříjemností se bát nemusíte. Naopak vám přinese úlevu. Jak na to? Jednu čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru zalijte 250 ml horké vody a nechte zhruba 5 minut louhovat. Přeceďte a přidejte jednu lžičku medu.

Zázvorová koupel

Jestliže vás bolí šlachy a svaly, uleví vám zázvorová koupel. Pomůže nejen po zvýšené fyzické zátěži, ale také při artritidě. Do teplé lázně si nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a prohřejte si tělo. Navíc během ní budete inhalovat i páru s obsahem zázvorových silic, takže se hodí i při léčbě silné rýmy. Kromě toho, že vás taková koupel prohřeje a protože zázvor podporuje tvorbu potu, má i detoxikační účinky, také vám rozproudí krevní oběh. Lidé, kteří se léčí s hypertenzí, by se proto měli o vhodnosti zázvorové lázně raději poradit s lékařem.

V případě zázvoru platí, stejně jako v případě většiny léčivých bylin, heslo všeho s mírou. Obvykle se uvádí, že denní dávka čerstvého by neměla přesáhnout 4 gramy. 

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.