Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení
zazracny-zazvor-zahreje-a-navic-pomuze-pri-chripce-a-nachlazeni.jpg

Zázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení

Zveřejněno: 30.11.2015

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný. V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. 

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný.

V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. Zázvor ale není vhodný pro každého. Rozhodně se nedoporučuje dětem mladším dvou let a vyhnout by se mu měly také nastávající maminky. Některým lidem s hodně citlivým zažíváním může navíc způsobit nepříjemné pálení žáhy.

Zázvorový čaj

Pokud si ale při chřipce a nachlazení připravíte šálek zázvorového čaje a nenastrouháte do něj celý oddenek, žádných nepříjemností se bát nemusíte. Naopak vám přinese úlevu. Jak na to? Jednu čajovou lžičku nastrouhaného čerstvého zázvoru zalijte 250 ml horké vody a nechte zhruba 5 minut louhovat. Přeceďte a přidejte jednu lžičku medu.

Zázvorová koupel

Jestliže vás bolí šlachy a svaly, uleví vám zázvorová koupel. Pomůže nejen po zvýšené fyzické zátěži, ale také při artritidě. Do teplé lázně si nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a prohřejte si tělo. Navíc během ní budete inhalovat i páru s obsahem zázvorových silic, takže se hodí i při léčbě silné rýmy. Kromě toho, že vás taková koupel prohřeje a protože zázvor podporuje tvorbu potu, má i detoxikační účinky, také vám rozproudí krevní oběh. Lidé, kteří se léčí s hypertenzí, by se proto měli o vhodnosti zázvorové lázně raději poradit s lékařem.

V případě zázvoru platí, stejně jako v případě většiny léčivých bylin, heslo všeho s mírou. Obvykle se uvádí, že denní dávka čerstvého by neměla přesáhnout 4 gramy. 

Doporučujeme


neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

06.05.2019S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.