Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZásady zdravého opalování
zasady-zdraveho-opalovani.jpg

Zásady zdravého opalování

Zveřejněno: 26.06.2015

Nastává čas prázdnin a dovolených. Sluníčko začíná hřát a láká, abychom se vystavili jeho paprskům. Řada lidí se chystá k moři, kde je sluneční záření ještě intenzivnější. Proč je nezbytné při chytání bronzu vždycky dbát na ochranu kůže? Protože i jednorázové spálení zvyšuje riziko rakoviny. Zvlášť náchylná je v tomto ohledu dětská pokožka. 

Obecný pojem rakovina kůže je označení pro celou řadu zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění. Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je melanom. Je to sice jeden z nejméně častých kožních nádorů, ale je příčinou největšího počtu úmrtí. Tento druh rakoviny vzniká v pigmentových buňkách, kterým říkáme melanocyty. Pokud se DNA těchto buněk poškodí, začnou se nekontrolovaně množit a vytvářet nádor – melanom.

Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům je právě jedním z faktorů, které k poškození jejich DNA mohou přispět. Výzkumy ukazují, že náchylnější ke vzniku melanomu jsou lidé, kteří se v dětství častokrát spálili na slunci. I proto je důležité, aby děti při každém pobytu na slunci používaly opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Opalovací krém by měl být vodě odolný a je třeba zhruba každé dvě hodiny ho aplikovat znovu.

Protože sluneční paprsky na naše tělo dopadají s největší intenzitou mezi 11. – 15. hodinou, doporučují odborníci, abychom se v tuto denní dobu vzdali opalování úplně. 

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.