Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZásady zdravého opalování
zasady-zdraveho-opalovani.jpg

Zásady zdravého opalování

Zveřejněno: 26.06.2015

Nastává čas prázdnin a dovolených. Sluníčko začíná hřát a láká, abychom se vystavili jeho paprskům. Řada lidí se chystá k moři, kde je sluneční záření ještě intenzivnější. Proč je nezbytné při chytání bronzu vždycky dbát na ochranu kůže? Protože i jednorázové spálení zvyšuje riziko rakoviny. Zvlášť náchylná je v tomto ohledu dětská pokožka. 

Obecný pojem rakovina kůže je označení pro celou řadu zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění. Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je melanom. Je to sice jeden z nejméně častých kožních nádorů, ale je příčinou největšího počtu úmrtí. Tento druh rakoviny vzniká v pigmentových buňkách, kterým říkáme melanocyty. Pokud se DNA těchto buněk poškodí, začnou se nekontrolovaně množit a vytvářet nádor – melanom.

Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům je právě jedním z faktorů, které k poškození jejich DNA mohou přispět. Výzkumy ukazují, že náchylnější ke vzniku melanomu jsou lidé, kteří se v dětství častokrát spálili na slunci. I proto je důležité, aby děti při každém pobytu na slunci používaly opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Opalovací krém by měl být vodě odolný a je třeba zhruba každé dvě hodiny ho aplikovat znovu.

Protože sluneční paprsky na naše tělo dopadají s největší intenzitou mezi 11. – 15. hodinou, doporučují odborníci, abychom se v tuto denní dobu vzdali opalování úplně. 

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.