Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZásady zdravého opalování
zasady-zdraveho-opalovani.jpg

Zásady zdravého opalování

Zveřejněno: 26.06.2015

Nastává čas prázdnin a dovolených. Sluníčko začíná hřát a láká, abychom se vystavili jeho paprskům. Řada lidí se chystá k moři, kde je sluneční záření ještě intenzivnější. Proč je nezbytné při chytání bronzu vždycky dbát na ochranu kůže? Protože i jednorázové spálení zvyšuje riziko rakoviny. Zvlášť náchylná je v tomto ohledu dětská pokožka. 

Obecný pojem rakovina kůže je označení pro celou řadu zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění. Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je melanom. Je to sice jeden z nejméně častých kožních nádorů, ale je příčinou největšího počtu úmrtí. Tento druh rakoviny vzniká v pigmentových buňkách, kterým říkáme melanocyty. Pokud se DNA těchto buněk poškodí, začnou se nekontrolovaně množit a vytvářet nádor – melanom.

Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům je právě jedním z faktorů, které k poškození jejich DNA mohou přispět. Výzkumy ukazují, že náchylnější ke vzniku melanomu jsou lidé, kteří se v dětství častokrát spálili na slunci. I proto je důležité, aby děti při každém pobytu na slunci používaly opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Opalovací krém by měl být vodě odolný a je třeba zhruba každé dvě hodiny ho aplikovat znovu.

Protože sluneční paprsky na naše tělo dopadají s největší intenzitou mezi 11. – 15. hodinou, doporučují odborníci, abychom se v tuto denní dobu vzdali opalování úplně. 

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.