Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZásady zdravého opalování
zasady-zdraveho-opalovani.jpg

Zásady zdravého opalování

Zveřejněno: 26.06.2015

Nastává čas prázdnin a dovolených. Sluníčko začíná hřát a láká, abychom se vystavili jeho paprskům. Řada lidí se chystá k moři, kde je sluneční záření ještě intenzivnější. Proč je nezbytné při chytání bronzu vždycky dbát na ochranu kůže? Protože i jednorázové spálení zvyšuje riziko rakoviny. Zvlášť náchylná je v tomto ohledu dětská pokožka. 

Obecný pojem rakovina kůže je označení pro celou řadu zhoubných i nezhoubných nádorových onemocnění. Nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže je melanom. Je to sice jeden z nejméně častých kožních nádorů, ale je příčinou největšího počtu úmrtí. Tento druh rakoviny vzniká v pigmentových buňkách, kterým říkáme melanocyty. Pokud se DNA těchto buněk poškodí, začnou se nekontrolovaně množit a vytvářet nádor – melanom.

Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům je právě jedním z faktorů, které k poškození jejich DNA mohou přispět. Výzkumy ukazují, že náchylnější ke vzniku melanomu jsou lidé, kteří se v dětství častokrát spálili na slunci. I proto je důležité, aby děti při každém pobytu na slunci používaly opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Opalovací krém by měl být vodě odolný a je třeba zhruba každé dvě hodiny ho aplikovat znovu.

Protože sluneční paprsky na naše tělo dopadají s největší intenzitou mezi 11. – 15. hodinou, doporučují odborníci, abychom se v tuto denní dobu vzdali opalování úplně. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.