Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání
zanet-mocoveho-mechyre-jedno-z-castych-rizik-letniho-koupani.jpg

Zánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání

Zveřejněno: 10.08.2015

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  Jaká je prevence? 

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  

Jaká je prevence? Nejčastější příčinou zánětu dolních cest močových jsou bakterie. Původcem choroby mohou být ale také viry nebo kvasinky. Typickým příznakem je časté nucení na močení a řezavá nebo pálivá bolest v postižené oblasti. První pomoc je dostatečný přísun tekutin, klidový režim a teplo. Lékaři radí neotálet s používáním toalety, i když je vyprazdňování bolestivé. Pokud se potíže nelepší, je nezbytné vyhledat lékařskou péči. Neléčený zánět močového měchýře totiž může postoupit až do ledvin. Pak může dokonce ohrozit lidský život. Obvykle je nutná hospitalizace a léčba je dlouhodobá a náročná. Proto se zánět močových cest vyplatí nepodceňovat a začít ho léčit včas!

Jedním z preventivních opatření proti zánětu močových cest je omezit pobyt v mokrých plavkách. Ideální je vzít si pokaždé s sebou na koupaliště suché plavky na převlečení. Už z pouhého jednoho letního odpoledne stráveného na koupališti v mokrých plavkách si můžete odnést nechtěný suvenýr v podobě zánětu močových cest. Kvůli nebezpečí kvasinkové infekce nedoporučují gynekologové v létě ani nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení. Spodní prádlo by vždy mělo být z přírodních a vzdušných materiálů. Zvlášť opatrní by v tomto ohledu měli být pacienti a pacientky s cukrovkou. Diabetici jsou totiž ke všem zánětům (včetně močových cest) mnohem náchylnější. 

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.