Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání
zanet-mocoveho-mechyre-jedno-z-castych-rizik-letniho-koupani.jpg

Zánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání

Zveřejněno: 10.08.2015

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  Jaká je prevence? 

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  

Jaká je prevence? Nejčastější příčinou zánětu dolních cest močových jsou bakterie. Původcem choroby mohou být ale také viry nebo kvasinky. Typickým příznakem je časté nucení na močení a řezavá nebo pálivá bolest v postižené oblasti. První pomoc je dostatečný přísun tekutin, klidový režim a teplo. Lékaři radí neotálet s používáním toalety, i když je vyprazdňování bolestivé. Pokud se potíže nelepší, je nezbytné vyhledat lékařskou péči. Neléčený zánět močového měchýře totiž může postoupit až do ledvin. Pak může dokonce ohrozit lidský život. Obvykle je nutná hospitalizace a léčba je dlouhodobá a náročná. Proto se zánět močových cest vyplatí nepodceňovat a začít ho léčit včas!

Jedním z preventivních opatření proti zánětu močových cest je omezit pobyt v mokrých plavkách. Ideální je vzít si pokaždé s sebou na koupaliště suché plavky na převlečení. Už z pouhého jednoho letního odpoledne stráveného na koupališti v mokrých plavkách si můžete odnést nechtěný suvenýr v podobě zánětu močových cest. Kvůli nebezpečí kvasinkové infekce nedoporučují gynekologové v létě ani nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení. Spodní prádlo by vždy mělo být z přírodních a vzdušných materiálů. Zvlášť opatrní by v tomto ohledu měli být pacienti a pacientky s cukrovkou. Diabetici jsou totiž ke všem zánětům (včetně močových cest) mnohem náchylnější. 

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.