Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání
zanet-mocoveho-mechyre-jedno-z-castych-rizik-letniho-koupani.jpg

Zánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání

Zveřejněno: 10.08.2015

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  Jaká je prevence? 

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  

Jaká je prevence? Nejčastější příčinou zánětu dolních cest močových jsou bakterie. Původcem choroby mohou být ale také viry nebo kvasinky. Typickým příznakem je časté nucení na močení a řezavá nebo pálivá bolest v postižené oblasti. První pomoc je dostatečný přísun tekutin, klidový režim a teplo. Lékaři radí neotálet s používáním toalety, i když je vyprazdňování bolestivé. Pokud se potíže nelepší, je nezbytné vyhledat lékařskou péči. Neléčený zánět močového měchýře totiž může postoupit až do ledvin. Pak může dokonce ohrozit lidský život. Obvykle je nutná hospitalizace a léčba je dlouhodobá a náročná. Proto se zánět močových cest vyplatí nepodceňovat a začít ho léčit včas!

Jedním z preventivních opatření proti zánětu močových cest je omezit pobyt v mokrých plavkách. Ideální je vzít si pokaždé s sebou na koupaliště suché plavky na převlečení. Už z pouhého jednoho letního odpoledne stráveného na koupališti v mokrých plavkách si můžete odnést nechtěný suvenýr v podobě zánětu močových cest. Kvůli nebezpečí kvasinkové infekce nedoporučují gynekologové v létě ani nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení. Spodní prádlo by vždy mělo být z přírodních a vzdušných materiálů. Zvlášť opatrní by v tomto ohledu měli být pacienti a pacientky s cukrovkou. Diabetici jsou totiž ke všem zánětům (včetně močových cest) mnohem náchylnější. 

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.