Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout
zacinajici-parkinsonovy-choroby-si-nemocny-dlouho-nemusi-vsimnout.jpg

Začínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout

Zveřejněno: 10.04.2015

Zítra, tedy 11. dubna, si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy choroby. Tento den má šířit osvětu o nemoci, o níž toho Češi pořád moc nevědí. Mnozí si Parkinsona dokonce pletou s Alzheimerovou chorobou. Obě nemoci sice postihují hlavně lidi ve vyšším věku a jedná se choroby nervového systému, přesto jsou to dvě odlišná onemocnění. Co je tedy Parkinsonova choroba zač? Koho postihuje a dá se jí předcházet? 

Parkinsonova choroba ve většině případů postihuje lidi starší padesáti let. Zhruba u 15 % pacientů se ale nemoc může objevit už před čtyřicítkou a ve výjimečných případech ještě dřív.

Příznaky vypadají celkem nenápadně. Řada nemocných si jich zpočátku ani nemusí všimnout. Patří sem zvýšená únava, pocit ztuhlosti v končetinách a zádech, křeče, častější zácpa a problémy se spaním. Následuje zpomalení chůze a zhoršená mimika.

Jedním z prvních varovných signálů může být klidový třes rukou, zhoršení čichu a chuti. Zpočátku může třes postihnout jen jednu končetinu a teprve postupem času postihuje obě strany. Často třesem trpí horní a dolní končetiny křížem, tedy například pravá ruka a zároveň levá noha. Parkinsonický třes může zachvátit taky jazyk, rty a krk. V pozdější fázi onemocnění často doprovází samovolné pohyby a postiženému se špatně artikuluje.

Přesné důvody, proč u někoho tato nemoc propukne, zatím lékaři neznají. Má se za to, že díl viny nesou genetické předpoklady a zčásti za vznik nemoci může okolní prostředí. Bohužel zatím nemoc neumíme vyléčit. Díky medicínskému pokroku se ale stále zlepšují možnosti, jak průběh nemoci zpomalit, a tím pacientům zlepšit kvalitu života. K určení diagnózy Parkinsonovy choroby je třeba důkladné vyšetření. To právě proto, že první příznaky bývají nenápadné, a navíc se u jednotlivých pacientů mohou lišit. Používá se hlavně laboratorní vyšetření krve, CT vyšetření mozku a vyšetření EEG. 

Doporučujeme


4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.