Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout
zacinajici-parkinsonovy-choroby-si-nemocny-dlouho-nemusi-vsimnout.jpg

Začínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout

Zveřejněno: 10.04.2015

Zítra, tedy 11. dubna, si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy choroby. Tento den má šířit osvětu o nemoci, o níž toho Češi pořád moc nevědí. Mnozí si Parkinsona dokonce pletou s Alzheimerovou chorobou. Obě nemoci sice postihují hlavně lidi ve vyšším věku a jedná se choroby nervového systému, přesto jsou to dvě odlišná onemocnění. Co je tedy Parkinsonova choroba zač? Koho postihuje a dá se jí předcházet? 

Parkinsonova choroba ve většině případů postihuje lidi starší padesáti let. Zhruba u 15 % pacientů se ale nemoc může objevit už před čtyřicítkou a ve výjimečných případech ještě dřív.

Příznaky vypadají celkem nenápadně. Řada nemocných si jich zpočátku ani nemusí všimnout. Patří sem zvýšená únava, pocit ztuhlosti v končetinách a zádech, křeče, častější zácpa a problémy se spaním. Následuje zpomalení chůze a zhoršená mimika.

Jedním z prvních varovných signálů může být klidový třes rukou, zhoršení čichu a chuti. Zpočátku může třes postihnout jen jednu končetinu a teprve postupem času postihuje obě strany. Často třesem trpí horní a dolní končetiny křížem, tedy například pravá ruka a zároveň levá noha. Parkinsonický třes může zachvátit taky jazyk, rty a krk. V pozdější fázi onemocnění často doprovází samovolné pohyby a postiženému se špatně artikuluje.

Přesné důvody, proč u někoho tato nemoc propukne, zatím lékaři neznají. Má se za to, že díl viny nesou genetické předpoklady a zčásti za vznik nemoci může okolní prostředí. Bohužel zatím nemoc neumíme vyléčit. Díky medicínskému pokroku se ale stále zlepšují možnosti, jak průběh nemoci zpomalit, a tím pacientům zlepšit kvalitu života. K určení diagnózy Parkinsonovy choroby je třeba důkladné vyšetření. To právě proto, že první příznaky bývají nenápadné, a navíc se u jednotlivých pacientů mohou lišit. Používá se hlavně laboratorní vyšetření krve, CT vyšetření mozku a vyšetření EEG. 

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.