Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout
zacinajici-parkinsonovy-choroby-si-nemocny-dlouho-nemusi-vsimnout.jpg

Začínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout

Zveřejněno: 10.04.2015

Zítra, tedy 11. dubna, si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy choroby. Tento den má šířit osvětu o nemoci, o níž toho Češi pořád moc nevědí. Mnozí si Parkinsona dokonce pletou s Alzheimerovou chorobou. Obě nemoci sice postihují hlavně lidi ve vyšším věku a jedná se choroby nervového systému, přesto jsou to dvě odlišná onemocnění. Co je tedy Parkinsonova choroba zač? Koho postihuje a dá se jí předcházet? 

Parkinsonova choroba ve většině případů postihuje lidi starší padesáti let. Zhruba u 15 % pacientů se ale nemoc může objevit už před čtyřicítkou a ve výjimečných případech ještě dřív.

Příznaky vypadají celkem nenápadně. Řada nemocných si jich zpočátku ani nemusí všimnout. Patří sem zvýšená únava, pocit ztuhlosti v končetinách a zádech, křeče, častější zácpa a problémy se spaním. Následuje zpomalení chůze a zhoršená mimika.

Jedním z prvních varovných signálů může být klidový třes rukou, zhoršení čichu a chuti. Zpočátku může třes postihnout jen jednu končetinu a teprve postupem času postihuje obě strany. Často třesem trpí horní a dolní končetiny křížem, tedy například pravá ruka a zároveň levá noha. Parkinsonický třes může zachvátit taky jazyk, rty a krk. V pozdější fázi onemocnění často doprovází samovolné pohyby a postiženému se špatně artikuluje.

Přesné důvody, proč u někoho tato nemoc propukne, zatím lékaři neznají. Má se za to, že díl viny nesou genetické předpoklady a zčásti za vznik nemoci může okolní prostředí. Bohužel zatím nemoc neumíme vyléčit. Díky medicínskému pokroku se ale stále zlepšují možnosti, jak průběh nemoci zpomalit, a tím pacientům zlepšit kvalitu života. K určení diagnózy Parkinsonovy choroby je třeba důkladné vyšetření. To právě proto, že první příznaky bývají nenápadné, a navíc se u jednotlivých pacientů mohou lišit. Používá se hlavně laboratorní vyšetření krve, CT vyšetření mozku a vyšetření EEG. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.