Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě
zacina-idealni-obdobi-pro-ockovani-proti-klistove-encefalitide.jpg

Začíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Zveřejněno: 09.11.2015

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?  

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?

Standardně se očkuje třemi dávkami vakcíny. Druhou dávku vám lékař aplikuje za 1 – 3 měsíce po prvním očkování. Třetí dávka následuje za 5 – 12 měsíců po druhé.  

Ukažme si to na názorném příkladu:

1. dávka listopad 2015  → 2. dávka prosinec 2015 – únor 2016 → 3. dávka červenec 2016 – únor 2017

První přeočkování vás čeká za tři roky od třetí dávky vakcíny. Pokud byste tedy šli na očkování teď, bylo by to až v roce 2019 nebo 2020.

Další přeočkování následují v intervalu 3 – 5 let. Po 3 letech by se vždy měli nechat přeočkovat lidé starší 60 let a také lidé s oslabenou imunitou. V letních měsících je možné nechat se naočkovat ve zrychleném očkovacím schématu. Znamená to, že druhou dávku vám lékař píchne už dva týdny po první.

Třetí dávka následuje standardně 5 – 12 měsíců po druhé jako v případě běžného režimu očkování.

Očkovat proti encefalitidě se mohou už děti starší jednoho roku. Ať už dítě nebo dospělý by ale v době aplikace vakcíny měli být zcela zdrávi. Očkování je proto potřeba odložit i tehdy, když jste krátce po nemoci, nebo cítíte, že se o vás nějaká choroba (byť by to bylo třeba jen nachlazení) pokouší. Vzhledem k tomu, že se klíšťata navzdory rozšířenému mýtu nevyskytují jen v lesích, ale také v městských parcích a zahradách, je očkování vhodné i pro ty, kdo si v létě s dětmi chtějí občas vyrazit třeba na piknik do parku. Jak se klíšťová encefalitida projevuje a proč se jedná o nebezpečnou nemoc, si můžete přečíst v jednom z našich dalších článků zde. 

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.