Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě
zacina-idealni-obdobi-pro-ockovani-proti-klistove-encefalitide.jpg

Začíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Zveřejněno: 09.11.2015

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?  

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?

Standardně se očkuje třemi dávkami vakcíny. Druhou dávku vám lékař aplikuje za 1 – 3 měsíce po prvním očkování. Třetí dávka následuje za 5 – 12 měsíců po druhé.  

Ukažme si to na názorném příkladu:

1. dávka listopad 2015  → 2. dávka prosinec 2015 – únor 2016 → 3. dávka červenec 2016 – únor 2017

První přeočkování vás čeká za tři roky od třetí dávky vakcíny. Pokud byste tedy šli na očkování teď, bylo by to až v roce 2019 nebo 2020.

Další přeočkování následují v intervalu 3 – 5 let. Po 3 letech by se vždy měli nechat přeočkovat lidé starší 60 let a také lidé s oslabenou imunitou. V letních měsících je možné nechat se naočkovat ve zrychleném očkovacím schématu. Znamená to, že druhou dávku vám lékař píchne už dva týdny po první.

Třetí dávka následuje standardně 5 – 12 měsíců po druhé jako v případě běžného režimu očkování.

Očkovat proti encefalitidě se mohou už děti starší jednoho roku. Ať už dítě nebo dospělý by ale v době aplikace vakcíny měli být zcela zdrávi. Očkování je proto potřeba odložit i tehdy, když jste krátce po nemoci, nebo cítíte, že se o vás nějaká choroba (byť by to bylo třeba jen nachlazení) pokouší. Vzhledem k tomu, že se klíšťata navzdory rozšířenému mýtu nevyskytují jen v lesích, ale také v městských parcích a zahradách, je očkování vhodné i pro ty, kdo si v létě s dětmi chtějí občas vyrazit třeba na piknik do parku. Jak se klíšťová encefalitida projevuje a proč se jedná o nebezpečnou nemoc, si můžete přečíst v jednom z našich dalších článků zde. 

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.