Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě
zacina-idealni-obdobi-pro-ockovani-proti-klistove-encefalitide.jpg

Začíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Zveřejněno: 09.11.2015

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?  

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?

Standardně se očkuje třemi dávkami vakcíny. Druhou dávku vám lékař aplikuje za 1 – 3 měsíce po prvním očkování. Třetí dávka následuje za 5 – 12 měsíců po druhé.  

Ukažme si to na názorném příkladu:

1. dávka listopad 2015  → 2. dávka prosinec 2015 – únor 2016 → 3. dávka červenec 2016 – únor 2017

První přeočkování vás čeká za tři roky od třetí dávky vakcíny. Pokud byste tedy šli na očkování teď, bylo by to až v roce 2019 nebo 2020.

Další přeočkování následují v intervalu 3 – 5 let. Po 3 letech by se vždy měli nechat přeočkovat lidé starší 60 let a také lidé s oslabenou imunitou. V letních měsících je možné nechat se naočkovat ve zrychleném očkovacím schématu. Znamená to, že druhou dávku vám lékař píchne už dva týdny po první.

Třetí dávka následuje standardně 5 – 12 měsíců po druhé jako v případě běžného režimu očkování.

Očkovat proti encefalitidě se mohou už děti starší jednoho roku. Ať už dítě nebo dospělý by ale v době aplikace vakcíny měli být zcela zdrávi. Očkování je proto potřeba odložit i tehdy, když jste krátce po nemoci, nebo cítíte, že se o vás nějaká choroba (byť by to bylo třeba jen nachlazení) pokouší. Vzhledem k tomu, že se klíšťata navzdory rozšířenému mýtu nevyskytují jen v lesích, ale také v městských parcích a zahradách, je očkování vhodné i pro ty, kdo si v létě s dětmi chtějí občas vyrazit třeba na piknik do parku. Jak se klíšťová encefalitida projevuje a proč se jedná o nebezpečnou nemoc, si můžete přečíst v jednom z našich dalších článků zde. 

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.