Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyZačíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě
zacina-idealni-obdobi-pro-ockovani-proti-klistove-encefalitide.jpg

Začíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě

Zveřejněno: 09.11.2015

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?  

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?

Standardně se očkuje třemi dávkami vakcíny. Druhou dávku vám lékař aplikuje za 1 – 3 měsíce po prvním očkování. Třetí dávka následuje za 5 – 12 měsíců po druhé.  

Ukažme si to na názorném příkladu:

1. dávka listopad 2015  → 2. dávka prosinec 2015 – únor 2016 → 3. dávka červenec 2016 – únor 2017

První přeočkování vás čeká za tři roky od třetí dávky vakcíny. Pokud byste tedy šli na očkování teď, bylo by to až v roce 2019 nebo 2020.

Další přeočkování následují v intervalu 3 – 5 let. Po 3 letech by se vždy měli nechat přeočkovat lidé starší 60 let a také lidé s oslabenou imunitou. V letních měsících je možné nechat se naočkovat ve zrychleném očkovacím schématu. Znamená to, že druhou dávku vám lékař píchne už dva týdny po první.

Třetí dávka následuje standardně 5 – 12 měsíců po druhé jako v případě běžného režimu očkování.

Očkovat proti encefalitidě se mohou už děti starší jednoho roku. Ať už dítě nebo dospělý by ale v době aplikace vakcíny měli být zcela zdrávi. Očkování je proto potřeba odložit i tehdy, když jste krátce po nemoci, nebo cítíte, že se o vás nějaká choroba (byť by to bylo třeba jen nachlazení) pokouší. Vzhledem k tomu, že se klíšťata navzdory rozšířenému mýtu nevyskytují jen v lesích, ale také v městských parcích a zahradách, je očkování vhodné i pro ty, kdo si v létě s dětmi chtějí občas vyrazit třeba na piknik do parku. Jak se klíšťová encefalitida projevuje a proč se jedná o nebezpečnou nemoc, si můžete přečíst v jednom z našich dalších článků zde. 

Doporučujeme


zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?