Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVysoký krevní tlak je nenápadný zabiják
vysoky-krevni-tlak-je-nenapadny-zabijak.jpg

Vysoký krevní tlak je nenápadný zabiják

Zveřejněno: 16.05.2014

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Odborníci chtějí touto celosvětovou akcí upozornit na to, že vysoký krevní tlak je v současnosti ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. Odborné odhady hovoří o tom, že až 25% všech úmrtí v populaci nad 40 let věku souvisí právě s vysokým krevním tlakem.

Řada lidí si bohužel rizika spjatá s vysokým krevním tlakem neuvědomuje a mají tendenci závažnost hypertenze podceňovat. To ale může být velmi nebezpečné. Pokud nechodíme na pravidelné kontroly k lékaři nebo si sami neměříme krevní tlak, často o tom, že trpíme hypertenzí ani nemusíme vědět. Vysoký krevní tlak totiž nebolí a v počátečním stádiu nás ani nijak neomezuje a neobtěžuje.

Co je krevní tlak?

Pojmem krevní tlak označujeme sílu, kterou působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Při běžném měření krevního tlaku získáme dva údaje. V případě ideálního tlaku se jedná o hodnoty 120 / 80. První číslo (v tomto případě 120) označuje systolický tlak krve, který vzniká při srdečním stahu. V tu chvíli srdce vypuzuje krev do tepen, a proto krev na stěny cév působí největší silou. Hodnota normálního krevního tlaku u dospělého by dlouhodobě neměla v případě systolického tlaku přesáhnout hodnotu 140. Druhý údaj (v ideálním případě 80) označuje diastolický krevní tlak. Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krev na stěny cév tlačí nejmenší silou.

Příčiny a následky hypertenze

Mezi nejrozšířenější příčiny vysokého krevního tlaku patří obezita, nadměrné solení, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek fyzické aktivity a dlouhodobé vystavení organismu stresovým situacím.  Bohužel projevy vysokého krevního tlaku jsou velmi nenápadné a hypertenze se může projevit až v pokročilém stádiu – prvním projevem pak může být mrtvice nebo srdeční infarkt. U pacientů s vysokým krevním tlakem stoupá také riziko selhání ledvin a postižení očních cév, což může vést až k doživotní slepotě.

Kromě zdravého životního stylu proto odborníci doporučují nechat si pravidelně hodnoty krevního tlaku měřit a případně vysoký krevní tlak začít včas léčit. 

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.