Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVysoký krevní tlak je nenápadný zabiják
vysoky-krevni-tlak-je-nenapadny-zabijak.jpg

Vysoký krevní tlak je nenápadný zabiják

Zveřejněno: 16.05.2014

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Odborníci chtějí touto celosvětovou akcí upozornit na to, že vysoký krevní tlak je v současnosti ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. Odborné odhady hovoří o tom, že až 25% všech úmrtí v populaci nad 40 let věku souvisí právě s vysokým krevním tlakem.

Řada lidí si bohužel rizika spjatá s vysokým krevním tlakem neuvědomuje a mají tendenci závažnost hypertenze podceňovat. To ale může být velmi nebezpečné. Pokud nechodíme na pravidelné kontroly k lékaři nebo si sami neměříme krevní tlak, často o tom, že trpíme hypertenzí ani nemusíme vědět. Vysoký krevní tlak totiž nebolí a v počátečním stádiu nás ani nijak neomezuje a neobtěžuje.

Co je krevní tlak?

Pojmem krevní tlak označujeme sílu, kterou působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Při běžném měření krevního tlaku získáme dva údaje. V případě ideálního tlaku se jedná o hodnoty 120 / 80. První číslo (v tomto případě 120) označuje systolický tlak krve, který vzniká při srdečním stahu. V tu chvíli srdce vypuzuje krev do tepen, a proto krev na stěny cév působí největší silou. Hodnota normálního krevního tlaku u dospělého by dlouhodobě neměla v případě systolického tlaku přesáhnout hodnotu 140. Druhý údaj (v ideálním případě 80) označuje diastolický krevní tlak. Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krev na stěny cév tlačí nejmenší silou.

Příčiny a následky hypertenze

Mezi nejrozšířenější příčiny vysokého krevního tlaku patří obezita, nadměrné solení, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek fyzické aktivity a dlouhodobé vystavení organismu stresovým situacím.  Bohužel projevy vysokého krevního tlaku jsou velmi nenápadné a hypertenze se může projevit až v pokročilém stádiu – prvním projevem pak může být mrtvice nebo srdeční infarkt. U pacientů s vysokým krevním tlakem stoupá také riziko selhání ledvin a postižení očních cév, což může vést až k doživotní slepotě.

Kromě zdravého životního stylu proto odborníci doporučují nechat si pravidelně hodnoty krevního tlaku měřit a případně vysoký krevní tlak začít včas léčit. 

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.