Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVysoký krevní tlak je nenápadný zabiják
vysoky-krevni-tlak-je-nenapadny-zabijak.jpg

Vysoký krevní tlak je nenápadný zabiják

Zveřejněno: 16.05.2014

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Odborníci chtějí touto celosvětovou akcí upozornit na to, že vysoký krevní tlak je v současnosti ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. Odborné odhady hovoří o tom, že až 25% všech úmrtí v populaci nad 40 let věku souvisí právě s vysokým krevním tlakem.

Řada lidí si bohužel rizika spjatá s vysokým krevním tlakem neuvědomuje a mají tendenci závažnost hypertenze podceňovat. To ale může být velmi nebezpečné. Pokud nechodíme na pravidelné kontroly k lékaři nebo si sami neměříme krevní tlak, často o tom, že trpíme hypertenzí ani nemusíme vědět. Vysoký krevní tlak totiž nebolí a v počátečním stádiu nás ani nijak neomezuje a neobtěžuje.

Co je krevní tlak?

Pojmem krevní tlak označujeme sílu, kterou působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Při běžném měření krevního tlaku získáme dva údaje. V případě ideálního tlaku se jedná o hodnoty 120 / 80. První číslo (v tomto případě 120) označuje systolický tlak krve, který vzniká při srdečním stahu. V tu chvíli srdce vypuzuje krev do tepen, a proto krev na stěny cév působí největší silou. Hodnota normálního krevního tlaku u dospělého by dlouhodobě neměla v případě systolického tlaku přesáhnout hodnotu 140. Druhý údaj (v ideálním případě 80) označuje diastolický krevní tlak. Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krev na stěny cév tlačí nejmenší silou.

Příčiny a následky hypertenze

Mezi nejrozšířenější příčiny vysokého krevního tlaku patří obezita, nadměrné solení, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek fyzické aktivity a dlouhodobé vystavení organismu stresovým situacím.  Bohužel projevy vysokého krevního tlaku jsou velmi nenápadné a hypertenze se může projevit až v pokročilém stádiu – prvním projevem pak může být mrtvice nebo srdeční infarkt. U pacientů s vysokým krevním tlakem stoupá také riziko selhání ledvin a postižení očních cév, což může vést až k doživotní slepotě.

Kromě zdravého životního stylu proto odborníci doporučují nechat si pravidelně hodnoty krevního tlaku měřit a případně vysoký krevní tlak začít včas léčit. 

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.