Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVysoký krevní tlak je nenápadný zabiják
vysoky-krevni-tlak-je-nenapadny-zabijak.jpg

Vysoký krevní tlak je nenápadný zabiják

Zveřejněno: 16.05.2014

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Odborníci chtějí touto celosvětovou akcí upozornit na to, že vysoký krevní tlak je v současnosti ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. Odborné odhady hovoří o tom, že až 25% všech úmrtí v populaci nad 40 let věku souvisí právě s vysokým krevním tlakem.

Řada lidí si bohužel rizika spjatá s vysokým krevním tlakem neuvědomuje a mají tendenci závažnost hypertenze podceňovat. To ale může být velmi nebezpečné. Pokud nechodíme na pravidelné kontroly k lékaři nebo si sami neměříme krevní tlak, často o tom, že trpíme hypertenzí ani nemusíme vědět. Vysoký krevní tlak totiž nebolí a v počátečním stádiu nás ani nijak neomezuje a neobtěžuje.

Co je krevní tlak?

Pojmem krevní tlak označujeme sílu, kterou působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Při běžném měření krevního tlaku získáme dva údaje. V případě ideálního tlaku se jedná o hodnoty 120 / 80. První číslo (v tomto případě 120) označuje systolický tlak krve, který vzniká při srdečním stahu. V tu chvíli srdce vypuzuje krev do tepen, a proto krev na stěny cév působí největší silou. Hodnota normálního krevního tlaku u dospělého by dlouhodobě neměla v případě systolického tlaku přesáhnout hodnotu 140. Druhý údaj (v ideálním případě 80) označuje diastolický krevní tlak. Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krev na stěny cév tlačí nejmenší silou.

Příčiny a následky hypertenze

Mezi nejrozšířenější příčiny vysokého krevního tlaku patří obezita, nadměrné solení, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek fyzické aktivity a dlouhodobé vystavení organismu stresovým situacím.  Bohužel projevy vysokého krevního tlaku jsou velmi nenápadné a hypertenze se může projevit až v pokročilém stádiu – prvním projevem pak může být mrtvice nebo srdeční infarkt. U pacientů s vysokým krevním tlakem stoupá také riziko selhání ledvin a postižení očních cév, což může vést až k doživotní slepotě.

Kromě zdravého životního stylu proto odborníci doporučují nechat si pravidelně hodnoty krevního tlaku měřit a případně vysoký krevní tlak začít včas léčit. 

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.