Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVýsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!
vysledky-testovani-slinivky-a-ledvin-jsou-alarmujici.jpg

Výsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!

Zveřejněno: 26.05.2014

Ve druhém kole preventivního testování v rámci projektu Zdraví národa si nechalo zdarma otestovat slinivku a ledviny celkem 2770 lidí. Každý druhý člověk při tom neměl výsledky zcela v pořádku. U 51% testovaných se minimálně v jednom sledovaném parametru potvrdil pozitivní nález. 

 Zatímco při prvním bezplatném preventivním testování, které se zaměřilo na játra, měli nejvíc pozitivních nálezů muži starší 50 let, v případě ledvin a slinivky mají víc problémů ženy.

Glukóza v krvi

Velmi znepokojivé výsledky přineslo hlavně vyšetření hladiny glukózy v krvi. U víc než 15% vyšetřených byla glukóza v krvi mimo referenční mez – při tom právě zvýšená hladina krevního cukru je jedním z typických příznaků cukrovky. Nejvíc zvýšenou hladinu glukózy v krvi měly ženy nad 50 let. Měly pozitivní nález dokonce o třetinu častěji než muži.

Močovina v krvi

Poměrně častý problém je dle výsledků testování také přítomnost močoviny v krvi. Pozitivní nález měl v tomto případě přibližně každý desátý testovaný. Hůř dopadly opět ženy. Špatné výsledky se u nich objevily třikrát častěji než u mužů. Močovina zůstává v krvi tehdy, pokud ledviny správně nepracují a nestíhají močovinu zcela odbourávat. Nález močoviny v krvi nasvědčuje tomu, že ledviny by mohly případně i selhat.

Výsledky testování slinivky a ledvin nasvědčují tomu, že česká populace má s těmito orgány často problémy, o kterých ale řada lidí vůbec neví. V první fázi totiž mnoho chorob a poruch ledvin a slinivky nemusí bolet a ani se nemusí navenek projevovat. Když přijdou první příznaky, může už být pozdě. Pravidelné preventivní testování ledvin a slinivky by se proto Čechům opravdu vyplatilo. Včasné zahájení léčby totiž může nejen rapidně zkrátit její délku, ale v některých případech i zachránit lidský život.

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.