Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVýsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!
vysledky-testovani-slinivky-a-ledvin-jsou-alarmujici.jpg

Výsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!

Zveřejněno: 26.05.2014

Ve druhém kole preventivního testování v rámci projektu Zdraví národa si nechalo zdarma otestovat slinivku a ledviny celkem 2770 lidí. Každý druhý člověk při tom neměl výsledky zcela v pořádku. U 51% testovaných se minimálně v jednom sledovaném parametru potvrdil pozitivní nález. 

 Zatímco při prvním bezplatném preventivním testování, které se zaměřilo na játra, měli nejvíc pozitivních nálezů muži starší 50 let, v případě ledvin a slinivky mají víc problémů ženy.

Glukóza v krvi

Velmi znepokojivé výsledky přineslo hlavně vyšetření hladiny glukózy v krvi. U víc než 15% vyšetřených byla glukóza v krvi mimo referenční mez – při tom právě zvýšená hladina krevního cukru je jedním z typických příznaků cukrovky. Nejvíc zvýšenou hladinu glukózy v krvi měly ženy nad 50 let. Měly pozitivní nález dokonce o třetinu častěji než muži.

Močovina v krvi

Poměrně častý problém je dle výsledků testování také přítomnost močoviny v krvi. Pozitivní nález měl v tomto případě přibližně každý desátý testovaný. Hůř dopadly opět ženy. Špatné výsledky se u nich objevily třikrát častěji než u mužů. Močovina zůstává v krvi tehdy, pokud ledviny správně nepracují a nestíhají močovinu zcela odbourávat. Nález močoviny v krvi nasvědčuje tomu, že ledviny by mohly případně i selhat.

Výsledky testování slinivky a ledvin nasvědčují tomu, že česká populace má s těmito orgány často problémy, o kterých ale řada lidí vůbec neví. V první fázi totiž mnoho chorob a poruch ledvin a slinivky nemusí bolet a ani se nemusí navenek projevovat. Když přijdou první příznaky, může už být pozdě. Pravidelné preventivní testování ledvin a slinivky by se proto Čechům opravdu vyplatilo. Včasné zahájení léčby totiž může nejen rapidně zkrátit její délku, ale v některých případech i zachránit lidský život.

Doporučujeme


renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
nevite-ktere-pylove-alergeny-vas-trapi-zajdete-si-na-krevni-test.jpg

Nevíte, které pylové alergeny vás trápí? Zajděte si na krevní test.

03.06.2019Rok se s rokem sešel a opět tu máme bujaré jarní období. S probouzením přírody se vzduchem začíná šířit také velké množství alergenů, které dle údajů České společnosti alergologie a klinické imunologie negativně ovlivňuje zdraví až 2,5 milionu Čechů. Nejpočetnější skupina alergiků je citlivá na pyly trav a břízy, kterých je ovzduší plné v období od března do května. Trpíte-li na jaře častým kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy či svěděním očí, pravděpodobně máte alergii na některé z pylů.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.