Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVýsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!
vysledky-testovani-slinivky-a-ledvin-jsou-alarmujici.jpg

Výsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!

Zveřejněno: 26.05.2014

Ve druhém kole preventivního testování v rámci projektu Zdraví národa si nechalo zdarma otestovat slinivku a ledviny celkem 2770 lidí. Každý druhý člověk při tom neměl výsledky zcela v pořádku. U 51% testovaných se minimálně v jednom sledovaném parametru potvrdil pozitivní nález. 

 Zatímco při prvním bezplatném preventivním testování, které se zaměřilo na játra, měli nejvíc pozitivních nálezů muži starší 50 let, v případě ledvin a slinivky mají víc problémů ženy.

Glukóza v krvi

Velmi znepokojivé výsledky přineslo hlavně vyšetření hladiny glukózy v krvi. U víc než 15% vyšetřených byla glukóza v krvi mimo referenční mez – při tom právě zvýšená hladina krevního cukru je jedním z typických příznaků cukrovky. Nejvíc zvýšenou hladinu glukózy v krvi měly ženy nad 50 let. Měly pozitivní nález dokonce o třetinu častěji než muži.

Močovina v krvi

Poměrně častý problém je dle výsledků testování také přítomnost močoviny v krvi. Pozitivní nález měl v tomto případě přibližně každý desátý testovaný. Hůř dopadly opět ženy. Špatné výsledky se u nich objevily třikrát častěji než u mužů. Močovina zůstává v krvi tehdy, pokud ledviny správně nepracují a nestíhají močovinu zcela odbourávat. Nález močoviny v krvi nasvědčuje tomu, že ledviny by mohly případně i selhat.

Výsledky testování slinivky a ledvin nasvědčují tomu, že česká populace má s těmito orgány často problémy, o kterých ale řada lidí vůbec neví. V první fázi totiž mnoho chorob a poruch ledvin a slinivky nemusí bolet a ani se nemusí navenek projevovat. Když přijdou první příznaky, může už být pozdě. Pravidelné preventivní testování ledvin a slinivky by se proto Čechům opravdu vyplatilo. Včasné zahájení léčby totiž může nejen rapidně zkrátit její délku, ale v některých případech i zachránit lidský život.

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.