Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVíte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?
vite-ze-zpocatku-muze-tuberkuloza-pripominat-beznou-chripku.jpg

Víte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?

Zveřejněno: 23.03.2015

Zítra, tedy 24. března, si připomínáme Světový den tuberkulózy. Česká republika sice patří ke státům s nejnižším výskytem této choroby, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jak se tuberkulóza projevuje a jak vypadá vyšetření v případě podezření na tuto závažnou chorobu? 

Tuberkulóza, které se dřív také říkalo souchotě, byla ještě v první polovině 20. století téměř nevyléčitelná nemoc. Osudnou se stala celé řadě slavných osobností. Zemřeli na ni například Franz Kafka, George Orwell, Jiří Wolker a s největší pravděpodobností Božena Němcová.

Příčinou onemocnění je bakterie Mycobacterium tuberculosis. Tento velmi odolný mikroorganismus se do lidského těla dostává obvykle dýchacími cestami. Nicméně abyste se tuberkulózou nakazili, musíte s nemocným člověkem strávit delší čas – lékaři obvykle uvádějí až několik hodin. Proti tuberkulóze se dřív v ČR očkovalo plošně, v roce 2010 se ale toto plošné očkování zrušilo. Vakcína totiž nepůsobila proti všem kmenům bakterií tuberkulózy. Jestliže by rodiče na očkování trvali, lze ho provést po dokončení základního očkovacího plánu.

Jak se tuberkulóza vlastně projevuje? Pod vlivem různých filmů a románů si asi hodně lidí představí suchý kašel a chrlení krve. Tak to ale není. Mezi první příznaky patří únava, hubnutí, dlouhotrvající zvýšená teplota, noční pocení. Kašel a případné vykašlávání krve přichází teprve později.

Pro diagnostiku tuberkulózy je rozhodující laboratorní vyšetření, případně výsledky vyšetření zobrazovacími metodami (rentgen, CT). Léčba nemoci je dlouhá, často zabere déle než půl roku. Důležité je, aby nemocný léky dobral i tehdy, když se už cítí zdráv. Neukáznění pacienti, kteří při pocitu zdánlivého uzdravení nedodržují tuto zásadu, riskují návrat nedoléčeného onemocnění. Následná léčba může být problematická, protože v případě nedoléčené tuberkulózy si bakterie mohou vytvořit rezistenci na původně podávané léky.

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.