Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVíte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?
vite-ze-zpocatku-muze-tuberkuloza-pripominat-beznou-chripku.jpg

Víte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?

Zveřejněno: 23.03.2015

Zítra, tedy 24. března, si připomínáme Světový den tuberkulózy. Česká republika sice patří ke státům s nejnižším výskytem této choroby, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jak se tuberkulóza projevuje a jak vypadá vyšetření v případě podezření na tuto závažnou chorobu? 

Tuberkulóza, které se dřív také říkalo souchotě, byla ještě v první polovině 20. století téměř nevyléčitelná nemoc. Osudnou se stala celé řadě slavných osobností. Zemřeli na ni například Franz Kafka, George Orwell, Jiří Wolker a s největší pravděpodobností Božena Němcová.

Příčinou onemocnění je bakterie Mycobacterium tuberculosis. Tento velmi odolný mikroorganismus se do lidského těla dostává obvykle dýchacími cestami. Nicméně abyste se tuberkulózou nakazili, musíte s nemocným člověkem strávit delší čas – lékaři obvykle uvádějí až několik hodin. Proti tuberkulóze se dřív v ČR očkovalo plošně, v roce 2010 se ale toto plošné očkování zrušilo. Vakcína totiž nepůsobila proti všem kmenům bakterií tuberkulózy. Jestliže by rodiče na očkování trvali, lze ho provést po dokončení základního očkovacího plánu.

Jak se tuberkulóza vlastně projevuje? Pod vlivem různých filmů a románů si asi hodně lidí představí suchý kašel a chrlení krve. Tak to ale není. Mezi první příznaky patří únava, hubnutí, dlouhotrvající zvýšená teplota, noční pocení. Kašel a případné vykašlávání krve přichází teprve později.

Pro diagnostiku tuberkulózy je rozhodující laboratorní vyšetření, případně výsledky vyšetření zobrazovacími metodami (rentgen, CT). Léčba nemoci je dlouhá, často zabere déle než půl roku. Důležité je, aby nemocný léky dobral i tehdy, když se už cítí zdráv. Neukáznění pacienti, kteří při pocitu zdánlivého uzdravení nedodržují tuto zásadu, riskují návrat nedoléčeného onemocnění. Následná léčba může být problematická, protože v případě nedoléčené tuberkulózy si bakterie mohou vytvořit rezistenci na původně podávané léky.

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
s-nebezpecnou-trombofilii-se-da-bojovat-nejdriv-je-ale-nutne-ji-odhalit.jpg

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit

17.05.2019U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.