Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVíte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?
vite-ze-zpocatku-muze-tuberkuloza-pripominat-beznou-chripku.jpg

Víte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?

Zveřejněno: 23.03.2015

Zítra, tedy 24. března, si připomínáme Světový den tuberkulózy. Česká republika sice patří ke státům s nejnižším výskytem této choroby, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jak se tuberkulóza projevuje a jak vypadá vyšetření v případě podezření na tuto závažnou chorobu? 

Tuberkulóza, které se dřív také říkalo souchotě, byla ještě v první polovině 20. století téměř nevyléčitelná nemoc. Osudnou se stala celé řadě slavných osobností. Zemřeli na ni například Franz Kafka, George Orwell, Jiří Wolker a s největší pravděpodobností Božena Němcová.

Příčinou onemocnění je bakterie Mycobacterium tuberculosis. Tento velmi odolný mikroorganismus se do lidského těla dostává obvykle dýchacími cestami. Nicméně abyste se tuberkulózou nakazili, musíte s nemocným člověkem strávit delší čas – lékaři obvykle uvádějí až několik hodin. Proti tuberkulóze se dřív v ČR očkovalo plošně, v roce 2010 se ale toto plošné očkování zrušilo. Vakcína totiž nepůsobila proti všem kmenům bakterií tuberkulózy. Jestliže by rodiče na očkování trvali, lze ho provést po dokončení základního očkovacího plánu.

Jak se tuberkulóza vlastně projevuje? Pod vlivem různých filmů a románů si asi hodně lidí představí suchý kašel a chrlení krve. Tak to ale není. Mezi první příznaky patří únava, hubnutí, dlouhotrvající zvýšená teplota, noční pocení. Kašel a případné vykašlávání krve přichází teprve později.

Pro diagnostiku tuberkulózy je rozhodující laboratorní vyšetření, případně výsledky vyšetření zobrazovacími metodami (rentgen, CT). Léčba nemoci je dlouhá, často zabere déle než půl roku. Důležité je, aby nemocný léky dobral i tehdy, když se už cítí zdráv. Neukáznění pacienti, kteří při pocitu zdánlivého uzdravení nedodržují tuto zásadu, riskují návrat nedoléčeného onemocnění. Následná léčba může být problematická, protože v případě nedoléčené tuberkulózy si bakterie mohou vytvořit rezistenci na původně podávané léky.

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.