Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVíte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?
vite-ze-zpocatku-muze-tuberkuloza-pripominat-beznou-chripku.jpg

Víte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?

Zveřejněno: 23.03.2015

Zítra, tedy 24. března, si připomínáme Světový den tuberkulózy. Česká republika sice patří ke státům s nejnižším výskytem této choroby, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jak se tuberkulóza projevuje a jak vypadá vyšetření v případě podezření na tuto závažnou chorobu? 

Tuberkulóza, které se dřív také říkalo souchotě, byla ještě v první polovině 20. století téměř nevyléčitelná nemoc. Osudnou se stala celé řadě slavných osobností. Zemřeli na ni například Franz Kafka, George Orwell, Jiří Wolker a s největší pravděpodobností Božena Němcová.

Příčinou onemocnění je bakterie Mycobacterium tuberculosis. Tento velmi odolný mikroorganismus se do lidského těla dostává obvykle dýchacími cestami. Nicméně abyste se tuberkulózou nakazili, musíte s nemocným člověkem strávit delší čas – lékaři obvykle uvádějí až několik hodin. Proti tuberkulóze se dřív v ČR očkovalo plošně, v roce 2010 se ale toto plošné očkování zrušilo. Vakcína totiž nepůsobila proti všem kmenům bakterií tuberkulózy. Jestliže by rodiče na očkování trvali, lze ho provést po dokončení základního očkovacího plánu.

Jak se tuberkulóza vlastně projevuje? Pod vlivem různých filmů a románů si asi hodně lidí představí suchý kašel a chrlení krve. Tak to ale není. Mezi první příznaky patří únava, hubnutí, dlouhotrvající zvýšená teplota, noční pocení. Kašel a případné vykašlávání krve přichází teprve později.

Pro diagnostiku tuberkulózy je rozhodující laboratorní vyšetření, případně výsledky vyšetření zobrazovacími metodami (rentgen, CT). Léčba nemoci je dlouhá, často zabere déle než půl roku. Důležité je, aby nemocný léky dobral i tehdy, když se už cítí zdráv. Neukáznění pacienti, kteří při pocitu zdánlivého uzdravení nedodržují tuto zásadu, riskují návrat nedoléčeného onemocnění. Následná léčba může být problematická, protože v případě nedoléčené tuberkulózy si bakterie mohou vytvořit rezistenci na původně podávané léky.

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.