Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamíny skupiny B ovlivňují vzhled kůže, ale i naši náladu
vitaminy-skupiny-b-ovlivnuji-vzhled-kuze-ale-i-nasi-naladu.jpg

Vitamíny skupiny B ovlivňují vzhled kůže, ale i naši náladu

Zveřejněno: 25.02.2015

V našem seriálu o klíčových vitamínech pokračujeme vitamíny skupiny B, které možná znáte taky pod názvem B-komplex. Krvetvorba, buněčné dýchání, látková výměna ve svalech a správné fungování nervového systému – vitamíny skupiny B zkrátka mají v našem těle mnoho různých funkcí. Proto může mít jejich nedostatek rozličné projevy. Jaké? A jak tělu tyto vitamíny přirozenou cestou dodat? 

Pod názvem B-komplex se skrývá několik vitamínů, které označujeme číslovkami – B1 až B12.  Každý z nich hraje v našem těle jinou roli, i proto se projevů nedostatku „béčka“ objevuje celá řada. Mezi nejčastější patří kožní projevy, jako časté opary, rozpraskané koutky, suchá a šupinatá kůže. Chybějící vitamíny skupiny B ale mohou mít vliv i na naši náladu.

Cítíte se podráždění? Chybí vám najednou radost ze života? Nemůžete se soustředit? Jste pořád unavení, i když nemáte důvod? I to může mít na svědomí nedostatek vitamínů skupiny B. Mezi hlavní zdroje vitamínů skupiny B patří luštěniny, kvasnice, celozrnné obilné výrobky, vejce, ořechy, brambory, játra, maso, ryby, mléčné výrobky. Při vaření se uvolňují, takže zdrojem „béčka“ může být také masový vývar. Takzvaná béčka jsou vitamíny rozpustné ve vodě, proto tělo jejich nadbytek vyloučí močí. Většinu z nich (kromě vitaminu B12) si lidské tělo nedokáže samo vytvářet v potřebném množství, a proto se musí zajistit jejich pravidelný přísun ve stravě.

Zvýšenou potřebu vitamínů skupiny B mají lidé s vleklým onemocněním zažívacího ústrojí, protože z potravy do těla vstřebávají méně těchto látek. Víc „béčka“ potřebují také například lidé s Crohnovou chorobou. Po konzultaci s lékařem je potom možné B-komplex doplňovat pomocí tabletek. 

Doporučujeme


soutez-pro-deti-dovolena-s-panem-kapickou-je-tady.png

Soutěž pro děti DOVOLENÁ S PANEM KAPIČKOU je tady!

11.06.2019Soutěž pro děti DOVOLENÁ S KAPIČKOU je tady! Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a všechny děti se už určitě těší na dva měsíce pohody, zábavy a dovádění. Než se ale rozběhnou k vodě, na chatu nebo tábor, stihnou si s námi ještě zasoutěžit! Na výherce čeká batůžek, omalovánky, tetovačky, náplasti a sportovní láhev, a ani rodiče nepřijdou zkrátka! Získají totiž balíček krevních testů na zjištění hladiny tuků a cukrů a celkové kondice jater a ledvin. Jak s námi soutěžit?
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.