Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamíny skupiny B ovlivňují vzhled kůže, ale i naši náladu
vitaminy-skupiny-b-ovlivnuji-vzhled-kuze-ale-i-nasi-naladu.jpg

Vitamíny skupiny B ovlivňují vzhled kůže, ale i naši náladu

Zveřejněno: 25.02.2015

V našem seriálu o klíčových vitamínech pokračujeme vitamíny skupiny B, které možná znáte taky pod názvem B-komplex. Krvetvorba, buněčné dýchání, látková výměna ve svalech a správné fungování nervového systému – vitamíny skupiny B zkrátka mají v našem těle mnoho různých funkcí. Proto může mít jejich nedostatek rozličné projevy. Jaké? A jak tělu tyto vitamíny přirozenou cestou dodat? 

Pod názvem B-komplex se skrývá několik vitamínů, které označujeme číslovkami – B1 až B12.  Každý z nich hraje v našem těle jinou roli, i proto se projevů nedostatku „béčka“ objevuje celá řada. Mezi nejčastější patří kožní projevy, jako časté opary, rozpraskané koutky, suchá a šupinatá kůže. Chybějící vitamíny skupiny B ale mohou mít vliv i na naši náladu.

Cítíte se podráždění? Chybí vám najednou radost ze života? Nemůžete se soustředit? Jste pořád unavení, i když nemáte důvod? I to může mít na svědomí nedostatek vitamínů skupiny B. Mezi hlavní zdroje vitamínů skupiny B patří luštěniny, kvasnice, celozrnné obilné výrobky, vejce, ořechy, brambory, játra, maso, ryby, mléčné výrobky. Při vaření se uvolňují, takže zdrojem „béčka“ může být také masový vývar. Takzvaná béčka jsou vitamíny rozpustné ve vodě, proto tělo jejich nadbytek vyloučí močí. Většinu z nich (kromě vitaminu B12) si lidské tělo nedokáže samo vytvářet v potřebném množství, a proto se musí zajistit jejich pravidelný přísun ve stravě.

Zvýšenou potřebu vitamínů skupiny B mají lidé s vleklým onemocněním zažívacího ústrojí, protože z potravy do těla vstřebávají méně těchto látek. Víc „béčka“ potřebují také například lidé s Crohnovou chorobou. Po konzultaci s lékařem je potom možné B-komplex doplňovat pomocí tabletek. 

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.