Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín H pro pevné nehty a silné vlasy
vitamin-h-pro-pevne-nehty-a-silne-vlasy.jpg

Vitamín H pro pevné nehty a silné vlasy

Zveřejněno: 01.04.2015

Vitamín H, biotin a vitamín B7 jsou různá pojmenování pro týž vitamín. A proč tolik názvů? Vitamín H totiž popsalo a pojmenovalo hned několik vědců nezávisle na sobě a až později se zjistilo, že se jedná o jednu látku. Vícero pojmenování se už ale mezitím vžilo. 

Aby to nebylo tak jednoduché, občas se v souvislosti s vitamínem H setkáte ještě s označením koenzym R. A co má tenhle vitamín mnoha jmen na starost v lidském těle? Pomáhá štěpit mastné kyseliny, sacharidy a bílkoviny. Kromě toho je jedním z klíčových stavebních materiálů nových buněk a funguje také jako zdroj energie.

Písmeno H v názvu vitamínu se vztahuje k německému slovu die Haut, což znamená kůže. Kromě výše zmiňovaných úkolů, pomáhá totiž hojit kožní léze. Přispívá k lepšímu vzhledu pleti a také nehtů a vlasů. Pokud se vám třepí nehty a vlasové konečky, je možné, že za tím stojí právě nedostatek vitamínu H.

A jak ho doplníte? Jezte častěji luštěniny, arašídy, jedlé kaštany, ovesné vločky, vaječné žloutky, játra, ledvinky a houby. Právě tam je ho nejvíc. Pozitivní zpráva je, že v našich zeměpisných šířkách je nedostatek vitamínu H poměrně vzácný. Výjimku mohou tvořit lidé konzumující ve větší míře syrové vaječné bílky nebo celá neupravená vejce. Syrové bílky totiž obsahují avidin, který na sebe váže biotin a ten se pak stává neúčinným.  

Doporučujeme


astma-jak-ho-lecit-a-mirnit-priznaky.jpg

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

12.06.2019Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

06.05.2019S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?