Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín H pro pevné nehty a silné vlasy
vitamin-h-pro-pevne-nehty-a-silne-vlasy.jpg

Vitamín H pro pevné nehty a silné vlasy

Zveřejněno: 01.04.2015

Vitamín H, biotin a vitamín B7 jsou různá pojmenování pro týž vitamín. A proč tolik názvů? Vitamín H totiž popsalo a pojmenovalo hned několik vědců nezávisle na sobě a až později se zjistilo, že se jedná o jednu látku. Vícero pojmenování se už ale mezitím vžilo. 

Aby to nebylo tak jednoduché, občas se v souvislosti s vitamínem H setkáte ještě s označením koenzym R. A co má tenhle vitamín mnoha jmen na starost v lidském těle? Pomáhá štěpit mastné kyseliny, sacharidy a bílkoviny. Kromě toho je jedním z klíčových stavebních materiálů nových buněk a funguje také jako zdroj energie.

Písmeno H v názvu vitamínu se vztahuje k německému slovu die Haut, což znamená kůže. Kromě výše zmiňovaných úkolů, pomáhá totiž hojit kožní léze. Přispívá k lepšímu vzhledu pleti a také nehtů a vlasů. Pokud se vám třepí nehty a vlasové konečky, je možné, že za tím stojí právě nedostatek vitamínu H.

A jak ho doplníte? Jezte častěji luštěniny, arašídy, jedlé kaštany, ovesné vločky, vaječné žloutky, játra, ledvinky a houby. Právě tam je ho nejvíc. Pozitivní zpráva je, že v našich zeměpisných šířkách je nedostatek vitamínu H poměrně vzácný. Výjimku mohou tvořit lidé konzumující ve větší míře syrové vaječné bílky nebo celá neupravená vejce. Syrové bílky totiž obsahují avidin, který na sebe váže biotin a ten se pak stává neúčinným.  

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.