Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín H pro pevné nehty a silné vlasy
vitamin-h-pro-pevne-nehty-a-silne-vlasy.jpg

Vitamín H pro pevné nehty a silné vlasy

Zveřejněno: 01.04.2015

Vitamín H, biotin a vitamín B7 jsou různá pojmenování pro týž vitamín. A proč tolik názvů? Vitamín H totiž popsalo a pojmenovalo hned několik vědců nezávisle na sobě a až později se zjistilo, že se jedná o jednu látku. Vícero pojmenování se už ale mezitím vžilo. 

Aby to nebylo tak jednoduché, občas se v souvislosti s vitamínem H setkáte ještě s označením koenzym R. A co má tenhle vitamín mnoha jmen na starost v lidském těle? Pomáhá štěpit mastné kyseliny, sacharidy a bílkoviny. Kromě toho je jedním z klíčových stavebních materiálů nových buněk a funguje také jako zdroj energie.

Písmeno H v názvu vitamínu se vztahuje k německému slovu die Haut, což znamená kůže. Kromě výše zmiňovaných úkolů, pomáhá totiž hojit kožní léze. Přispívá k lepšímu vzhledu pleti a také nehtů a vlasů. Pokud se vám třepí nehty a vlasové konečky, je možné, že za tím stojí právě nedostatek vitamínu H.

A jak ho doplníte? Jezte častěji luštěniny, arašídy, jedlé kaštany, ovesné vločky, vaječné žloutky, játra, ledvinky a houby. Právě tam je ho nejvíc. Pozitivní zpráva je, že v našich zeměpisných šířkách je nedostatek vitamínu H poměrně vzácný. Výjimku mohou tvořit lidé konzumující ve větší míře syrové vaječné bílky nebo celá neupravená vejce. Syrové bílky totiž obsahují avidin, který na sebe váže biotin a ten se pak stává neúčinným.  

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?