Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín H pro pevné nehty a silné vlasy
vitamin-h-pro-pevne-nehty-a-silne-vlasy.jpg

Vitamín H pro pevné nehty a silné vlasy

Zveřejněno: 01.04.2015

Vitamín H, biotin a vitamín B7 jsou různá pojmenování pro týž vitamín. A proč tolik názvů? Vitamín H totiž popsalo a pojmenovalo hned několik vědců nezávisle na sobě a až později se zjistilo, že se jedná o jednu látku. Vícero pojmenování se už ale mezitím vžilo. 

Aby to nebylo tak jednoduché, občas se v souvislosti s vitamínem H setkáte ještě s označením koenzym R. A co má tenhle vitamín mnoha jmen na starost v lidském těle? Pomáhá štěpit mastné kyseliny, sacharidy a bílkoviny. Kromě toho je jedním z klíčových stavebních materiálů nových buněk a funguje také jako zdroj energie.

Písmeno H v názvu vitamínu se vztahuje k německému slovu die Haut, což znamená kůže. Kromě výše zmiňovaných úkolů, pomáhá totiž hojit kožní léze. Přispívá k lepšímu vzhledu pleti a také nehtů a vlasů. Pokud se vám třepí nehty a vlasové konečky, je možné, že za tím stojí právě nedostatek vitamínu H.

A jak ho doplníte? Jezte častěji luštěniny, arašídy, jedlé kaštany, ovesné vločky, vaječné žloutky, játra, ledvinky a houby. Právě tam je ho nejvíc. Pozitivní zpráva je, že v našich zeměpisných šířkách je nedostatek vitamínu H poměrně vzácný. Výjimku mohou tvořit lidé konzumující ve větší míře syrové vaječné bílky nebo celá neupravená vejce. Syrové bílky totiž obsahují avidin, který na sebe váže biotin a ten se pak stává neúčinným.  

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.