Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit
vitamin-d-jen-slunecni-svit-na-jeho-dostatecne-mnozstvi-nemusi-stacit.jpg

Vitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit

Zveřejněno: 04.03.2015

Zázračný, podceňovaný, nepostradatelný. I takto je charakterizován vitamín D. Nedostatek vitamínu snižuje imunitu, způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů. S přibývajícím věkem může jeho nedostatek vést až k nebezpečnému řídnutí kostí, které nazýváme osteoporóza. Dobré zásobení tímto vitamínem proto u starších lidí významně snižuje riziko zlomenin. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že léčba nedostatku vitamínu D může mít pozitivní vliv i na potíže s otěhotněním nebo pomáhat s hubnutím. Víte, jaké jsou zdroje tohoto důležitého vitamínu?

Jedním z hlavních zdrojů vitamínu D je sluneční svit. V dnešní době, kdy mnoho lidí tráví většinu dne v budovách s umělým osvětlením, je ale tento způsob zásobování vitamínem D často nedostatečný (k vytvoření potřebné denní dávky se doporučuje pobyt na slunci aspoň po dobu 15 – 30 minut). Proto je nutné, abychom vitamín D do těla dostávali  jinou formou, a sice prostřednictvím potravy. Najdeme ho hlavně v tučných mořských rybách, jako jsou losos, makrela, tuňák, sleď nebo sardinky.

Dalším zdrojem déčka je dnes už nepříliš populární rybí olej, který kdysi rodiče dávali dětem jako potravinový doplněk. Kromě tučných ryb byste v případě podezření na nedostatek vitamínu D měli do jídelníčku zařadit také játra, žloutky a mléko. Pozor na nedostatek tohoto vitamínu by si zvlášť v zimních měsících měli dávat vegani, kteří nejedí mléčné výrobky ani mořské ryby. Déčko se dá samozřejmě získat i z potravinových doplňků, jejich užívání ale konzultujte s lékařem.

Jak si můžete přečíst v našem časopise Synlabianer, některé experimentální studie naznačují, že nedostatek vitamínu D by mohl souviset taky se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob, jako cévní mozková příhoda a infarkt. Vitamin D totiž hraje rozhodující roli ve správném fungování kardiovaskulárního systému.

A jedno důležité upozornění na závěr - během zimy lidský organismus čerpá nahromaděné zásoby vitamínu D a na jaře jsou proto naše kosti obecně náchylnější ke zlomeninám! Proto si dávejte v tomto období zvlášť pozor, kam a jak šlapete.

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.