Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit
vitamin-d-jen-slunecni-svit-na-jeho-dostatecne-mnozstvi-nemusi-stacit.jpg

Vitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit

Zveřejněno: 04.03.2015

Zázračný, podceňovaný, nepostradatelný. I takto je charakterizován vitamín D. Nedostatek vitamínu snižuje imunitu, způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů. S přibývajícím věkem může jeho nedostatek vést až k nebezpečnému řídnutí kostí, které nazýváme osteoporóza. Dobré zásobení tímto vitamínem proto u starších lidí významně snižuje riziko zlomenin. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že léčba nedostatku vitamínu D může mít pozitivní vliv i na potíže s otěhotněním nebo pomáhat s hubnutím. Víte, jaké jsou zdroje tohoto důležitého vitamínu?

Jedním z hlavních zdrojů vitamínu D je sluneční svit. V dnešní době, kdy mnoho lidí tráví většinu dne v budovách s umělým osvětlením, je ale tento způsob zásobování vitamínem D často nedostatečný (k vytvoření potřebné denní dávky se doporučuje pobyt na slunci aspoň po dobu 15 – 30 minut). Proto je nutné, abychom vitamín D do těla dostávali  jinou formou, a sice prostřednictvím potravy. Najdeme ho hlavně v tučných mořských rybách, jako jsou losos, makrela, tuňák, sleď nebo sardinky.

Dalším zdrojem déčka je dnes už nepříliš populární rybí olej, který kdysi rodiče dávali dětem jako potravinový doplněk. Kromě tučných ryb byste v případě podezření na nedostatek vitamínu D měli do jídelníčku zařadit také játra, žloutky a mléko. Pozor na nedostatek tohoto vitamínu by si zvlášť v zimních měsících měli dávat vegani, kteří nejedí mléčné výrobky ani mořské ryby. Déčko se dá samozřejmě získat i z potravinových doplňků, jejich užívání ale konzultujte s lékařem.

Jak si můžete přečíst v našem časopise Synlabianer, některé experimentální studie naznačují, že nedostatek vitamínu D by mohl souviset taky se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob, jako cévní mozková příhoda a infarkt. Vitamin D totiž hraje rozhodující roli ve správném fungování kardiovaskulárního systému.

A jedno důležité upozornění na závěr - během zimy lidský organismus čerpá nahromaděné zásoby vitamínu D a na jaře jsou proto naše kosti obecně náchylnější ke zlomeninám! Proto si dávejte v tomto období zvlášť pozor, kam a jak šlapete.

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.