Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit
vitamin-d-jen-slunecni-svit-na-jeho-dostatecne-mnozstvi-nemusi-stacit.jpg

Vitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit

Zveřejněno: 04.03.2015

Zázračný, podceňovaný, nepostradatelný. I takto je charakterizován vitamín D. Nedostatek vitamínu snižuje imunitu, způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů. S přibývajícím věkem může jeho nedostatek vést až k nebezpečnému řídnutí kostí, které nazýváme osteoporóza. Dobré zásobení tímto vitamínem proto u starších lidí významně snižuje riziko zlomenin. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že léčba nedostatku vitamínu D může mít pozitivní vliv i na potíže s otěhotněním nebo pomáhat s hubnutím. Víte, jaké jsou zdroje tohoto důležitého vitamínu?

Jedním z hlavních zdrojů vitamínu D je sluneční svit. V dnešní době, kdy mnoho lidí tráví většinu dne v budovách s umělým osvětlením, je ale tento způsob zásobování vitamínem D často nedostatečný (k vytvoření potřebné denní dávky se doporučuje pobyt na slunci aspoň po dobu 15 – 30 minut). Proto je nutné, abychom vitamín D do těla dostávali  jinou formou, a sice prostřednictvím potravy. Najdeme ho hlavně v tučných mořských rybách, jako jsou losos, makrela, tuňák, sleď nebo sardinky.

Dalším zdrojem déčka je dnes už nepříliš populární rybí olej, který kdysi rodiče dávali dětem jako potravinový doplněk. Kromě tučných ryb byste v případě podezření na nedostatek vitamínu D měli do jídelníčku zařadit také játra, žloutky a mléko. Pozor na nedostatek tohoto vitamínu by si zvlášť v zimních měsících měli dávat vegani, kteří nejedí mléčné výrobky ani mořské ryby. Déčko se dá samozřejmě získat i z potravinových doplňků, jejich užívání ale konzultujte s lékařem.

Jak si můžete přečíst v našem časopise Synlabianer, některé experimentální studie naznačují, že nedostatek vitamínu D by mohl souviset taky se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob, jako cévní mozková příhoda a infarkt. Vitamin D totiž hraje rozhodující roli ve správném fungování kardiovaskulárního systému.

A jedno důležité upozornění na závěr - během zimy lidský organismus čerpá nahromaděné zásoby vitamínu D a na jaře jsou proto naše kosti obecně náchylnější ke zlomeninám! Proto si dávejte v tomto období zvlášť pozor, kam a jak šlapete.

Doporučujeme


alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.