Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín D je důležitější, než jsme mysleli
vitamin-d-je-dulezitejsi-nez-jsme-mysleli.jpg

Vitamín D je důležitější, než jsme mysleli

Zveřejněno: 14.05.2014

Vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární choroby, negativní dopad na plodnost. Aktuální výzkumy ukazují, že nedostatek vitaminu D v lidském těle může mít vliv na mnohem víc zdravotních problémů, než jsme si dosud mysleli.

 To, že nedostatek vitaminu D způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů, je už veřejně známý fakt. Ve vyšším věku může jeho nedostatek vést až k osteoporóze – řídnutí kostí. Nové experimentální výzkumy ale naznačují, že nedostatek vitamínu D by mohl souviset také s kardiovaskulárními chorobami jako je cévní mozková příhoda (mrtvice) a infarkt. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že nedostatek vitamínu D může mít vliv na potíže s otěhotněním a zřejmě souvisí i s rychlostí pohybu spermií. Jednoduše řečeno, pokud máte problémy s početím dítěte, jednou z mnoha příčin může být i nedostatek vitamínu D.

Léčba nedostatku tohoto klíčového vitamínu má proto pozitivní vliv na plodnost, ale zdá se, že kromě toho zmírňuje případné těhotenské komplikace a snižuje riziko předčasného porodu. U lidí s nízkou hladinou vitamínu D byla pozorována celá řada dalších chorob. Diabetes 2. typu, roztroušená skleróza a artritida – to vše jsou nemoci, které byly rovněž pozorovány především u lidí s nízkou hladinou tohoto vitamínu.

Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční záření a vyskytuje se take v tučných mořských rybách jako je makrela nebo losos. Jaké jsou doporučené denní dávky vitamínu D a jak jinak nás jeho nedostatek může limitovat, si můžete přečíst v časopise Synlabianer zde

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.