Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVitamín D je důležitější, než jsme mysleli
vitamin-d-je-dulezitejsi-nez-jsme-mysleli.jpg

Vitamín D je důležitější, než jsme mysleli

Zveřejněno: 14.05.2014

Vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární choroby, negativní dopad na plodnost. Aktuální výzkumy ukazují, že nedostatek vitaminu D v lidském těle může mít vliv na mnohem víc zdravotních problémů, než jsme si dosud mysleli.

 To, že nedostatek vitaminu D způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů, je už veřejně známý fakt. Ve vyšším věku může jeho nedostatek vést až k osteoporóze – řídnutí kostí. Nové experimentální výzkumy ale naznačují, že nedostatek vitamínu D by mohl souviset také s kardiovaskulárními chorobami jako je cévní mozková příhoda (mrtvice) a infarkt. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že nedostatek vitamínu D může mít vliv na potíže s otěhotněním a zřejmě souvisí i s rychlostí pohybu spermií. Jednoduše řečeno, pokud máte problémy s početím dítěte, jednou z mnoha příčin může být i nedostatek vitamínu D.

Léčba nedostatku tohoto klíčového vitamínu má proto pozitivní vliv na plodnost, ale zdá se, že kromě toho zmírňuje případné těhotenské komplikace a snižuje riziko předčasného porodu. U lidí s nízkou hladinou vitamínu D byla pozorována celá řada dalších chorob. Diabetes 2. typu, roztroušená skleróza a artritida – to vše jsou nemoci, které byly rovněž pozorovány především u lidí s nízkou hladinou tohoto vitamínu.

Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční záření a vyskytuje se take v tučných mořských rybách jako je makrela nebo losos. Jaké jsou doporučené denní dávky vitamínu D a jak jinak nás jeho nedostatek může limitovat, si můžete přečíst v časopise Synlabianer zde

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.