Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost
vboceny-palec-neni-jen-kosmeticky-problem-ale-i-znacne-bolestiva-zalezitost.jpg

Vbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost

Zveřejněno: 14.10.2015

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Vbočený palec je ve zhruba 70 % případů dán geneticky. Pokud tedy někdo z vaší rodiny touto bolestivou deformací trpěl, je pravděpodobné, že vás vbočení postihne rovněž. Jak se mu bránit? Je důležité uvědomit si, že tato deformita se nerozvine ze dne na den, ale stav se zhoršuje postupně v řádu let. Protože se jedná o jeden z průvodních jevů příčně ploché nohy, je potřeba v první fázi začít řešit právě problém plochých nohou.

Velmi důležitá je vhodná obuv – pokud máte ploché nohy a pozorujete, že se vám palec začíná vbočovat dovnitř, měli byste se vyhýbat úzkým špičatým botám a také vysokým podpatkům. V těžších fázích doporučují odborníci, aby se do bot vkládaly speciální ortopedické vložky nebo korektory ploché nohy, kterým se říká srdíčka.

Zabránit zhoršení stavu můžete také speciálními cviky na posílení svalů a vazů, které udržují nožní klenbu ve zdravém stavu. Tyto cviky vám může doporučit fyzioterapeut, ale i váš ošetřující lékař. Jedná se například o sbírání předmětů (tužka, šátek) prsty u nohy a také o chůzi naboso v trávě nebo písku. V těžších fázích vbočení palce už je jediným řešením operace. Druhů této operace je několik a závisí na míře postižení. Doba rekonvalescence závisí právě na typu operace a pohybuje se zhruba od 3 týdnů do 3 měsíců. Odborníci ale upozorňují, že operace nemusí být definitivním řešením, protože v řadě případů hrozí recidiva. I potom je tedy nezbytné nosit správnou obuv a snažit se podporovat nožní klenbu cvičením.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.