Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost
vboceny-palec-neni-jen-kosmeticky-problem-ale-i-znacne-bolestiva-zalezitost.jpg

Vbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost

Zveřejněno: 14.10.2015

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Vbočený palec je ve zhruba 70 % případů dán geneticky. Pokud tedy někdo z vaší rodiny touto bolestivou deformací trpěl, je pravděpodobné, že vás vbočení postihne rovněž. Jak se mu bránit? Je důležité uvědomit si, že tato deformita se nerozvine ze dne na den, ale stav se zhoršuje postupně v řádu let. Protože se jedná o jeden z průvodních jevů příčně ploché nohy, je potřeba v první fázi začít řešit právě problém plochých nohou.

Velmi důležitá je vhodná obuv – pokud máte ploché nohy a pozorujete, že se vám palec začíná vbočovat dovnitř, měli byste se vyhýbat úzkým špičatým botám a také vysokým podpatkům. V těžších fázích doporučují odborníci, aby se do bot vkládaly speciální ortopedické vložky nebo korektory ploché nohy, kterým se říká srdíčka.

Zabránit zhoršení stavu můžete také speciálními cviky na posílení svalů a vazů, které udržují nožní klenbu ve zdravém stavu. Tyto cviky vám může doporučit fyzioterapeut, ale i váš ošetřující lékař. Jedná se například o sbírání předmětů (tužka, šátek) prsty u nohy a také o chůzi naboso v trávě nebo písku. V těžších fázích vbočení palce už je jediným řešením operace. Druhů této operace je několik a závisí na míře postižení. Doba rekonvalescence závisí právě na typu operace a pohybuje se zhruba od 3 týdnů do 3 měsíců. Odborníci ale upozorňují, že operace nemusí být definitivním řešením, protože v řadě případů hrozí recidiva. I potom je tedy nezbytné nosit správnou obuv a snažit se podporovat nožní klenbu cvičením.

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.