Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyVbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost
vboceny-palec-neni-jen-kosmeticky-problem-ale-i-znacne-bolestiva-zalezitost.jpg

Vbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost

Zveřejněno: 14.10.2015

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Vbočený palec je ve zhruba 70 % případů dán geneticky. Pokud tedy někdo z vaší rodiny touto bolestivou deformací trpěl, je pravděpodobné, že vás vbočení postihne rovněž. Jak se mu bránit? Je důležité uvědomit si, že tato deformita se nerozvine ze dne na den, ale stav se zhoršuje postupně v řádu let. Protože se jedná o jeden z průvodních jevů příčně ploché nohy, je potřeba v první fázi začít řešit právě problém plochých nohou.

Velmi důležitá je vhodná obuv – pokud máte ploché nohy a pozorujete, že se vám palec začíná vbočovat dovnitř, měli byste se vyhýbat úzkým špičatým botám a také vysokým podpatkům. V těžších fázích doporučují odborníci, aby se do bot vkládaly speciální ortopedické vložky nebo korektory ploché nohy, kterým se říká srdíčka.

Zabránit zhoršení stavu můžete také speciálními cviky na posílení svalů a vazů, které udržují nožní klenbu ve zdravém stavu. Tyto cviky vám může doporučit fyzioterapeut, ale i váš ošetřující lékař. Jedná se například o sbírání předmětů (tužka, šátek) prsty u nohy a také o chůzi naboso v trávě nebo písku. V těžších fázích vbočení palce už je jediným řešením operace. Druhů této operace je několik a závisí na míře postižení. Doba rekonvalescence závisí právě na typu operace a pohybuje se zhruba od 3 týdnů do 3 měsíců. Odborníci ale upozorňují, že operace nemusí být definitivním řešením, protože v řadě případů hrozí recidiva. I potom je tedy nezbytné nosit správnou obuv a snažit se podporovat nožní klenbu cvičením.

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.