Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyV testech hladiny minerálů dopadly české ženy hůř než muži
v-testech-hladiny-mineralu-dopadly-ceske-zeny-hur-nez-muzi.jpg

V testech hladiny minerálů dopadly české ženy hůř než muži

Zveřejněno: 11.11.2014

Bezplatné testování hladiny minerálů v rámci preventivního programu Zdraví národa ukázalo, že Češi by si měli minerály v krvi mnohem lépe hlídat. Téměř 32 % účastníků zářijového vyšetření mělo nejméně jeden ze sledovaných prvků mimo referenční mez. Hůř v testování dopadly ženy, které měly problémy s hladinou chloridů, ale i s draslíkem a vápníkem.

Testování minerálů se zúčastnilo celkem 2 300 lidí. Výsledky mnoho z nich nepříjemně překvapily, protože vyšetření nedopadlo pro Čechy a zejména pro Češky dobře – ženy v absolutních číslech dosáhly horších výsledků než muži. Jak u mužů, tak u žen se ukázalo, že problém s minerály roste s věkem, protože nejhorší výsledky se objevily ve věkové kategorii nad 50 let. Nejvíc testovaných žen mělo problém s hladinou chloridů. Ty jsou důležitou složkou žaludečních kyselin a podílí se na udržování acidobazické rovnováhy v organismu.

Špatné výsledky v testech chloridů ukazují, že ženy mají tělo často takzvaně překyselené a trpí acidózou. Překyselení organismu může být příčinou celé řady problémů, které si lidé obvykle s hladinou minerálů vůbec nespojují. Acidóza může způsobovat bolesti hlavy, chorobnou únavu, ekzémy, potíže se zažíváním a stálým vyvažováním kyselého prostředí v těle dlouhodobě trpí ledviny a játra. Problémy mají ale ženy také s draslíkem a vápníkem. Právě nedostatek posledně jmenovaného je přitom příčinou vzniku osteoporózy u starších žen.

U mužů se jako nejproblematičtější ukázal sodík. Téměř u třetiny z nich vyšly výsledky obsahu tohoto minerálu v jejich krvi mimo referenční mez. Jednou z příčin je pravděpodobně nadměrná konzumace kuchyňské soli. Nadbytek sodíku může přitom způsobit zadržování tekutin, vysoký krevní tlak, nebo dokonce selhávání ledvin a srdce. Ženy si sice,  pokud jde o sodík v těle, vedly lépe než muži, ale celkové výsledky testování minerálů také jasně mluvily v jejich neprospěch.

Vyšetření bohužel potvrdilo zkušenosti společnosti synlab, které ukazují, že lidé oblast minerálů ve  svém těle dlouhodobě podceňují. Jejich nerovnováha přitom může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu lidského zdraví, a v extrémním případě může dokonce  způsobovat onemocnění, která ohrožují lidský život.  

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.