Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyV testech hladiny minerálů dopadly české ženy hůř než muži
v-testech-hladiny-mineralu-dopadly-ceske-zeny-hur-nez-muzi.jpg

V testech hladiny minerálů dopadly české ženy hůř než muži

Zveřejněno: 11.11.2014

Bezplatné testování hladiny minerálů v rámci preventivního programu Zdraví národa ukázalo, že Češi by si měli minerály v krvi mnohem lépe hlídat. Téměř 32 % účastníků zářijového vyšetření mělo nejméně jeden ze sledovaných prvků mimo referenční mez. Hůř v testování dopadly ženy, které měly problémy s hladinou chloridů, ale i s draslíkem a vápníkem.

Testování minerálů se zúčastnilo celkem 2 300 lidí. Výsledky mnoho z nich nepříjemně překvapily, protože vyšetření nedopadlo pro Čechy a zejména pro Češky dobře – ženy v absolutních číslech dosáhly horších výsledků než muži. Jak u mužů, tak u žen se ukázalo, že problém s minerály roste s věkem, protože nejhorší výsledky se objevily ve věkové kategorii nad 50 let. Nejvíc testovaných žen mělo problém s hladinou chloridů. Ty jsou důležitou složkou žaludečních kyselin a podílí se na udržování acidobazické rovnováhy v organismu.

Špatné výsledky v testech chloridů ukazují, že ženy mají tělo často takzvaně překyselené a trpí acidózou. Překyselení organismu může být příčinou celé řady problémů, které si lidé obvykle s hladinou minerálů vůbec nespojují. Acidóza může způsobovat bolesti hlavy, chorobnou únavu, ekzémy, potíže se zažíváním a stálým vyvažováním kyselého prostředí v těle dlouhodobě trpí ledviny a játra. Problémy mají ale ženy také s draslíkem a vápníkem. Právě nedostatek posledně jmenovaného je přitom příčinou vzniku osteoporózy u starších žen.

U mužů se jako nejproblematičtější ukázal sodík. Téměř u třetiny z nich vyšly výsledky obsahu tohoto minerálu v jejich krvi mimo referenční mez. Jednou z příčin je pravděpodobně nadměrná konzumace kuchyňské soli. Nadbytek sodíku může přitom způsobit zadržování tekutin, vysoký krevní tlak, nebo dokonce selhávání ledvin a srdce. Ženy si sice,  pokud jde o sodík v těle, vedly lépe než muži, ale celkové výsledky testování minerálů také jasně mluvily v jejich neprospěch.

Vyšetření bohužel potvrdilo zkušenosti společnosti synlab, které ukazují, že lidé oblast minerálů ve  svém těle dlouhodobě podceňují. Jejich nerovnováha přitom může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu lidského zdraví, a v extrémním případě může dokonce  způsobovat onemocnění, která ohrožují lidský život.  

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.