Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyV jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku
v-jakem-stavu-maji-cesi-jatra-40-testovanych-nema-tento-organ-zcela-v-poradku.jpg

V jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku

Zveřejněno: 04.04.2014

První část projektu Zdraví národa se zaměřila na největší žlázu v lidském těle. Správně fungující játra jsou pro náš život nepostradatelná, protože jednou z jejich hlavních funkcí je odbourávání škodlivin a detoxikace organismu. Možnost nechat zdarma si vyšetřit játra v rámci kampaně Zdraví národa využilo 1673 lidí. Převažovaly ženy, kterých se na bezplatné otestování dostavilo 1087, mužů bylo 586. A jak vypadají výsledky, které z vyšetření vyplynuly?

Celkem znepokojivý fakt je, že u 40 % vyšetřených osob byl zjištěn pozitivní nález u minimálně jednoho ze sledovaných činitelů. Jednoduše řečeno – celých 40 % testovaných lidí nemá játra zcela v pořádku. Hůř na tom v tomto směru byli muži. Laboratorní vyšetření odhalilo nějaký problém u téměř 55 % z nich.  To znamená, že víc než polovina mužů, kteří na testy přišli, nemá játra úplně bez problému. Ženy dopadly o něco lépe, pozitivní nález byl zaznamenán u třetiny vyšetřených. Nejlepších výsledků dosáhly ženy do 25 let. V této kategorii totiž testy odhalily nestandardní hodnoty jen u necelých 15 % z nich.

Testování ukázalo, že s přibývajícím věkem, přibývají i zdravotní problémy a rizika. U lidí starších 50 let byl totiž pozitivní nález častější než u mladších věkových skupin. Výsledky první části projektu Zdraví národa, ukázaly, že preventivní vyšetření bychom neměli podceňovat. Celá řada onemocnění našich vnitřních orgánů se totiž může rozvíjet skrytě, aniž bychom o nich věděli. Odhalí je právě až odborné laboratorní vyšetření.

Bezplatné testování jater je sice u konce, ale v současné době si můžete nechat zdarma otestovat dva další životně důležité orgány – slinivku a ledviny. Seznam testovacích míst najdete zde.  

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.