Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyV jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku
v-jakem-stavu-maji-cesi-jatra-40-testovanych-nema-tento-organ-zcela-v-poradku.jpg

V jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku

Zveřejněno: 04.04.2014

První část projektu Zdraví národa se zaměřila na největší žlázu v lidském těle. Správně fungující játra jsou pro náš život nepostradatelná, protože jednou z jejich hlavních funkcí je odbourávání škodlivin a detoxikace organismu. Možnost nechat zdarma si vyšetřit játra v rámci kampaně Zdraví národa využilo 1673 lidí. Převažovaly ženy, kterých se na bezplatné otestování dostavilo 1087, mužů bylo 586. A jak vypadají výsledky, které z vyšetření vyplynuly?

Celkem znepokojivý fakt je, že u 40 % vyšetřených osob byl zjištěn pozitivní nález u minimálně jednoho ze sledovaných činitelů. Jednoduše řečeno – celých 40 % testovaných lidí nemá játra zcela v pořádku. Hůř na tom v tomto směru byli muži. Laboratorní vyšetření odhalilo nějaký problém u téměř 55 % z nich.  To znamená, že víc než polovina mužů, kteří na testy přišli, nemá játra úplně bez problému. Ženy dopadly o něco lépe, pozitivní nález byl zaznamenán u třetiny vyšetřených. Nejlepších výsledků dosáhly ženy do 25 let. V této kategorii totiž testy odhalily nestandardní hodnoty jen u necelých 15 % z nich.

Testování ukázalo, že s přibývajícím věkem, přibývají i zdravotní problémy a rizika. U lidí starších 50 let byl totiž pozitivní nález častější než u mladších věkových skupin. Výsledky první části projektu Zdraví národa, ukázaly, že preventivní vyšetření bychom neměli podceňovat. Celá řada onemocnění našich vnitřních orgánů se totiž může rozvíjet skrytě, aniž bychom o nich věděli. Odhalí je právě až odborné laboratorní vyšetření.

Bezplatné testování jater je sice u konce, ale v současné době si můžete nechat zdarma otestovat dva další životně důležité orgány – slinivku a ledviny. Seznam testovacích míst najdete zde.  

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.