Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyV jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku
v-jakem-stavu-maji-cesi-jatra-40-testovanych-nema-tento-organ-zcela-v-poradku.jpg

V jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku

Zveřejněno: 04.04.2014

První část projektu Zdraví národa se zaměřila na největší žlázu v lidském těle. Správně fungující játra jsou pro náš život nepostradatelná, protože jednou z jejich hlavních funkcí je odbourávání škodlivin a detoxikace organismu. Možnost nechat zdarma si vyšetřit játra v rámci kampaně Zdraví národa využilo 1673 lidí. Převažovaly ženy, kterých se na bezplatné otestování dostavilo 1087, mužů bylo 586. A jak vypadají výsledky, které z vyšetření vyplynuly?

Celkem znepokojivý fakt je, že u 40 % vyšetřených osob byl zjištěn pozitivní nález u minimálně jednoho ze sledovaných činitelů. Jednoduše řečeno – celých 40 % testovaných lidí nemá játra zcela v pořádku. Hůř na tom v tomto směru byli muži. Laboratorní vyšetření odhalilo nějaký problém u téměř 55 % z nich.  To znamená, že víc než polovina mužů, kteří na testy přišli, nemá játra úplně bez problému. Ženy dopadly o něco lépe, pozitivní nález byl zaznamenán u třetiny vyšetřených. Nejlepších výsledků dosáhly ženy do 25 let. V této kategorii totiž testy odhalily nestandardní hodnoty jen u necelých 15 % z nich.

Testování ukázalo, že s přibývajícím věkem, přibývají i zdravotní problémy a rizika. U lidí starších 50 let byl totiž pozitivní nález častější než u mladších věkových skupin. Výsledky první části projektu Zdraví národa, ukázaly, že preventivní vyšetření bychom neměli podceňovat. Celá řada onemocnění našich vnitřních orgánů se totiž může rozvíjet skrytě, aniž bychom o nich věděli. Odhalí je právě až odborné laboratorní vyšetření.

Bezplatné testování jater je sice u konce, ale v současné době si můžete nechat zdarma otestovat dva další životně důležité orgány – slinivku a ledviny. Seznam testovacích míst najdete zde.  

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.