Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyUž žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!
uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

Zveřejněno: 21.06.2019

Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.

Pro podporu Vašeho i kolektivního zdraví nabízíme od 1. června do 31. července 2019 krevní test na zjištení hladiny protilátek proti spalničkám za zvýhodněnou cenu 299 Kč.

Neriskujte infekci a chraňte sebe i své blízké. O test požádejte bez objednání v kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLABdoporučení od lékaře nepotřebujete. Na odběr není nutné přijít na lačno. Krev Vám bude odebrána na počkání a výsledek budete mít k dispozici do druhého pracovního dne.

Povědomím o stavu protilátek můžete předejít zbytečnému přeočkování. To je namístě podstoupit v případě, že je hladina protilátek ve Vašem organismu nízká.

Svůj zdravotní stav a případnou vakcinaci konzultujte se svým lékařem.

Co jsou spalničky?
Spalničky jsou virové infekční onemocnění. Jediným zdrojem nákazy je nemocný člověk. Inkubační doba nemoci trvá až dva týdny. Infikovaní jedinci se tak mohou volně pohybovat na veřejnosti. Na léčbu spalniček dosud neexistuje lék, léčit lze pouze příznaky onemocnění, jinak se musí tělo s infekcí vypořádat samo.

První projevy spalniček:
• slabost, bolest svalů a kloubů, teplota, zánět spojivek, nechutenství, rýma a kašel

Po uplynutí inkubační doby:
• Na vnitřní straně tváří v oblasti stoliček se mohou objevit bělavé flíčky. Následně dojde k výsevu typické vyrážky, která se postupně šíří po celém těle. Vyrážka trvá obvykle zhruba pět dnů a bývá doprovázená teplotou kolem 39 °C. Po vymizení ​pupínku dochází často k olupování kůže.

V ojedinělých případech mohou nemoc provázet i další komplikace: 
• U sedmi až devíti ze sta nemocných dětí vzniká infekce ucha, která může způsobit trvalou ztrátu sluchu. 
• Osm ze sta nakažených udává problémy s průjmy. 
• U jednoho až šesti ze sta nemocných dochází k zápalu plic. Jde o nejčastější příčinu úmrtí při onemocnění spalničkami u malých dětí.
• Jednu osobu ze sta infikovaných zasáhne akutní zánět mozku, který může vést ke křečím a způsobit hluchotu nebo mentální postižení.
• Podvyživené děti v souvislosti s nedostatkem vitamínu A mají riziko vzniku onemocnění oka, například poškození rohovky, které muže vést až ke slepotě. 
• Až několik let po prodělání spalniček se muže objevit velmi vzácná, ale smrtelná komplikace postihující mozek, známá jako subakutní sklerotizující panencefalitida.

Klíčová slova: krevspalničkyinfekce

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.