Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTrpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat
trpite-alergii-na-mleko-jake-jsou-priciny-a-co-delat.jpg

Trpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat

Zveřejněno: 01.08.2014

Příznaky podobné, příčiny jiné. Alergie na kravské mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné zdravotní problémy, které ale lidé někdy zaměňují. V čem spočívají jejich rozdíly a jak tyto obtíže řešit?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Alergie na bílkovinu kravského mléka se řadí mezi poměrně časté potravinové alergie. Obecná definice alergie říká, že se jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na nějakou látku – alergen. V případě ABKM je tímto alergenem právě některá z proteinových složek kravského mléka. Ve většině případů se tento typ alergie objeví u novorozených dětí (u cca 2 – 7 % kojenců).

Mezi typické příznaky patří trávicí potíže (průjem, zvracení, nadýmání) a kožní projevy (ekzém, vyrážka). Někdy se může objevit alergická rýma nebo otoky.

Řešením je úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. V případě kojených dětí je vhodné, aby dietu dodržovala i matka. Některé studie totiž naznačují, že proteiny kravského mléka, které kojící maminka přijala v potravě, se mohou vylučovat do mateřského mléka. Pozitivní fakt ale je, že u většiny postižených dětí tento typ alergie vymizí do několika let.

Intolerance laktózy

Vzhledem k tomu, že příznaky intolerance laktózy a ABKM mohou být velmi podobné (průjem, nadýmání, bolesti břicha), jsou tyto obtíže na první pohled lehce zaměnitelné. Příčina nesnášenlivosti laktózy spočívá v neschopnosti organismu strávit mléčný cukr. Důvodem je skutečnost, že tito lidé mají nedostatek enzymu, který tuto látku ve střevech rozkládá. Mléčný cukr se potom ve střevech nestráví a jeho přebytky způsobují mj. nadýmání a další trávicí obtíže.

Na rozdíl od alergie zde není nezbytná zcela striktní dieta. Většina lidí s tímto typem obtíží totiž snese menší množství mléka, zejména v podobě jogurtů nebo sýrů.

Závěr

Pokud máte pocit, že vaše dítě reaguje špatně na laktózu nebo se u něj projevuje alergie na mléko, je nejlepší vypravit se co nejdřív za vaším ošetřujícím pediatrem. Přesná diagnostika a následný léčebný postup je totiž možný jen na základě odborných lékařských testů.

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...