Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTrpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat
trpite-alergii-na-mleko-jake-jsou-priciny-a-co-delat.jpg

Trpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat

Zveřejněno: 01.08.2014

Příznaky podobné, příčiny jiné. Alergie na kravské mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné zdravotní problémy, které ale lidé někdy zaměňují. V čem spočívají jejich rozdíly a jak tyto obtíže řešit?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Alergie na bílkovinu kravského mléka se řadí mezi poměrně časté potravinové alergie. Obecná definice alergie říká, že se jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na nějakou látku – alergen. V případě ABKM je tímto alergenem právě některá z proteinových složek kravského mléka. Ve většině případů se tento typ alergie objeví u novorozených dětí (u cca 2 – 7 % kojenců).

Mezi typické příznaky patří trávicí potíže (průjem, zvracení, nadýmání) a kožní projevy (ekzém, vyrážka). Někdy se může objevit alergická rýma nebo otoky.

Řešením je úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. V případě kojených dětí je vhodné, aby dietu dodržovala i matka. Některé studie totiž naznačují, že proteiny kravského mléka, které kojící maminka přijala v potravě, se mohou vylučovat do mateřského mléka. Pozitivní fakt ale je, že u většiny postižených dětí tento typ alergie vymizí do několika let.

Intolerance laktózy

Vzhledem k tomu, že příznaky intolerance laktózy a ABKM mohou být velmi podobné (průjem, nadýmání, bolesti břicha), jsou tyto obtíže na první pohled lehce zaměnitelné. Příčina nesnášenlivosti laktózy spočívá v neschopnosti organismu strávit mléčný cukr. Důvodem je skutečnost, že tito lidé mají nedostatek enzymu, který tuto látku ve střevech rozkládá. Mléčný cukr se potom ve střevech nestráví a jeho přebytky způsobují mj. nadýmání a další trávicí obtíže.

Na rozdíl od alergie zde není nezbytná zcela striktní dieta. Většina lidí s tímto typem obtíží totiž snese menší množství mléka, zejména v podobě jogurtů nebo sýrů.

Závěr

Pokud máte pocit, že vaše dítě reaguje špatně na laktózu nebo se u něj projevuje alergie na mléko, je nejlepší vypravit se co nejdřív za vaším ošetřujícím pediatrem. Přesná diagnostika a následný léčebný postup je totiž možný jen na základě odborných lékařských testů.

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.