Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTrpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat
trpite-alergii-na-mleko-jake-jsou-priciny-a-co-delat.jpg

Trpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat

Zveřejněno: 01.08.2014

Příznaky podobné, příčiny jiné. Alergie na kravské mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné zdravotní problémy, které ale lidé někdy zaměňují. V čem spočívají jejich rozdíly a jak tyto obtíže řešit?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Alergie na bílkovinu kravského mléka se řadí mezi poměrně časté potravinové alergie. Obecná definice alergie říká, že se jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na nějakou látku – alergen. V případě ABKM je tímto alergenem právě některá z proteinových složek kravského mléka. Ve většině případů se tento typ alergie objeví u novorozených dětí (u cca 2 – 7 % kojenců).

Mezi typické příznaky patří trávicí potíže (průjem, zvracení, nadýmání) a kožní projevy (ekzém, vyrážka). Někdy se může objevit alergická rýma nebo otoky.

Řešením je úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. V případě kojených dětí je vhodné, aby dietu dodržovala i matka. Některé studie totiž naznačují, že proteiny kravského mléka, které kojící maminka přijala v potravě, se mohou vylučovat do mateřského mléka. Pozitivní fakt ale je, že u většiny postižených dětí tento typ alergie vymizí do několika let.

Intolerance laktózy

Vzhledem k tomu, že příznaky intolerance laktózy a ABKM mohou být velmi podobné (průjem, nadýmání, bolesti břicha), jsou tyto obtíže na první pohled lehce zaměnitelné. Příčina nesnášenlivosti laktózy spočívá v neschopnosti organismu strávit mléčný cukr. Důvodem je skutečnost, že tito lidé mají nedostatek enzymu, který tuto látku ve střevech rozkládá. Mléčný cukr se potom ve střevech nestráví a jeho přebytky způsobují mj. nadýmání a další trávicí obtíže.

Na rozdíl od alergie zde není nezbytná zcela striktní dieta. Většina lidí s tímto typem obtíží totiž snese menší množství mléka, zejména v podobě jogurtů nebo sýrů.

Závěr

Pokud máte pocit, že vaše dítě reaguje špatně na laktózu nebo se u něj projevuje alergie na mléko, je nejlepší vypravit se co nejdřív za vaším ošetřujícím pediatrem. Přesná diagnostika a následný léčebný postup je totiž možný jen na základě odborných lékařských testů.

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.