Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTrpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat
trpite-alergii-na-mleko-jake-jsou-priciny-a-co-delat.jpg

Trpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat

Zveřejněno: 01.08.2014

Příznaky podobné, příčiny jiné. Alergie na kravské mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné zdravotní problémy, které ale lidé někdy zaměňují. V čem spočívají jejich rozdíly a jak tyto obtíže řešit?

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Alergie na bílkovinu kravského mléka se řadí mezi poměrně časté potravinové alergie. Obecná definice alergie říká, že se jedná o nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na nějakou látku – alergen. V případě ABKM je tímto alergenem právě některá z proteinových složek kravského mléka. Ve většině případů se tento typ alergie objeví u novorozených dětí (u cca 2 – 7 % kojenců).

Mezi typické příznaky patří trávicí potíže (průjem, zvracení, nadýmání) a kožní projevy (ekzém, vyrážka). Někdy se může objevit alergická rýma nebo otoky.

Řešením je úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. V případě kojených dětí je vhodné, aby dietu dodržovala i matka. Některé studie totiž naznačují, že proteiny kravského mléka, které kojící maminka přijala v potravě, se mohou vylučovat do mateřského mléka. Pozitivní fakt ale je, že u většiny postižených dětí tento typ alergie vymizí do několika let.

Intolerance laktózy

Vzhledem k tomu, že příznaky intolerance laktózy a ABKM mohou být velmi podobné (průjem, nadýmání, bolesti břicha), jsou tyto obtíže na první pohled lehce zaměnitelné. Příčina nesnášenlivosti laktózy spočívá v neschopnosti organismu strávit mléčný cukr. Důvodem je skutečnost, že tito lidé mají nedostatek enzymu, který tuto látku ve střevech rozkládá. Mléčný cukr se potom ve střevech nestráví a jeho přebytky způsobují mj. nadýmání a další trávicí obtíže.

Na rozdíl od alergie zde není nezbytná zcela striktní dieta. Většina lidí s tímto typem obtíží totiž snese menší množství mléka, zejména v podobě jogurtů nebo sýrů.

Závěr

Pokud máte pocit, že vaše dítě reaguje špatně na laktózu nebo se u něj projevuje alergie na mléko, je nejlepší vypravit se co nejdřív za vaším ošetřujícím pediatrem. Přesná diagnostika a následný léčebný postup je totiž možný jen na základě odborných lékařských testů.

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.