

Tři bylinky, které si můžete vypěstovat doma – meduňka, šalvěj, máta
Zveřejněno: 08.06.2015
Abyste pěstovali vlastní zdravé bylinky, nepotřebujete zahradu, a dokonce ani balkon. Mátě, meduňce a šalvěji stačí květináč za oknem. Každý den si díky tomu můžete připravit vlastní bylinný čaj, který má řadu účinků příznivých pro zdraví. Meduňka pomáhá proti nespavosti, šalvěj se doporučuje při nachlazení a máta uleví při zažívacích obtížích.
Meduňka lékařská
Šálek meduňkového čaje před spaním se považuje za tradiční recept na nespavost. V dnešní hektické době oceníte, že meduňka dokáže snižovat napětí a stres a zmírňuje pocity úzkosti. Vzhledem k tomu, že látky v ní obsažené mají zklidňující účinek na trávicí ústrojí, používá se meduňkový čaj také při zažívacích obtížích.
Šalvěj lékařská
Šalvěj má antibakteriální a antivirózní účinky. Při rýmě, kašli, nachlazení a chřipce je šalvějový čaj ideální pomocník v léčbě. Kloktání nálevu ze šalvěje může ulevit od nepříjemné bolesti v krku a pití šalvějového čaje se doporučuje také těm, které trápí pásový opar. Šalvějový čaj obsahuje mírně toxickou látku thujon. Při běžném užívání tato látka zdraví neškodí, nicméně šalvějový čaj by se kvůli ní neměl pít dlouhodobě a vyhnout se mu musejí nastávající maminky.
Máta peprná
Máta pomáhá při nejrůznějších problémech s trávením. Mírní žaludeční nevolnost a zklidňuje trávicí trakt při nadýmání. Pravidelné pití mátového čaje povzbuzuje chuť k jídlu, proto je vhodné takový čaj popíjet při dlouhodobém nechutenství. Kromě toho se dá máta použít i při zánětech dásní nebo bolesti zubů. V takových případech se doporučuje vyplachovat ústa mátovým nálevem.
Doporučujeme

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!
25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu
11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.
Vyměňte jarní únavu za příval energie!
13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.Nejčtenější
Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit? Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc? Co způsobuje záškuby při usínání? Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?Co jste možná nevěděli o krevních skupináchZdravotní témata
Všechna témata




