Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTeplá zima přinese více klíšťat v létě
tepla-zima-prinese-vice-klistat-v-lete.jpg

Teplá zima přinese více klíšťat v létě

Zveřejněno: 24.02.2014

Letošní zima, pokud se zimou vůbec dá nazývat, nám pomalu ale jistě končí. Ač možná byli mnozí, s výjimkou lyžařů, rádi, že jsme příliš nemrzli, jedním z důsledků této teplé zimy bude zvýšený počet klíšťat ale i dalšího hmyzu v letním období. Jak se nejlépe před klíšťaty chránit?

Velkou část přezimujících škůdců obvykle vyhubí zimní mrazy. Tuto zimu se nám však teplotní průměry držely nad 1° C. A tak se očekává, že klíšťat bude více než v minulých letech. Někteří lidé dokonce chytili klíšťata už během těch několika teplých víkendů v lednu, kdy teplota vystoupala nad 5° C.

Jak známo, klíšťata se živí krví, a kromě té zvířecí nepohrdnou ani lidskou. Vzhledem k tomu, že se jich část probudila již takto brzy tak může dojít i k jejich většímu množení. Klíšťata samozřejmě mohou přenášet pro člověka velmi nepříjemné nemoci, jako jsou lymská borelióza, ehrlichióza nebo viry způsobující zánět mozkových blan. Navíc Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším počtem onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie. A klíšťata se vyskytují po celém území ČR. Obvyklá je jejich koncentrace v lesích a mýtinách s vyšší trávou. Jaká se tedy nejlíp před klíšťaty chránit?

Samozřejmě při vycházce do lesa mít dlouhé rukávy a používat repelenty. Pokud ale chcete mít jistotu, asi správně tušíte, že očkování je nutností. Ale pozor, pokud jste se nechávali očkovat například v minulém roce, není vždy nutné se nechávat přeočkovat. Je totiž možné, že stále ještě máte v těle dostatek protilátek. Stačí si nechat udělat krevní vyšetření s dotazem na protilátky, a zjistíte, zda se musíte nebo nemusíte nechávat přeočkovat. Můžete tak ušetřit peníze za nové očkování.

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.