Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTeplá zima přinese více klíšťat v létě
tepla-zima-prinese-vice-klistat-v-lete.jpg

Teplá zima přinese více klíšťat v létě

Zveřejněno: 24.02.2014

Letošní zima, pokud se zimou vůbec dá nazývat, nám pomalu ale jistě končí. Ač možná byli mnozí, s výjimkou lyžařů, rádi, že jsme příliš nemrzli, jedním z důsledků této teplé zimy bude zvýšený počet klíšťat ale i dalšího hmyzu v letním období. Jak se nejlépe před klíšťaty chránit?

Velkou část přezimujících škůdců obvykle vyhubí zimní mrazy. Tuto zimu se nám však teplotní průměry držely nad 1° C. A tak se očekává, že klíšťat bude více než v minulých letech. Někteří lidé dokonce chytili klíšťata už během těch několika teplých víkendů v lednu, kdy teplota vystoupala nad 5° C.

Jak známo, klíšťata se živí krví, a kromě té zvířecí nepohrdnou ani lidskou. Vzhledem k tomu, že se jich část probudila již takto brzy tak může dojít i k jejich většímu množení. Klíšťata samozřejmě mohou přenášet pro člověka velmi nepříjemné nemoci, jako jsou lymská borelióza, ehrlichióza nebo viry způsobující zánět mozkových blan. Navíc Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším počtem onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie. A klíšťata se vyskytují po celém území ČR. Obvyklá je jejich koncentrace v lesích a mýtinách s vyšší trávou. Jaká se tedy nejlíp před klíšťaty chránit?

Samozřejmě při vycházce do lesa mít dlouhé rukávy a používat repelenty. Pokud ale chcete mít jistotu, asi správně tušíte, že očkování je nutností. Ale pozor, pokud jste se nechávali očkovat například v minulém roce, není vždy nutné se nechávat přeočkovat. Je totiž možné, že stále ještě máte v těle dostatek protilátek. Stačí si nechat udělat krevní vyšetření s dotazem na protilátky, a zjistíte, zda se musíte nebo nemusíte nechávat přeočkovat. Můžete tak ušetřit peníze za nové očkování.

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.