Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTeplá zima přinese více klíšťat v létě
tepla-zima-prinese-vice-klistat-v-lete.jpg

Teplá zima přinese více klíšťat v létě

Zveřejněno: 24.02.2014

Letošní zima, pokud se zimou vůbec dá nazývat, nám pomalu ale jistě končí. Ač možná byli mnozí, s výjimkou lyžařů, rádi, že jsme příliš nemrzli, jedním z důsledků této teplé zimy bude zvýšený počet klíšťat ale i dalšího hmyzu v letním období. Jak se nejlépe před klíšťaty chránit?

Velkou část přezimujících škůdců obvykle vyhubí zimní mrazy. Tuto zimu se nám však teplotní průměry držely nad 1° C. A tak se očekává, že klíšťat bude více než v minulých letech. Někteří lidé dokonce chytili klíšťata už během těch několika teplých víkendů v lednu, kdy teplota vystoupala nad 5° C.

Jak známo, klíšťata se živí krví, a kromě té zvířecí nepohrdnou ani lidskou. Vzhledem k tomu, že se jich část probudila již takto brzy tak může dojít i k jejich většímu množení. Klíšťata samozřejmě mohou přenášet pro člověka velmi nepříjemné nemoci, jako jsou lymská borelióza, ehrlichióza nebo viry způsobující zánět mozkových blan. Navíc Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším počtem onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie. A klíšťata se vyskytují po celém území ČR. Obvyklá je jejich koncentrace v lesích a mýtinách s vyšší trávou. Jaká se tedy nejlíp před klíšťaty chránit?

Samozřejmě při vycházce do lesa mít dlouhé rukávy a používat repelenty. Pokud ale chcete mít jistotu, asi správně tušíte, že očkování je nutností. Ale pozor, pokud jste se nechávali očkovat například v minulém roce, není vždy nutné se nechávat přeočkovat. Je totiž možné, že stále ještě máte v těle dostatek protilátek. Stačí si nechat udělat krevní vyšetření s dotazem na protilátky, a zjistíte, zda se musíte nebo nemusíte nechávat přeočkovat. Můžete tak ušetřit peníze za nové očkování.

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.