Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTeplá zima přinese více klíšťat v létě
tepla-zima-prinese-vice-klistat-v-lete.jpg

Teplá zima přinese více klíšťat v létě

Zveřejněno: 24.02.2014

Letošní zima, pokud se zimou vůbec dá nazývat, nám pomalu ale jistě končí. Ač možná byli mnozí, s výjimkou lyžařů, rádi, že jsme příliš nemrzli, jedním z důsledků této teplé zimy bude zvýšený počet klíšťat ale i dalšího hmyzu v letním období. Jak se nejlépe před klíšťaty chránit?

Velkou část přezimujících škůdců obvykle vyhubí zimní mrazy. Tuto zimu se nám však teplotní průměry držely nad 1° C. A tak se očekává, že klíšťat bude více než v minulých letech. Někteří lidé dokonce chytili klíšťata už během těch několika teplých víkendů v lednu, kdy teplota vystoupala nad 5° C.

Jak známo, klíšťata se živí krví, a kromě té zvířecí nepohrdnou ani lidskou. Vzhledem k tomu, že se jich část probudila již takto brzy tak může dojít i k jejich většímu množení. Klíšťata samozřejmě mohou přenášet pro člověka velmi nepříjemné nemoci, jako jsou lymská borelióza, ehrlichióza nebo viry způsobující zánět mozkových blan. Navíc Česká republika je dlouhodobě zemí s nejvyšším počtem onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé Evropské unie. A klíšťata se vyskytují po celém území ČR. Obvyklá je jejich koncentrace v lesích a mýtinách s vyšší trávou. Jaká se tedy nejlíp před klíšťaty chránit?

Samozřejmě při vycházce do lesa mít dlouhé rukávy a používat repelenty. Pokud ale chcete mít jistotu, asi správně tušíte, že očkování je nutností. Ale pozor, pokud jste se nechávali očkovat například v minulém roce, není vždy nutné se nechávat přeočkovat. Je totiž možné, že stále ještě máte v těle dostatek protilátek. Stačí si nechat udělat krevní vyšetření s dotazem na protilátky, a zjistíte, zda se musíte nebo nemusíte nechávat přeočkovat. Můžete tak ušetřit peníze za nové očkování.

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.