Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTěhotná v zimě – na co si dát pozor?
tehotna-v-zime-na-co-si-dat-pozor.png

Těhotná v zimě – na co si dát pozor?

Zveřejněno: 06.01.2016

Bacily a viry ve vzduchu, zima a sychravo, občas náledí a hlavně velké rozdíly teplot při přechodu z domova ven či naopak. To je jen několik nepříjemností, které na nastávající maminky líčí zimní měsíce. Na co by si v lednu měly dát těhotné ženy obzvlášť pozor? 

Bacily a viry ve vzduchu, zima a sychravo, občas náledí a hlavně velké rozdíly teplot při přechodu z domova ven či naopak. To je jen několik nepříjemností, které na nastávající maminky líčí zimní měsíce. Na co by si v lednu měly dát těhotné ženy obzvlášť pozor?

Pohodlné oblečení je základ

Kvůli hormonálním změnám snášejí některé budoucí maminky hodně těžko výrazné výkyvy teplot. Proto se vyplatí vybírat oblečení tak, aby šlo v případě potřeby svléknout třeba hned několik vrstev, nebo je naopak zase přidat. Vyhněte se příliš těžkým a tlustým svetrům a kabátům. Vsaďte spíš na tenčí a funkčnější vrstvy prádla a oblečení, které vás budou co nejméně omezovat v pohybu a zároveň vás zahřejí. Pokud se chystáte koupit si funkční spodní prádlo do zásoby v počátečním stádiu těhotenství, pořiďte si ho zhruba o dvě čísla větší, než je vaše konfekční velikost.

Nezapomínejte na hydrataci

V chladných měsících roku máme tendenci přijímat méně tekutin. Tělo nastávající matky ale jede na plný výkon, a dostatečná hydratace je tedy kvůli detoxikaci organismu zvlášť důležitá. Zkuste každé ráno vypít sklenici teplé vody a během dne se snažte každé dvě hodiny doplnit tekutiny.

Pozor na bacily a led

Dejte si záležet na výběru zimní obuvi. Kromě toho, že by měla být teplá, měla by hlavně mít kvalitní protiskluzovou podrážku. Před viry a bacily vás ale ani sebelepší boty neochrání. V případě zvýšeného výskytu chřipek a angín je proto lepší vyhýbat se velkým kolektivům a posilovat imunitu třeba pomocí šípku či rakytníku.

Nezahřívejte se v sauně a pozor na horkou vanu

I když chladné počasí láká k návštěvě horké sauny nebo k ponoření do horké vany, v případě, že jste těhotná, měla byste na tento způsob prohřívání těla zapomenout. Pokud jste na saunu zvyklá a nemůžete se bez ní v zimě obejít, je nejlepší se o vhodnosti saunování v těhotenství poradit s lékařem. 

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
cerven-a-jeho-alergeny-dreviny-ustupuji-travy-a-byliny-buji.jpg

Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují

11.06.2019Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.
nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.