Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTěhotná v zimě – na co si dát pozor?
tehotna-v-zime-na-co-si-dat-pozor.png

Těhotná v zimě – na co si dát pozor?

Zveřejněno: 06.01.2016

Bacily a viry ve vzduchu, zima a sychravo, občas náledí a hlavně velké rozdíly teplot při přechodu z domova ven či naopak. To je jen několik nepříjemností, které na nastávající maminky líčí zimní měsíce. Na co by si v lednu měly dát těhotné ženy obzvlášť pozor? 

Bacily a viry ve vzduchu, zima a sychravo, občas náledí a hlavně velké rozdíly teplot při přechodu z domova ven či naopak. To je jen několik nepříjemností, které na nastávající maminky líčí zimní měsíce. Na co by si v lednu měly dát těhotné ženy obzvlášť pozor?

Pohodlné oblečení je základ

Kvůli hormonálním změnám snášejí některé budoucí maminky hodně těžko výrazné výkyvy teplot. Proto se vyplatí vybírat oblečení tak, aby šlo v případě potřeby svléknout třeba hned několik vrstev, nebo je naopak zase přidat. Vyhněte se příliš těžkým a tlustým svetrům a kabátům. Vsaďte spíš na tenčí a funkčnější vrstvy prádla a oblečení, které vás budou co nejméně omezovat v pohybu a zároveň vás zahřejí. Pokud se chystáte koupit si funkční spodní prádlo do zásoby v počátečním stádiu těhotenství, pořiďte si ho zhruba o dvě čísla větší, než je vaše konfekční velikost.

Nezapomínejte na hydrataci

V chladných měsících roku máme tendenci přijímat méně tekutin. Tělo nastávající matky ale jede na plný výkon, a dostatečná hydratace je tedy kvůli detoxikaci organismu zvlášť důležitá. Zkuste každé ráno vypít sklenici teplé vody a během dne se snažte každé dvě hodiny doplnit tekutiny.

Pozor na bacily a led

Dejte si záležet na výběru zimní obuvi. Kromě toho, že by měla být teplá, měla by hlavně mít kvalitní protiskluzovou podrážku. Před viry a bacily vás ale ani sebelepší boty neochrání. V případě zvýšeného výskytu chřipek a angín je proto lepší vyhýbat se velkým kolektivům a posilovat imunitu třeba pomocí šípku či rakytníku.

Nezahřívejte se v sauně a pozor na horkou vanu

I když chladné počasí láká k návštěvě horké sauny nebo k ponoření do horké vany, v případě, že jste těhotná, měla byste na tento způsob prohřívání těla zapomenout. Pokud jste na saunu zvyklá a nemůžete se bez ní v zimě obejít, je nejlepší se o vhodnosti saunování v těhotenství poradit s lékařem. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.