Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyTěhotenství v létě – na co dát pozor a jak si ulehčit život?
tehotenstvi-v-lete-na-co-dat-pozor-a-jak-si-ulehcit-zivot.jpg

Těhotenství v létě – na co dát pozor a jak si ulehčit život?

Zveřejněno: 13.07.2015

Pro nastávající maminky jsou letní vedra ještě náročnější než pro ostatní. Často je trápí otoky, ztížená termoregulace a na místě jsou taky obavy z gynekologického zánětu nebo pigmentových skvrn. Jak si těhotenství v létě co nejvíc zpříjemnit a na co si dát za slunečných dní pozor? 

Pro nastávající maminky jsou letní vedra ještě náročnější než pro ostatní. Často je trápí otoky, ztížená termoregulace a na místě jsou taky obavy z gynekologického zánětu nebo pigmentových skvrn. Jak si těhotenství v létě co nejvíc zpříjemnit a na co si dát za slunečných dní pozor? Jak zabránit otokům?

S nepříjemnými otoky se během těhotenství potýká až 80 % budoucích maminek. Během horkého počasí a také při dlouhém sezení se obvykle tyto otoky ještě zhoršují. Pokud musíte za stávajícího teplého počasí delší dobu sedět (cestujete autem, pracujete v kanceláři u počítače a podobně), určitě si při tom nedávejte nohy křížem. Každou půl hodinu vstaňte, protáhněte se nebo aspoň zkuste vsedě hýbat nohama. Je-li to možné, zvedněte nohy do výšky.

Brzy ráno nebo později večer, když už venku není tak horko, choďte na kratší pravidelné procházky. Vyhněte se ale dlouhým pěším výletům, protože hrozí, že by vám po nich nohy ještě víc otekly. Omezte příjem soli a pijte dostatečné množství tekutin.

Pozor na pitný režim

Ženy, které čekají miminko, se kvůli hormonálním změnám a zátěži v podobě rostoucího děťátka víc potí. Proto je zvlášť v létě nutné dodržovat pitný režim. Ideální je neustále mít po ruce láhev obyčejné vody. Omezte pití sladkých nápojů, černého čaje a kávy, a to nejen v létě. Jestliže se bez kávy neobejdete, doprovoďte každý šálek dvěma šálky vody.

Ochranný krém je nezbytnost a na koupaliště si berte rezervní plavky

Těhotné ženy jsou náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn, proto omezte opalování a vždy používejte krémy s vyšším ochranným faktorem. S koupáním (zejména v rybnících a stojatých vodách) je u těhotných spojeno zvýšené riziko přenosu různých infekcí. Hormonální změny v těhotenství totiž mohou měnit pH vnitřního prostředí pochvy, a přenos infekce touto cestou je proto snazší. Někteří lékaři ale nedoporučují ani koupání ve veřejných chlorovaných bazénech. Za nejčistší, a tedy nejbezpečnější, se v tomto ohledu považuje mořská voda. Když už se pro koupání rozhodnete, je vhodné následně se osprchovat čistou vodou a převléknout se do suchých plavek. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.