Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence
svetovy-den-urazu-pripomina-jak-je-dulezita-prevence.jpg

Světový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence

Zveřejněno: 17.10.2014

Od roku 1992 si 17. říjen připomínáme jako Světový den úrazů. U dětí jsou podle údajů Státního zdravotního ústavu úrazy nejčastější příčinou úmrtí, u dospělých je to důvod třetí nejčastější. I když v dlouhodobém měřítku počet těchto úmrtí klesá, protože se zlepšuje zdravotní péče, počet úrazů se bohužel nesnižuje. Kde nám nejčastěji hrozí nebezpečí a jak se rizika liší s přibývajícím věkem? 

 V průměru zemře na následky úrazů v České republice asi dvacet lidí denně. Další stovky zraněných sice přežijí, ale mají doživotní následky - často v podobě omezené hybnosti. Dle údajů SZÚ připadá na každé takové úmrtí nejméně 20 případů dlouhodobější hospitalizace a 70 lékařsky ošetřených pacientů.

Jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů jsou dopravní nehody. Mezi zvlášť ohrožené skupiny patří v tomto případě děti, mladí řidiči a senioři. Zatímco děti a senioři jsou nejčastěji ohroženi dopravní nehodou jako chodci, v případě mladých řidičů obvykle bývá příčinou dopravní nehody podcenění situace, nedodržení bezpečnostních opatření, zbytečné riskování, případně jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Jestliže u dětí představují dopravní nehody nejčastější příčinu smrtelných úrazů, v kategorii seniorů je na prvním místě pád. Pády způsobené buď mechanickou překážkou (práh, schody) nebo symptomaticky (v důsledku onemocnění) jsou příčinou nadpoloviční většiny smrtelných úrazů lidí starších 65 let. Velmi smutnou kapitolu tvoří v případě seniorů úrazy vzniklé sebepoškozením, které jsou po pádech na druhém místě tragického žebříčku. Dle některých údajů ukončí sebevraždou svůj život víc než 13 % mužů starších osmdesáti let.

Přesto že se v případě některých typů úrazů, v médiích často píše o jejich prevenci, jejich počet se bohužel nesnižuje. Klasickým příkladem je poškození způsobené úderem o dno po skoku do mělké vody. Tento úraz často končí zlomeninou páteře a následným upoutáním na invalidní vozík, případně ochrnutím všech končetin nebo úmrtím. I přes opakované varování lékařů se tyto úrazy stávají. Stejně jako řada lidí navzdory doporučení odborníků stále v autě nedodržuje všechny bezpečnostní zásady (třeba netelefonovat za jízdy bez handsfree). Proto mají preventivní akce, jako je Světový den úrazů, stále smysl. Byť nám může připadat, že některé rady už jsme slyšeli mockrát.

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.