Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence
svetovy-den-urazu-pripomina-jak-je-dulezita-prevence.jpg

Světový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence

Zveřejněno: 17.10.2014

Od roku 1992 si 17. říjen připomínáme jako Světový den úrazů. U dětí jsou podle údajů Státního zdravotního ústavu úrazy nejčastější příčinou úmrtí, u dospělých je to důvod třetí nejčastější. I když v dlouhodobém měřítku počet těchto úmrtí klesá, protože se zlepšuje zdravotní péče, počet úrazů se bohužel nesnižuje. Kde nám nejčastěji hrozí nebezpečí a jak se rizika liší s přibývajícím věkem? 

 V průměru zemře na následky úrazů v České republice asi dvacet lidí denně. Další stovky zraněných sice přežijí, ale mají doživotní následky - často v podobě omezené hybnosti. Dle údajů SZÚ připadá na každé takové úmrtí nejméně 20 případů dlouhodobější hospitalizace a 70 lékařsky ošetřených pacientů.

Jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů jsou dopravní nehody. Mezi zvlášť ohrožené skupiny patří v tomto případě děti, mladí řidiči a senioři. Zatímco děti a senioři jsou nejčastěji ohroženi dopravní nehodou jako chodci, v případě mladých řidičů obvykle bývá příčinou dopravní nehody podcenění situace, nedodržení bezpečnostních opatření, zbytečné riskování, případně jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Jestliže u dětí představují dopravní nehody nejčastější příčinu smrtelných úrazů, v kategorii seniorů je na prvním místě pád. Pády způsobené buď mechanickou překážkou (práh, schody) nebo symptomaticky (v důsledku onemocnění) jsou příčinou nadpoloviční většiny smrtelných úrazů lidí starších 65 let. Velmi smutnou kapitolu tvoří v případě seniorů úrazy vzniklé sebepoškozením, které jsou po pádech na druhém místě tragického žebříčku. Dle některých údajů ukončí sebevraždou svůj život víc než 13 % mužů starších osmdesáti let.

Přesto že se v případě některých typů úrazů, v médiích často píše o jejich prevenci, jejich počet se bohužel nesnižuje. Klasickým příkladem je poškození způsobené úderem o dno po skoku do mělké vody. Tento úraz často končí zlomeninou páteře a následným upoutáním na invalidní vozík, případně ochrnutím všech končetin nebo úmrtím. I přes opakované varování lékařů se tyto úrazy stávají. Stejně jako řada lidí navzdory doporučení odborníků stále v autě nedodržuje všechny bezpečnostní zásady (třeba netelefonovat za jízdy bez handsfree). Proto mají preventivní akce, jako je Světový den úrazů, stále smysl. Byť nám může připadat, že některé rady už jsme slyšeli mockrát.

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.