Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence
svetovy-den-urazu-pripomina-jak-je-dulezita-prevence.jpg

Světový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence

Zveřejněno: 17.10.2014

Od roku 1992 si 17. říjen připomínáme jako Světový den úrazů. U dětí jsou podle údajů Státního zdravotního ústavu úrazy nejčastější příčinou úmrtí, u dospělých je to důvod třetí nejčastější. I když v dlouhodobém měřítku počet těchto úmrtí klesá, protože se zlepšuje zdravotní péče, počet úrazů se bohužel nesnižuje. Kde nám nejčastěji hrozí nebezpečí a jak se rizika liší s přibývajícím věkem? 

 V průměru zemře na následky úrazů v České republice asi dvacet lidí denně. Další stovky zraněných sice přežijí, ale mají doživotní následky - často v podobě omezené hybnosti. Dle údajů SZÚ připadá na každé takové úmrtí nejméně 20 případů dlouhodobější hospitalizace a 70 lékařsky ošetřených pacientů.

Jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů jsou dopravní nehody. Mezi zvlášť ohrožené skupiny patří v tomto případě děti, mladí řidiči a senioři. Zatímco děti a senioři jsou nejčastěji ohroženi dopravní nehodou jako chodci, v případě mladých řidičů obvykle bývá příčinou dopravní nehody podcenění situace, nedodržení bezpečnostních opatření, zbytečné riskování, případně jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Jestliže u dětí představují dopravní nehody nejčastější příčinu smrtelných úrazů, v kategorii seniorů je na prvním místě pád. Pády způsobené buď mechanickou překážkou (práh, schody) nebo symptomaticky (v důsledku onemocnění) jsou příčinou nadpoloviční většiny smrtelných úrazů lidí starších 65 let. Velmi smutnou kapitolu tvoří v případě seniorů úrazy vzniklé sebepoškozením, které jsou po pádech na druhém místě tragického žebříčku. Dle některých údajů ukončí sebevraždou svůj život víc než 13 % mužů starších osmdesáti let.

Přesto že se v případě některých typů úrazů, v médiích často píše o jejich prevenci, jejich počet se bohužel nesnižuje. Klasickým příkladem je poškození způsobené úderem o dno po skoku do mělké vody. Tento úraz často končí zlomeninou páteře a následným upoutáním na invalidní vozík, případně ochrnutím všech končetin nebo úmrtím. I přes opakované varování lékařů se tyto úrazy stávají. Stejně jako řada lidí navzdory doporučení odborníků stále v autě nedodržuje všechny bezpečnostní zásady (třeba netelefonovat za jízdy bez handsfree). Proto mají preventivní akce, jako je Světový den úrazů, stále smysl. Byť nám může připadat, že některé rady už jsme slyšeli mockrát.

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.