Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den proti rakovině připomíná, že klíčové je zdravě jíst a nekouřit
svetovy-den-proti-rakovine-pripomina-ze-klicove-je-zdrave-jist-a-nekourit.png

Světový den proti rakovině připomíná, že klíčové je zdravě jíst a nekouřit

Zveřejněno: 03.02.2016

4. únor je tradičně Světovým dnem boje proti rakovině. Letošní ročník se zaměřuje mimo jiné na to, co může každý z nás udělat, aby riziko nemoci snížil. Organizátorem celosvětové akce je Mezinárodní unie proti rakovině se sídlem ve Švýcarsku. Dle jejích aktuálních údajů zemře ročně na rakovinu víc než 8 milionů lidí. Co může každý ve svém životě změnit, aby přispěl k poklesu tohoto čísla? 

4. únor je tradičně Světovým dnem boje proti rakovině. Letošní ročník se zaměřuje mimo jiné na to, co může každý z nás udělat, aby riziko nemoci snížil. Organizátorem celosvětové akce je Mezinárodní unie proti rakovině se sídlem ve Švýcarsku. Dle jejích aktuálních údajů zemře ročně na rakovinu víc než 8 milionů lidí. Co může každý ve svém životě změnit, aby přispěl k poklesu tohoto čísla?

Aktuální Světový den boje proti rakovině upozorňuje, že jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů jsou kouření a nezdravé stravování. Na rozdíl od genetických predispozic může každý člověk oba tyto rizikové faktory snadno ovlivnit. Mezinárodní unie proti rakovině přičítá na vrub kouření 22 % všech úmrtí na rakovinu ročně. Kromě rakoviny plic se kouření úzce pojí také s rakovinou ústní dutiny, hrtanu, slinivky, ledvin, děložního čípku nebo žaludku.

Kromě kouření je rakovina často také důsledkem nesprávného způsobu života. Odborníci doporučují nejen zdravé stravování, ale také udržování optimální hmotnosti a pravidelnou fyzickou aktivitu. Unie proti rakovině na základě lékařských studií uvádí, že zhruba jedné třetině běžných typů nádorů v západních zemích by se dalo předejít pouze dodržováním výše zmiňovaných zásad zdravého života.

Další důležitá témata letošního ročníku jsou informovanost a demytizace rakoviny. Řada lidí bohužel pořád považuje hovor o nemoci za tabu nebo se ho bojí. Mnoho nemocných navíc k lékaři přichází pozdě, protože odkládají preventivní vyšetření. Čím dřív se ale na bujení přijde, tím je šance na vyléčení vyšší.

Stejně tak by se lidé neměli bát o nemoci mluvit s těmi, kteří jí trpí. Míváme strach ptát se pacientů s rakovinou na jejich pocity či prožitky. Lékaři ale připomínají, že takzvané chození kolem horké kaše není pro nemocné ani jejich okolí přínosné. Psychická podpora a navození pocitu, že život jde dál i přes vážnou nemoc, jsou k uzdravení extrémně důležité. 

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.