Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den proti rakovině připomíná, že klíčové je zdravě jíst a nekouřit
svetovy-den-proti-rakovine-pripomina-ze-klicove-je-zdrave-jist-a-nekourit.png

Světový den proti rakovině připomíná, že klíčové je zdravě jíst a nekouřit

Zveřejněno: 03.02.2016

4. únor je tradičně Světovým dnem boje proti rakovině. Letošní ročník se zaměřuje mimo jiné na to, co může každý z nás udělat, aby riziko nemoci snížil. Organizátorem celosvětové akce je Mezinárodní unie proti rakovině se sídlem ve Švýcarsku. Dle jejích aktuálních údajů zemře ročně na rakovinu víc než 8 milionů lidí. Co může každý ve svém životě změnit, aby přispěl k poklesu tohoto čísla? 

4. únor je tradičně Světovým dnem boje proti rakovině. Letošní ročník se zaměřuje mimo jiné na to, co může každý z nás udělat, aby riziko nemoci snížil. Organizátorem celosvětové akce je Mezinárodní unie proti rakovině se sídlem ve Švýcarsku. Dle jejích aktuálních údajů zemře ročně na rakovinu víc než 8 milionů lidí. Co může každý ve svém životě změnit, aby přispěl k poklesu tohoto čísla?

Aktuální Světový den boje proti rakovině upozorňuje, že jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů jsou kouření a nezdravé stravování. Na rozdíl od genetických predispozic může každý člověk oba tyto rizikové faktory snadno ovlivnit. Mezinárodní unie proti rakovině přičítá na vrub kouření 22 % všech úmrtí na rakovinu ročně. Kromě rakoviny plic se kouření úzce pojí také s rakovinou ústní dutiny, hrtanu, slinivky, ledvin, děložního čípku nebo žaludku.

Kromě kouření je rakovina často také důsledkem nesprávného způsobu života. Odborníci doporučují nejen zdravé stravování, ale také udržování optimální hmotnosti a pravidelnou fyzickou aktivitu. Unie proti rakovině na základě lékařských studií uvádí, že zhruba jedné třetině běžných typů nádorů v západních zemích by se dalo předejít pouze dodržováním výše zmiňovaných zásad zdravého života.

Další důležitá témata letošního ročníku jsou informovanost a demytizace rakoviny. Řada lidí bohužel pořád považuje hovor o nemoci za tabu nebo se ho bojí. Mnoho nemocných navíc k lékaři přichází pozdě, protože odkládají preventivní vyšetření. Čím dřív se ale na bujení přijde, tím je šance na vyléčení vyšší.

Stejně tak by se lidé neměli bát o nemoci mluvit s těmi, kteří jí trpí. Míváme strach ptát se pacientů s rakovinou na jejich pocity či prožitky. Lékaři ale připomínají, že takzvané chození kolem horké kaše není pro nemocné ani jejich okolí přínosné. Psychická podpora a navození pocitu, že život jde dál i přes vážnou nemoc, jsou k uzdravení extrémně důležité. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.