Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den jódu – víte, že v těhotenství jeho potřeba roste víc než o polovinu?
svetovy-den-jodu-vite-ze-v-tehotenstvi-jeho-potreba-roste-vic-nez-o-polovinu.jpg

Světový den jódu – víte, že v těhotenství jeho potřeba roste víc než o polovinu?

Zveřejněno: 06.03.2015

6. března si připomínáme Den jódu. Tento prvek je pro zdravý vývoj organismu nezbytný a jeho deficit během těhotenství dříve často způsoboval těžké poruchy intelektu u dětí. Navenek se nedostatek jódu projevoval takzvanou strumou, které se lidově říká vole. Dnes už naštěstí většině lidí v České republice problém nedostatečného příjmu jódu nehrozí. Přesto není od věci připomenout si jeho význam. Sáhněte si do svědomí – co o jódu vlastně víte?

V našem těle se běžně vyskytuje asi 20 – 30 mg jódu, z toho se přibližně 80 % nachází ve štítné žláze. Jód je totiž důležitou součástí hormonů, které tato žláza vylučuje. Hormony štítné žlázy ovlivňují v raných fázích vývoje plodu rozvoj mozku a nervové soustavy. Proto způsoboval v minulosti nedostatek tohoto prvku v těhotenství snížení inteligence narozených dětí.

Díky programu jodizace jedlé soli od 50. let minulého století je naštěstí nedostatek jódu v Česku zažehnán a naše země nepatří mezi státy s tímto problémem. Pokud používáte soli málo a chtěli byste jód doplnit přírodní cestou, jsou jeho ideálním zdrojem mořské ryby a mořské řasy.

Běžný člověk, který používá jodizovanou sůl, se ale nemusí nedostatku jódu bát. Potřeba jódu mírně stoupá v těhotenství, protože se těhotným ženám tvoří víc hormonů štítné žlázy. Jak tuto zvýšenou potřebu v těhotenství pokrýt, by se nastávající maminky měly rozhodně poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Podle doporučení České endokrinologické společnosti potřebuje zdravý člověk 150 až 170 mikrogramů jódu na den. Toto množství, pokud používáme jódovanou sůl, zkonzumujeme v běžné potravě. V těhotenství a při kojení ale jeho potřeba stoupá ještě o dalších 100 mikrogramů. A právě toto množství by nastávající maminky měly doplnit.

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?