Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den jódu – víte, že v těhotenství jeho potřeba roste víc než o polovinu?
svetovy-den-jodu-vite-ze-v-tehotenstvi-jeho-potreba-roste-vic-nez-o-polovinu.jpg

Světový den jódu – víte, že v těhotenství jeho potřeba roste víc než o polovinu?

Zveřejněno: 06.03.2015

6. března si připomínáme Den jódu. Tento prvek je pro zdravý vývoj organismu nezbytný a jeho deficit během těhotenství dříve často způsoboval těžké poruchy intelektu u dětí. Navenek se nedostatek jódu projevoval takzvanou strumou, které se lidově říká vole. Dnes už naštěstí většině lidí v České republice problém nedostatečného příjmu jódu nehrozí. Přesto není od věci připomenout si jeho význam. Sáhněte si do svědomí – co o jódu vlastně víte?

V našem těle se běžně vyskytuje asi 20 – 30 mg jódu, z toho se přibližně 80 % nachází ve štítné žláze. Jód je totiž důležitou součástí hormonů, které tato žláza vylučuje. Hormony štítné žlázy ovlivňují v raných fázích vývoje plodu rozvoj mozku a nervové soustavy. Proto způsoboval v minulosti nedostatek tohoto prvku v těhotenství snížení inteligence narozených dětí.

Díky programu jodizace jedlé soli od 50. let minulého století je naštěstí nedostatek jódu v Česku zažehnán a naše země nepatří mezi státy s tímto problémem. Pokud používáte soli málo a chtěli byste jód doplnit přírodní cestou, jsou jeho ideálním zdrojem mořské ryby a mořské řasy.

Běžný člověk, který používá jodizovanou sůl, se ale nemusí nedostatku jódu bát. Potřeba jódu mírně stoupá v těhotenství, protože se těhotným ženám tvoří víc hormonů štítné žlázy. Jak tuto zvýšenou potřebu v těhotenství pokrýt, by se nastávající maminky měly rozhodně poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Podle doporučení České endokrinologické společnosti potřebuje zdravý člověk 150 až 170 mikrogramů jódu na den. Toto množství, pokud používáme jódovanou sůl, zkonzumujeme v běžné potravě. V těhotenství a při kojení ale jeho potřeba stoupá ještě o dalších 100 mikrogramů. A právě toto množství by nastávající maminky měly doplnit.

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.