Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci
svetovy-den-hepatitidy-zvysuje-povedomi-o-teto-rozsirene-nemoci.jpg

Světový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci

Zveřejněno: 28.07.2014

28. červenec je Světový den hepatitidy. Celosvětová akce si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o této skupině chorob, které jsou sice v populaci velice časté, nicméně povědomí lidí o nich zůstává poměrně nízké. Přečtěte si několik klíčových informací o virových hepatitidách, kterým se lidově říká žloutenky. 

 Datum 28. července nebylo vybráno pro Světový den hepatitidy náhodně. 28. července 1925 se totiž narodil americký lékař Baruch Blumberg, který v roce 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu. Jeho nejvýznamnějším počinem bylo odhalení viru hepatitidy B a následně vývoj vakcíny proti této nemoci.

Hepatitida, které se někdy mezi lidmi říká žloutenka, je onemocnění způsobující záněty jater. Ve světě se tato choroba vyskytuje v pěti typech. Označujeme je písmeny A až E. V České republice jsou nejrozšířenější typy A, B a C. 

Hepatitida typu A

Hepatitidě A se někdy přezdívá také nemoc špinavých rukou. Vir tohoto typu hepatitidy se dostává do našeho těla trávicím ústrojím a to nejčastěji kontaminovanou potravou nebo špinavýma rukama. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti v jaterní krajině, pocit na zvracení až zvracení a někdy i průjem. Může se objevit zvýšená teplota a člověk se cítí unavený. Zmiňované příznaky ale v některých případech nemusí být nijak výrazné a pacienta přivede k lékaři až žluté zbarvení kůže a bělma oka. Pozitivní informace je, že proti hepatitidě typu A se můžete nechat očkovat.

Hepatitida typu B

Očkovat se můžete nechat i proti hepatitidě typu B.  Tato nemoc se přenáší tělními tekutinami (krev, sliny, sperma atd.) Hepatitida typu B je proto přenosná nechráněným pohlavním stykem, ale můžete se nakazit i v tetovacím studiu, na manikúře nebo pedikúře, použitím infikovaného zubního kartáčku nebo holicího strojku, ke krevnímu přenosu může případně dojít v různých zdravotnických zařízeních. Onemocnění se zpočátku projevuje podobnými příznaky jako hepatitida typu A - teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková únava. Může, ale nemusí dojít k zežloutnutí kůže.

Hepatitida typu C

Tento typ hepatitidy se přenáší především krví. Nejčastější způsob nakažení je nitrožilní aplikace drog, ale také krevní transfúze. Očkování proti této nemoci zatím není možné. Nebezpečné je, že hepatitida typu C velmi často (někde se uvádí až v 70% všech případů) přechází do chronického stadia. Bohužel celá řada infikovaných nepociťuje dlouhou dobu žádné příznaky nemoci, někdy bývá nemoc odhalena náhodně při vyšetření krve ze zcela jiných důvodů, než je podezření na žloutenku. Pokud se ovšem na nemoc přijde takto pozdě, bývají už játra nemocného nevratně a těžce poškozena. 

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.