Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci
svetovy-den-hepatitidy-zvysuje-povedomi-o-teto-rozsirene-nemoci.jpg

Světový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci

Zveřejněno: 28.07.2014

28. červenec je Světový den hepatitidy. Celosvětová akce si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o této skupině chorob, které jsou sice v populaci velice časté, nicméně povědomí lidí o nich zůstává poměrně nízké. Přečtěte si několik klíčových informací o virových hepatitidách, kterým se lidově říká žloutenky. 

 Datum 28. července nebylo vybráno pro Světový den hepatitidy náhodně. 28. července 1925 se totiž narodil americký lékař Baruch Blumberg, který v roce 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu. Jeho nejvýznamnějším počinem bylo odhalení viru hepatitidy B a následně vývoj vakcíny proti této nemoci.

Hepatitida, které se někdy mezi lidmi říká žloutenka, je onemocnění způsobující záněty jater. Ve světě se tato choroba vyskytuje v pěti typech. Označujeme je písmeny A až E. V České republice jsou nejrozšířenější typy A, B a C. 

Hepatitida typu A

Hepatitidě A se někdy přezdívá také nemoc špinavých rukou. Vir tohoto typu hepatitidy se dostává do našeho těla trávicím ústrojím a to nejčastěji kontaminovanou potravou nebo špinavýma rukama. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti v jaterní krajině, pocit na zvracení až zvracení a někdy i průjem. Může se objevit zvýšená teplota a člověk se cítí unavený. Zmiňované příznaky ale v některých případech nemusí být nijak výrazné a pacienta přivede k lékaři až žluté zbarvení kůže a bělma oka. Pozitivní informace je, že proti hepatitidě typu A se můžete nechat očkovat.

Hepatitida typu B

Očkovat se můžete nechat i proti hepatitidě typu B.  Tato nemoc se přenáší tělními tekutinami (krev, sliny, sperma atd.) Hepatitida typu B je proto přenosná nechráněným pohlavním stykem, ale můžete se nakazit i v tetovacím studiu, na manikúře nebo pedikúře, použitím infikovaného zubního kartáčku nebo holicího strojku, ke krevnímu přenosu může případně dojít v různých zdravotnických zařízeních. Onemocnění se zpočátku projevuje podobnými příznaky jako hepatitida typu A - teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková únava. Může, ale nemusí dojít k zežloutnutí kůže.

Hepatitida typu C

Tento typ hepatitidy se přenáší především krví. Nejčastější způsob nakažení je nitrožilní aplikace drog, ale také krevní transfúze. Očkování proti této nemoci zatím není možné. Nebezpečné je, že hepatitida typu C velmi často (někde se uvádí až v 70% všech případů) přechází do chronického stadia. Bohužel celá řada infikovaných nepociťuje dlouhou dobu žádné příznaky nemoci, někdy bývá nemoc odhalena náhodně při vyšetření krve ze zcela jiných důvodů, než je podezření na žloutenku. Pokud se ovšem na nemoc přijde takto pozdě, bývají už játra nemocného nevratně a těžce poškozena. 

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.