Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci
svetovy-den-hepatitidy-zvysuje-povedomi-o-teto-rozsirene-nemoci.jpg

Světový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci

Zveřejněno: 28.07.2014

28. červenec je Světový den hepatitidy. Celosvětová akce si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o této skupině chorob, které jsou sice v populaci velice časté, nicméně povědomí lidí o nich zůstává poměrně nízké. Přečtěte si několik klíčových informací o virových hepatitidách, kterým se lidově říká žloutenky. 

 Datum 28. července nebylo vybráno pro Světový den hepatitidy náhodně. 28. července 1925 se totiž narodil americký lékař Baruch Blumberg, který v roce 1976 získal Nobelovu cenu za medicínu. Jeho nejvýznamnějším počinem bylo odhalení viru hepatitidy B a následně vývoj vakcíny proti této nemoci.

Hepatitida, které se někdy mezi lidmi říká žloutenka, je onemocnění způsobující záněty jater. Ve světě se tato choroba vyskytuje v pěti typech. Označujeme je písmeny A až E. V České republice jsou nejrozšířenější typy A, B a C. 

Hepatitida typu A

Hepatitidě A se někdy přezdívá také nemoc špinavých rukou. Vir tohoto typu hepatitidy se dostává do našeho těla trávicím ústrojím a to nejčastěji kontaminovanou potravou nebo špinavýma rukama. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti v jaterní krajině, pocit na zvracení až zvracení a někdy i průjem. Může se objevit zvýšená teplota a člověk se cítí unavený. Zmiňované příznaky ale v některých případech nemusí být nijak výrazné a pacienta přivede k lékaři až žluté zbarvení kůže a bělma oka. Pozitivní informace je, že proti hepatitidě typu A se můžete nechat očkovat.

Hepatitida typu B

Očkovat se můžete nechat i proti hepatitidě typu B.  Tato nemoc se přenáší tělními tekutinami (krev, sliny, sperma atd.) Hepatitida typu B je proto přenosná nechráněným pohlavním stykem, ale můžete se nakazit i v tetovacím studiu, na manikúře nebo pedikúře, použitím infikovaného zubního kartáčku nebo holicího strojku, ke krevnímu přenosu může případně dojít v různých zdravotnických zařízeních. Onemocnění se zpočátku projevuje podobnými příznaky jako hepatitida typu A - teplota, nevolnost, bolest hlavy a břicha, celková únava. Může, ale nemusí dojít k zežloutnutí kůže.

Hepatitida typu C

Tento typ hepatitidy se přenáší především krví. Nejčastější způsob nakažení je nitrožilní aplikace drog, ale také krevní transfúze. Očkování proti této nemoci zatím není možné. Nebezpečné je, že hepatitida typu C velmi často (někde se uvádí až v 70% všech případů) přechází do chronického stadia. Bohužel celá řada infikovaných nepociťuje dlouhou dobu žádné příznaky nemoci, někdy bývá nemoc odhalena náhodně při vyšetření krve ze zcela jiných důvodů, než je podezření na žloutenku. Pokud se ovšem na nemoc přijde takto pozdě, bývají už játra nemocného nevratně a těžce poškozena. 

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.