Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den duševního zdraví se letos zaměřuje na schizofrenii
svetovy-den-dusevniho-zdravi-se-letos-zameruje-na-schizofrenii.jpg

Světový den duševního zdraví se letos zaměřuje na schizofrenii

Zveřejněno: 10.10.2014

Světový den duševního zdraví připadá každoročně na 10. října. Akce by měla odstraňovat dosud panující předsudky o duševních nemocích a také zmírňovat ostych, jejž stále lidé pociťují, když mají vyhledat pomoc psychiatra nebo psychologa. Tradice vyhlašování Světových dnů duševního zdraví na 10. října se zrodila v roce 1992 jako jedna z aktivit Světové federace pro duševní zdraví. Letošní ročník má podtitul Život se schizofrenií. 

Situace v oblasti duševního zdraví se dnes rozhodně nedá srovnávat s minulostí, kdy společnost duševně nemocné zavírala do nejrůznějších ústavů a často zcela vylučovala z běžného života. I dnes ale ve společnosti přetrvávají tendence ke stigmatizaci a duševní nemoc diskvalifikuje psychiatrické pacienty v očích tzv. “zdravé“ společnosti. U příležitosti Světového dne duševního zdraví proto psychiatři a psychologové v řadě zařízení po celé ČR připravují různé přednášky a workshopy pro veřejnost, které mají za úkol odstranit předsudky, jež kolem duševního zdraví dosud panují. Každý rok se Světový den duševního zdraví věnuje specifickému problému.

Loni proto bylo jeho téma Duševní zdraví a starší lidé. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se totiž podíl lidí starších 60 let v populaci do roku 2050 víc než zdvojnásobí – s tím souvisí i nutnost věnovat se specifickým duševním potížím seniorů. U starších lidí se například mnohem častěji než u mladých objevují depresivní a úzkostné poruchy a obecně se velmi málo ví třeba o tom, že ve vyšším věku se také zvyšuje riziko různých závislostí.

Téma letošního ročníku je Život se schizofrenií. Tato choroba je víc než jiné opředena mnoha mýty a laická veřejnost ji často nesprávně spojuje s rozdvojením osobnosti. Předpona schizo skutečně znamená něco jako rozdělení. Nejde ale o rozštěp osobnosti, nýbrž toků informací v mozku. Vhodnější je proto použít příměr z oblasti počítačů – na hardwaru nenajdeme žádné poruchy (CT mozku a další vyšetření nezjišťují žádné změny), ale jakoby nefungoval dobře software. Zpracování informací proto někdy trvá nemocným nepřiměřeně dlouho, někdy vyvodí chybné závěry (nemocný pak může mít bludy a halucinace), jindy jsou informace zmatečné nebo se úplně zastaví na cestě a nedojdou na místo určení, člověk se schizofrenií proto nereaguje na okolí.

Schizofrenii je tedy především třeba vnímat jako poruchu zpracování informací. Důležité je uvědomit si, že schizofrenie je nemoc, která může potkat kohokoliv, i když nejčastěji se objevuje v pubertě a rané dospělosti. Mezi její spouštěče, o kterých se v poslední době často mluví, patří mimo jiné užívání marihuany. Cesta k uzdravení je dlouhá a nelehká, přesto existuje.

Doporučujeme


vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.