Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den duševního zdraví se letos zaměřuje na schizofrenii
svetovy-den-dusevniho-zdravi-se-letos-zameruje-na-schizofrenii.jpg

Světový den duševního zdraví se letos zaměřuje na schizofrenii

Zveřejněno: 10.10.2014

Světový den duševního zdraví připadá každoročně na 10. října. Akce by měla odstraňovat dosud panující předsudky o duševních nemocích a také zmírňovat ostych, jejž stále lidé pociťují, když mají vyhledat pomoc psychiatra nebo psychologa. Tradice vyhlašování Světových dnů duševního zdraví na 10. října se zrodila v roce 1992 jako jedna z aktivit Světové federace pro duševní zdraví. Letošní ročník má podtitul Život se schizofrenií. 

Situace v oblasti duševního zdraví se dnes rozhodně nedá srovnávat s minulostí, kdy společnost duševně nemocné zavírala do nejrůznějších ústavů a často zcela vylučovala z běžného života. I dnes ale ve společnosti přetrvávají tendence ke stigmatizaci a duševní nemoc diskvalifikuje psychiatrické pacienty v očích tzv. “zdravé“ společnosti. U příležitosti Světového dne duševního zdraví proto psychiatři a psychologové v řadě zařízení po celé ČR připravují různé přednášky a workshopy pro veřejnost, které mají za úkol odstranit předsudky, jež kolem duševního zdraví dosud panují. Každý rok se Světový den duševního zdraví věnuje specifickému problému.

Loni proto bylo jeho téma Duševní zdraví a starší lidé. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se totiž podíl lidí starších 60 let v populaci do roku 2050 víc než zdvojnásobí – s tím souvisí i nutnost věnovat se specifickým duševním potížím seniorů. U starších lidí se například mnohem častěji než u mladých objevují depresivní a úzkostné poruchy a obecně se velmi málo ví třeba o tom, že ve vyšším věku se také zvyšuje riziko různých závislostí.

Téma letošního ročníku je Život se schizofrenií. Tato choroba je víc než jiné opředena mnoha mýty a laická veřejnost ji často nesprávně spojuje s rozdvojením osobnosti. Předpona schizo skutečně znamená něco jako rozdělení. Nejde ale o rozštěp osobnosti, nýbrž toků informací v mozku. Vhodnější je proto použít příměr z oblasti počítačů – na hardwaru nenajdeme žádné poruchy (CT mozku a další vyšetření nezjišťují žádné změny), ale jakoby nefungoval dobře software. Zpracování informací proto někdy trvá nemocným nepřiměřeně dlouho, někdy vyvodí chybné závěry (nemocný pak může mít bludy a halucinace), jindy jsou informace zmatečné nebo se úplně zastaví na cestě a nedojdou na místo určení, člověk se schizofrenií proto nereaguje na okolí.

Schizofrenii je tedy především třeba vnímat jako poruchu zpracování informací. Důležité je uvědomit si, že schizofrenie je nemoc, která může potkat kohokoliv, i když nejčastěji se objevuje v pubertě a rané dospělosti. Mezi její spouštěče, o kterých se v poslední době často mluví, patří mimo jiné užívání marihuany. Cesta k uzdravení je dlouhá a nelehká, přesto existuje.

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.