Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den dárců krve – co vás čeká při odběru?
svetovy-den-darcu-krve-co-vas-ceka-pri-odberu.jpg

Světový den dárců krve – co vás čeká při odběru?

Zveřejněno: 16.06.2015

V neděli jsme si připomněli Světový den dárců krve. Česká republika se v současné době potýká s nedostatkem prvodárců. Jaké jsou důsledky? V horizontu několika let může kvůli věku výrazně ubýt pravidelných dárců. Proto je pro lékaře důležité, aby se pro darování krve rozhodli hlavně mladší lidé. Právě z mladé generace by se totiž do budoucna mohli rekrutovat noví pravidelní dárci. Co vás čeká, pokud se rozhodnete jít darovat krev? 

Jeden odběr plné krve činí 450 ml. Celý proces darování trvá zhruba hodinu až hodinu a půl. Samotný odběr ale zabere pouze 5 – 10 minut. Zbytek času je nutný pro přípravu na odběr a taky k vyřízení administrativy.

Večer před odběrem byste měli omezit fyzickou námahu, pochopitelně byste taky neměli pít alkohol a jíst tučná jídla. K odběru není vhodné chodit nalačno. Dopřejte si lehkou snídani a dostatečně se napijte. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a průkazku zdravotní pojišťovny.

Darovat krev může v České republice každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let. Pokud se však chystáte darovat krev poprvé, přijmou vás do registru dárců pouze do 60 let. Dárcem se nemohou stát lidé s onemocněním srdce a cév, HIV pozitivní lidé, pacienti s chorobami nervové soustavy a taky ti, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají nemocná játra, žlučník či slinivku. Pokud jste užívali antibiotika, můžete jít krev darovat až měsíc poté, co jste léčbu ukončili. Na stejně dlouhou dobu vylučuje dárcovství taky přisáté klíště.

Podle zákoníku práce má dárce nárok na den pracovního volna. To ale samozřejmě není důvod, proč se většina lidí rozhodne krev darovat. Hlavní důvod je touha pomoci potřebným. Darováním krve pomůžete třeba lidem, kteří trpí leukémií, mají rakovinu, jsou těžce popálení, prodělali vážný úraz nebo těžkou operaci, čekají na transplantaci ledvin nebo jsou chudokrevní.  

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
soutez-pro-deti-dovolena-s-panem-kapickou-je-tady.png

Soutěž pro děti DOVOLENÁ S PANEM KAPIČKOU je tady!

11.06.2019Soutěž pro děti DOVOLENÁ S KAPIČKOU je tady! Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a všechny děti se už určitě těší na dva měsíce pohody, zábavy a dovádění. Než se ale rozběhnou k vodě, na chatu nebo tábor, stihnou si s námi ještě zasoutěžit! Na výherce čeká batůžek, omalovánky, tetovačky, náplasti a sportovní láhev, a ani rodiče nepřijdou zkrátka! Získají totiž balíček krevních testů na zjištění hladiny tuků a cukrů a celkové kondice jater a ledvin. Jak s námi soutěžit?
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.