Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den dárců krve – co vás čeká při odběru?
svetovy-den-darcu-krve-co-vas-ceka-pri-odberu.jpg

Světový den dárců krve – co vás čeká při odběru?

Zveřejněno: 16.06.2015

V neděli jsme si připomněli Světový den dárců krve. Česká republika se v současné době potýká s nedostatkem prvodárců. Jaké jsou důsledky? V horizontu několika let může kvůli věku výrazně ubýt pravidelných dárců. Proto je pro lékaře důležité, aby se pro darování krve rozhodli hlavně mladší lidé. Právě z mladé generace by se totiž do budoucna mohli rekrutovat noví pravidelní dárci. Co vás čeká, pokud se rozhodnete jít darovat krev? 

Jeden odběr plné krve činí 450 ml. Celý proces darování trvá zhruba hodinu až hodinu a půl. Samotný odběr ale zabere pouze 5 – 10 minut. Zbytek času je nutný pro přípravu na odběr a taky k vyřízení administrativy.

Večer před odběrem byste měli omezit fyzickou námahu, pochopitelně byste taky neměli pít alkohol a jíst tučná jídla. K odběru není vhodné chodit nalačno. Dopřejte si lehkou snídani a dostatečně se napijte. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a průkazku zdravotní pojišťovny.

Darovat krev může v České republice každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let. Pokud se však chystáte darovat krev poprvé, přijmou vás do registru dárců pouze do 60 let. Dárcem se nemohou stát lidé s onemocněním srdce a cév, HIV pozitivní lidé, pacienti s chorobami nervové soustavy a taky ti, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají nemocná játra, žlučník či slinivku. Pokud jste užívali antibiotika, můžete jít krev darovat až měsíc poté, co jste léčbu ukončili. Na stejně dlouhou dobu vylučuje dárcovství taky přisáté klíště.

Podle zákoníku práce má dárce nárok na den pracovního volna. To ale samozřejmě není důvod, proč se většina lidí rozhodne krev darovat. Hlavní důvod je touha pomoci potřebným. Darováním krve pomůžete třeba lidem, kteří trpí leukémií, mají rakovinu, jsou těžce popálení, prodělali vážný úraz nebo těžkou operaci, čekají na transplantaci ledvin nebo jsou chudokrevní.  

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.