Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den dárců krve – co vás čeká při odběru?
svetovy-den-darcu-krve-co-vas-ceka-pri-odberu.jpg

Světový den dárců krve – co vás čeká při odběru?

Zveřejněno: 16.06.2015

V neděli jsme si připomněli Světový den dárců krve. Česká republika se v současné době potýká s nedostatkem prvodárců. Jaké jsou důsledky? V horizontu několika let může kvůli věku výrazně ubýt pravidelných dárců. Proto je pro lékaře důležité, aby se pro darování krve rozhodli hlavně mladší lidé. Právě z mladé generace by se totiž do budoucna mohli rekrutovat noví pravidelní dárci. Co vás čeká, pokud se rozhodnete jít darovat krev? 

Jeden odběr plné krve činí 450 ml. Celý proces darování trvá zhruba hodinu až hodinu a půl. Samotný odběr ale zabere pouze 5 – 10 minut. Zbytek času je nutný pro přípravu na odběr a taky k vyřízení administrativy.

Večer před odběrem byste měli omezit fyzickou námahu, pochopitelně byste taky neměli pít alkohol a jíst tučná jídla. K odběru není vhodné chodit nalačno. Dopřejte si lehkou snídani a dostatečně se napijte. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a průkazku zdravotní pojišťovny.

Darovat krev může v České republice každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let. Pokud se však chystáte darovat krev poprvé, přijmou vás do registru dárců pouze do 60 let. Dárcem se nemohou stát lidé s onemocněním srdce a cév, HIV pozitivní lidé, pacienti s chorobami nervové soustavy a taky ti, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají nemocná játra, žlučník či slinivku. Pokud jste užívali antibiotika, můžete jít krev darovat až měsíc poté, co jste léčbu ukončili. Na stejně dlouhou dobu vylučuje dárcovství taky přisáté klíště.

Podle zákoníku práce má dárce nárok na den pracovního volna. To ale samozřejmě není důvod, proč se většina lidí rozhodne krev darovat. Hlavní důvod je touha pomoci potřebným. Darováním krve pomůžete třeba lidem, kteří trpí leukémií, mají rakovinu, jsou těžce popálení, prodělali vážný úraz nebo těžkou operaci, čekají na transplantaci ledvin nebo jsou chudokrevní.  

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?