Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den dárců krve – co vás čeká při odběru?
svetovy-den-darcu-krve-co-vas-ceka-pri-odberu.jpg

Světový den dárců krve – co vás čeká při odběru?

Zveřejněno: 16.06.2015

V neděli jsme si připomněli Světový den dárců krve. Česká republika se v současné době potýká s nedostatkem prvodárců. Jaké jsou důsledky? V horizontu několika let může kvůli věku výrazně ubýt pravidelných dárců. Proto je pro lékaře důležité, aby se pro darování krve rozhodli hlavně mladší lidé. Právě z mladé generace by se totiž do budoucna mohli rekrutovat noví pravidelní dárci. Co vás čeká, pokud se rozhodnete jít darovat krev? 

Jeden odběr plné krve činí 450 ml. Celý proces darování trvá zhruba hodinu až hodinu a půl. Samotný odběr ale zabere pouze 5 – 10 minut. Zbytek času je nutný pro přípravu na odběr a taky k vyřízení administrativy.

Večer před odběrem byste měli omezit fyzickou námahu, pochopitelně byste taky neměli pít alkohol a jíst tučná jídla. K odběru není vhodné chodit nalačno. Dopřejte si lehkou snídani a dostatečně se napijte. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz a průkazku zdravotní pojišťovny.

Darovat krev může v České republice každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let. Pokud se však chystáte darovat krev poprvé, přijmou vás do registru dárců pouze do 60 let. Dárcem se nemohou stát lidé s onemocněním srdce a cév, HIV pozitivní lidé, pacienti s chorobami nervové soustavy a taky ti, kteří trpí žaludečními vředy nebo mají nemocná játra, žlučník či slinivku. Pokud jste užívali antibiotika, můžete jít krev darovat až měsíc poté, co jste léčbu ukončili. Na stejně dlouhou dobu vylučuje dárcovství taky přisáté klíště.

Podle zákoníku práce má dárce nárok na den pracovního volna. To ale samozřejmě není důvod, proč se většina lidí rozhodne krev darovat. Hlavní důvod je touha pomoci potřebným. Darováním krve pomůžete třeba lidem, kteří trpí leukémií, mají rakovinu, jsou těžce popálení, prodělali vážný úraz nebo těžkou operaci, čekají na transplantaci ledvin nebo jsou chudokrevní.  

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.