Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů
svetovy-den-boje-proti-rakovine-upozornuje-na-nadory-reprodukcnich-organu.jpg

Světový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů

Zveřejněno: 04.02.2015

Víte, že každý muž by si měl jednou měsíčně provádět samovyšetření varlat? A že každá žena by měla chodit pravidelně na gynekologické prohlídky, i když nepociťuje vůbec žádné obtíže? Letošní Světový den boje proti rakovině mimo jiné upozorňuje na klíčovou roli prevence v případě nádorů reprodukčních orgánů. 

Na 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. Zakladatelem této tradice je Mezinárodní unie boje proti rakovině se sídlem ve švýcarské Ženevě. Unie sdružuje víc než 800 organizací ze všech koutů světa. Jejími členy jsou například ministerstva zdravotnictví, výzkumné ústavy, onkologické společnosti nebo různá sdružení pacientů.

Letošním tématem Světového dne boje proti rakovině jsou nádory reprodukčních orgánů žen i mužů. Ročně v České republice diagnostikují rakovinu varlat zhruba 500 mužům. Přibližně tři desítky z nich na tuto nemoc zemřou. U mužů ve věku mezi dvaceti a třiceti lety se jedná o nejčastější zhoubný nádor.

Bohužel informovanost o tomto typu rakoviny je mezi Čechy stále malá. Lékaři mužům doporučují provádět jednou za měsíc jednoduché samovyšetření varlat, které nemoc může včas odhalit. Zjednodušeně řečeno by se měli muži každý měsíc pořádně podívat, zda na varleti nenajdou nějakou změnu – zvětšení, tvrdost na pohmat bez známek bolesti, hrbolky, změny na kůži a podobně. Pokud se taková změna objeví, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne o dalším postupu a provede další specializované vyšetření. V případě jakýchkoliv pochybností, je lepší k lékaři zajít co nejdřív a odejít s klidem na duši s vědomím, že jsme zdraví, než doma čekat a přijít teprve tehdy, až je na úspěšnou léčbu pozdě.

Nejčastějším nádorovým onemocněním reprodukčních orgánů u žen je rakovina děložního hrdla. Ta se dá včas odhalit na preventivních gynekologických prohlídkách. Proto je nutné, aby na ně Češky nezapomínaly. Vývoj tohoto typu nádoru postupuje pomalu, a proto ho gynekolog může na pravidelné prohlídce včas zachytit. Čím dřív se s léčbou začne, tím vyšší je šance, že bude úspěšná.

Na prevenci se zkrátka v případě nádorů varlat a děložního hrdla určitě vyplatí dbát!

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.