Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů
svetovy-den-boje-proti-rakovine-upozornuje-na-nadory-reprodukcnich-organu.jpg

Světový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů

Zveřejněno: 04.02.2015

Víte, že každý muž by si měl jednou měsíčně provádět samovyšetření varlat? A že každá žena by měla chodit pravidelně na gynekologické prohlídky, i když nepociťuje vůbec žádné obtíže? Letošní Světový den boje proti rakovině mimo jiné upozorňuje na klíčovou roli prevence v případě nádorů reprodukčních orgánů. 

Na 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. Zakladatelem této tradice je Mezinárodní unie boje proti rakovině se sídlem ve švýcarské Ženevě. Unie sdružuje víc než 800 organizací ze všech koutů světa. Jejími členy jsou například ministerstva zdravotnictví, výzkumné ústavy, onkologické společnosti nebo různá sdružení pacientů.

Letošním tématem Světového dne boje proti rakovině jsou nádory reprodukčních orgánů žen i mužů. Ročně v České republice diagnostikují rakovinu varlat zhruba 500 mužům. Přibližně tři desítky z nich na tuto nemoc zemřou. U mužů ve věku mezi dvaceti a třiceti lety se jedná o nejčastější zhoubný nádor.

Bohužel informovanost o tomto typu rakoviny je mezi Čechy stále malá. Lékaři mužům doporučují provádět jednou za měsíc jednoduché samovyšetření varlat, které nemoc může včas odhalit. Zjednodušeně řečeno by se měli muži každý měsíc pořádně podívat, zda na varleti nenajdou nějakou změnu – zvětšení, tvrdost na pohmat bez známek bolesti, hrbolky, změny na kůži a podobně. Pokud se taková změna objeví, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne o dalším postupu a provede další specializované vyšetření. V případě jakýchkoliv pochybností, je lepší k lékaři zajít co nejdřív a odejít s klidem na duši s vědomím, že jsme zdraví, než doma čekat a přijít teprve tehdy, až je na úspěšnou léčbu pozdě.

Nejčastějším nádorovým onemocněním reprodukčních orgánů u žen je rakovina děložního hrdla. Ta se dá včas odhalit na preventivních gynekologických prohlídkách. Proto je nutné, aby na ně Češky nezapomínaly. Vývoj tohoto typu nádoru postupuje pomalu, a proto ho gynekolog může na pravidelné prohlídce včas zachytit. Čím dřív se s léčbou začne, tím vyšší je šance, že bude úspěšná.

Na prevenci se zkrátka v případě nádorů varlat a děložního hrdla určitě vyplatí dbát!

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.