Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů
svetovy-den-boje-proti-rakovine-upozornuje-na-nadory-reprodukcnich-organu.jpg

Světový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů

Zveřejněno: 04.02.2015

Víte, že každý muž by si měl jednou měsíčně provádět samovyšetření varlat? A že každá žena by měla chodit pravidelně na gynekologické prohlídky, i když nepociťuje vůbec žádné obtíže? Letošní Světový den boje proti rakovině mimo jiné upozorňuje na klíčovou roli prevence v případě nádorů reprodukčních orgánů. 

Na 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. Zakladatelem této tradice je Mezinárodní unie boje proti rakovině se sídlem ve švýcarské Ženevě. Unie sdružuje víc než 800 organizací ze všech koutů světa. Jejími členy jsou například ministerstva zdravotnictví, výzkumné ústavy, onkologické společnosti nebo různá sdružení pacientů.

Letošním tématem Světového dne boje proti rakovině jsou nádory reprodukčních orgánů žen i mužů. Ročně v České republice diagnostikují rakovinu varlat zhruba 500 mužům. Přibližně tři desítky z nich na tuto nemoc zemřou. U mužů ve věku mezi dvaceti a třiceti lety se jedná o nejčastější zhoubný nádor.

Bohužel informovanost o tomto typu rakoviny je mezi Čechy stále malá. Lékaři mužům doporučují provádět jednou za měsíc jednoduché samovyšetření varlat, které nemoc může včas odhalit. Zjednodušeně řečeno by se měli muži každý měsíc pořádně podívat, zda na varleti nenajdou nějakou změnu – zvětšení, tvrdost na pohmat bez známek bolesti, hrbolky, změny na kůži a podobně. Pokud se taková změna objeví, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne o dalším postupu a provede další specializované vyšetření. V případě jakýchkoliv pochybností, je lepší k lékaři zajít co nejdřív a odejít s klidem na duši s vědomím, že jsme zdraví, než doma čekat a přijít teprve tehdy, až je na úspěšnou léčbu pozdě.

Nejčastějším nádorovým onemocněním reprodukčních orgánů u žen je rakovina děložního hrdla. Ta se dá včas odhalit na preventivních gynekologických prohlídkách. Proto je nutné, aby na ně Češky nezapomínaly. Vývoj tohoto typu nádoru postupuje pomalu, a proto ho gynekolog může na pravidelné prohlídce včas zachytit. Čím dřív se s léčbou začne, tím vyšší je šance, že bude úspěšná.

Na prevenci se zkrátka v případě nádorů varlat a děložního hrdla určitě vyplatí dbát!

Doporučujeme


predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.