Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat
svetovy-den-boje-proti-aids-cesi-zacali-smrtelnou-nemoc-trochu-podcenovat.jpg

Světový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat

Zveřejněno: 01.12.2014

První prosinec si každoročně připomínáme jako Světový den boje proti AIDS. Podle nejnovějších zjištění se nemoc začala šířit  z hlavního města Konga - Kinshasy. Tým vědců k tomu dospěl na základě výzkumu, který sledoval genetický původ viru HIV. Nemoc se podle nich začala masově šířit v roce 1920. Oficiálně ji ale lékaři diagnostikovali až v roce 1981 v USA. 

Název AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome.  Česky je to syndrom získaného selhání imunity.  Organismus nemocného AIDS ztrácí obranyschopnost, a je proto náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Původcem této smrtelné nemoci je virus, který dostal název HIV a který ničí bílé krvinky. Ty jsou pro lidskou imunitu klíčové. Čím jich je méně, tím hůř dokážou tělo bránit. Nejčastější příčinou smrti nemocných AIDS proto není nemoc samotná, ale jiná choroba, která napadne jejich oslabený organismus. Nejčastěji se jedná o zápal plic.

Nemoc je zatím nevyléčitelná. Umíme léčit pouze některé její projevy, ale ne ji samotnou. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve světě je dnes víc než 35 milionů nakažených, přičemž toto číslo se s každým rokem zvyšuje o další milion. Případy AIDS se v České republice evidují od poloviny osmdesátých let. Bohužel v poslední době nakažených výrazně přibylo. Nyní je v Česku přes dva tisíce nemocných a tento počet pořád roste.

Odborníci se domnívají, že za rozšířením nemoci v ČR je, že lidi začali nebezpečí AIDS podceňovat. Češi už se prý nemoci tolik nebojí a chovají se rizikověji. Ke snížení obav vedlo zřejmě i to, že pokud se nemoc včas diagnostikuje a začne se brzy léčit, dá se s ní žít i řadu let bez většího omezení. Neměli bychom ale zapomínat, že se pořád jedná o smrtelné onemocnění! Čím dřív se nemoc začne léčit, tím lépe. Nemocný, který o své nemoci ví, nemůže nakazit další lidi. Proto je důležité zajít si v případě jakéhokoliv podezření na preventivní laboratorní test. A to co nejdříve.

Seznam testovacích míst společnosti synlab najdete tady.

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.