Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat
svetovy-den-boje-proti-aids-cesi-zacali-smrtelnou-nemoc-trochu-podcenovat.jpg

Světový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat

Zveřejněno: 01.12.2014

První prosinec si každoročně připomínáme jako Světový den boje proti AIDS. Podle nejnovějších zjištění se nemoc začala šířit  z hlavního města Konga - Kinshasy. Tým vědců k tomu dospěl na základě výzkumu, který sledoval genetický původ viru HIV. Nemoc se podle nich začala masově šířit v roce 1920. Oficiálně ji ale lékaři diagnostikovali až v roce 1981 v USA. 

Název AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome.  Česky je to syndrom získaného selhání imunity.  Organismus nemocného AIDS ztrácí obranyschopnost, a je proto náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Původcem této smrtelné nemoci je virus, který dostal název HIV a který ničí bílé krvinky. Ty jsou pro lidskou imunitu klíčové. Čím jich je méně, tím hůř dokážou tělo bránit. Nejčastější příčinou smrti nemocných AIDS proto není nemoc samotná, ale jiná choroba, která napadne jejich oslabený organismus. Nejčastěji se jedná o zápal plic.

Nemoc je zatím nevyléčitelná. Umíme léčit pouze některé její projevy, ale ne ji samotnou. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve světě je dnes víc než 35 milionů nakažených, přičemž toto číslo se s každým rokem zvyšuje o další milion. Případy AIDS se v České republice evidují od poloviny osmdesátých let. Bohužel v poslední době nakažených výrazně přibylo. Nyní je v Česku přes dva tisíce nemocných a tento počet pořád roste.

Odborníci se domnívají, že za rozšířením nemoci v ČR je, že lidi začali nebezpečí AIDS podceňovat. Češi už se prý nemoci tolik nebojí a chovají se rizikověji. Ke snížení obav vedlo zřejmě i to, že pokud se nemoc včas diagnostikuje a začne se brzy léčit, dá se s ní žít i řadu let bez většího omezení. Neměli bychom ale zapomínat, že se pořád jedná o smrtelné onemocnění! Čím dřív se nemoc začne léčit, tím lépe. Nemocný, který o své nemoci ví, nemůže nakazit další lidi. Proto je důležité zajít si v případě jakéhokoliv podezření na preventivní laboratorní test. A to co nejdříve.

Seznam testovacích míst společnosti synlab najdete tady.

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.