Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkySvětový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat
svetovy-den-boje-proti-aids-cesi-zacali-smrtelnou-nemoc-trochu-podcenovat.jpg

Světový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat

Zveřejněno: 01.12.2014

První prosinec si každoročně připomínáme jako Světový den boje proti AIDS. Podle nejnovějších zjištění se nemoc začala šířit  z hlavního města Konga - Kinshasy. Tým vědců k tomu dospěl na základě výzkumu, který sledoval genetický původ viru HIV. Nemoc se podle nich začala masově šířit v roce 1920. Oficiálně ji ale lékaři diagnostikovali až v roce 1981 v USA. 

Název AIDS je zkratkou anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome.  Česky je to syndrom získaného selhání imunity.  Organismus nemocného AIDS ztrácí obranyschopnost, a je proto náchylný k řadě dalších infekčních a nádorových onemocnění. Původcem této smrtelné nemoci je virus, který dostal název HIV a který ničí bílé krvinky. Ty jsou pro lidskou imunitu klíčové. Čím jich je méně, tím hůř dokážou tělo bránit. Nejčastější příčinou smrti nemocných AIDS proto není nemoc samotná, ale jiná choroba, která napadne jejich oslabený organismus. Nejčastěji se jedná o zápal plic.

Nemoc je zatím nevyléčitelná. Umíme léčit pouze některé její projevy, ale ne ji samotnou. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve světě je dnes víc než 35 milionů nakažených, přičemž toto číslo se s každým rokem zvyšuje o další milion. Případy AIDS se v České republice evidují od poloviny osmdesátých let. Bohužel v poslední době nakažených výrazně přibylo. Nyní je v Česku přes dva tisíce nemocných a tento počet pořád roste.

Odborníci se domnívají, že za rozšířením nemoci v ČR je, že lidi začali nebezpečí AIDS podceňovat. Češi už se prý nemoci tolik nebojí a chovají se rizikověji. Ke snížení obav vedlo zřejmě i to, že pokud se nemoc včas diagnostikuje a začne se brzy léčit, dá se s ní žít i řadu let bez většího omezení. Neměli bychom ale zapomínat, že se pořád jedná o smrtelné onemocnění! Čím dřív se nemoc začne léčit, tím lépe. Nemocný, který o své nemoci ví, nemůže nakazit další lidi. Proto je důležité zajít si v případě jakéhokoliv podezření na preventivní laboratorní test. A to co nejdříve.

Seznam testovacích míst společnosti synlab najdete tady.

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.