Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyStředomořská strava - recept na dlouhý a zdravý život?
stredomorska-strava-recept-na-dlouhy-a-zdravy-zivot.jpg

Středomořská strava - recept na dlouhý a zdravý život?

Zveřejněno: 23.07.2014

Středomořská kuchyně je tak vyhlášená, že se dokonce dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Pravidelně se ale v souvislosti se středomořskou stravou mluví nejen o její chuti, ale také o zdravotních benefitech, které přináší. Podle některých studií funguje středomořská kuchyně jako prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny a zvyšuje průměrný věk. Co je jejím základem?

Základní stavební kameny středomořské kuchyně jsou čerstvé a sezónní suroviny – ovoce, zelenina, bylinky, ryby, ořechy a olivový olej. Většina typických středomořských jídel je navíc jednoduchých na přípravu a obsahuje jen několik základních ingrediencí. Kromě zdravotních benefitů je středomořská strava ideální i v případě, že chcete zhubnout. Díky velkému podílu zeleniny obsahuje totiž středomořská kuchyně relativně málo kalorií.

Jaké jsou tedy zásady středomořské kuchyně?

Každý den jezte hodně zeleniny a ovoce, celkově zařaďte do jídelníčku víc potravin rostlinného původu a omezte produkty živočišného původu, ovoce a zelenina by měly být součástí každého jídla.

Omezte konzumaci červeného masa. Pokud už si chcete dát maso, zvolte ryby nebo drůbež při tepelné úpravě masa dejte přednost grilování nebo dušení před smažením používejte místo másla nebo margarínu olivový olej, přidávejte ho do salátů a užívejte ho i při tepelné úpravě pokrmů

Do jídelníčku zařaďte víc ořechů a luštěnin, ořechy konzumujte pokud možno nepražené a nesolené, luštěniny používejte nejen jako přílohu, ale přidávejte je i do zeleninových salátů omezte solení a používání prefabrikovaných kořenících směsí a zkuste místo toho jídla dochucovat čerstvými bylinkami a česnekem jednou denně si dopřejte jogurt nebo kousek sýra, mléčné výroby jezte sice pravidelně, ale v menších porcích.

Ovoce a zelenina by ve středomořské dietě měly být součástí každého jídla, zabírat by měly cca polovinu veškeré zkonzumované potravy. Čtvrtinu jídla by pak měly tvořit potraviny s vyšším obsahem sacharidů (tj. například těstoviny nebo pečivo) a zbylou čtvrtinu potraviny s vyšším obsahem bílkovin jako je právě třeba rybí a drůbeží maso.

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.