Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyStředomořská strava - recept na dlouhý a zdravý život?
stredomorska-strava-recept-na-dlouhy-a-zdravy-zivot.jpg

Středomořská strava - recept na dlouhý a zdravý život?

Zveřejněno: 23.07.2014

Středomořská kuchyně je tak vyhlášená, že se dokonce dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Pravidelně se ale v souvislosti se středomořskou stravou mluví nejen o její chuti, ale také o zdravotních benefitech, které přináší. Podle některých studií funguje středomořská kuchyně jako prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny a zvyšuje průměrný věk. Co je jejím základem?

Základní stavební kameny středomořské kuchyně jsou čerstvé a sezónní suroviny – ovoce, zelenina, bylinky, ryby, ořechy a olivový olej. Většina typických středomořských jídel je navíc jednoduchých na přípravu a obsahuje jen několik základních ingrediencí. Kromě zdravotních benefitů je středomořská strava ideální i v případě, že chcete zhubnout. Díky velkému podílu zeleniny obsahuje totiž středomořská kuchyně relativně málo kalorií.

Jaké jsou tedy zásady středomořské kuchyně?

Každý den jezte hodně zeleniny a ovoce, celkově zařaďte do jídelníčku víc potravin rostlinného původu a omezte produkty živočišného původu, ovoce a zelenina by měly být součástí každého jídla.

Omezte konzumaci červeného masa. Pokud už si chcete dát maso, zvolte ryby nebo drůbež při tepelné úpravě masa dejte přednost grilování nebo dušení před smažením používejte místo másla nebo margarínu olivový olej, přidávejte ho do salátů a užívejte ho i při tepelné úpravě pokrmů

Do jídelníčku zařaďte víc ořechů a luštěnin, ořechy konzumujte pokud možno nepražené a nesolené, luštěniny používejte nejen jako přílohu, ale přidávejte je i do zeleninových salátů omezte solení a používání prefabrikovaných kořenících směsí a zkuste místo toho jídla dochucovat čerstvými bylinkami a česnekem jednou denně si dopřejte jogurt nebo kousek sýra, mléčné výroby jezte sice pravidelně, ale v menších porcích.

Ovoce a zelenina by ve středomořské dietě měly být součástí každého jídla, zabírat by měly cca polovinu veškeré zkonzumované potravy. Čtvrtinu jídla by pak měly tvořit potraviny s vyšším obsahem sacharidů (tj. například těstoviny nebo pečivo) a zbylou čtvrtinu potraviny s vyšším obsahem bílkovin jako je právě třeba rybí a drůbeží maso.

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?