Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

Zveřejněno: 20.03.2018

Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.

„Neléčená štítná žláza může mít za následek zhoršení prvotních příznaků nemoci, postupný rozvoj chronického onemocnění, a v krajním případě může dokonce zvířeti zkrátit život,“ říká MVDr. Ján Švalec, veterinární lékař ze společnosti synlab czech. Stejně jako u člověka, i u zvířat mohou být poruchy funkce štítné žlázy vrozené nebo způsobené tzv. autoimunitním procesem. Podle současných zjištění přitom až 10 % psů a koček může trpět některou z forem dysfunkce štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy se nejčastěji vyskytuje u psů

„Psi skutečně trpí poruchami štítné žlázy velmi často, většinou její sníženou funkcí. Nedostatečná tvorba hormonu tyroxinu vede k celkovému utlumení organismu zvířete, únavě, citlivosti na chlad, snížené chuti k jídlu nebo naopak k obezitě. Podobně jako lidé, kteří mají problém se sníženou funkcí štítné žlázy, i psi bývají rozmrzelí, nemají chuť k pohybu, trápí je šupinatá kůže, suchá a lomivá srst, její nadměrné vypadávání nebo špatné hojení ran,“ konstatuje MVDr. Ján Švalec. Nejvíce trpí sníženou funkcí štítné žlázy velká plemena psů. Sklon k tomuto onemocnění mají především zlatí retrívři, dobrmani, němečtí ovčáci a rotvajleři, z malých plemen pak jezevčíci a yorkshirští teriéři. Nemoc se většinou u zvířete projeví až ve středním věku, tj. po pátém roce života.

Naopak nadměrná produkce hormonů štítné žlázy postihuje častěji kočky. Chovatelé by měli být ostražití, pokud u svého zvířete pozorují příznaky, jako jsou zvýšená aktivita, neklid, zvýšená chuť k jídlu, časté vylučování nebo zvracení. Toto onemocnění se projevuje častěji u starších koček, zejména nad deset let věku.

Laboratorní vyšetření může ušetřit další starosti i peníze

Porucha funkce štítné žlázy je přitom zjistitelná naprosto běžným laboratorním vyšetřením, které se provádí z krve zvířete a o něž můžete kdykoliv požádat veterináře. „Z krevního vzorku zvířete se zjišťují hladiny hormonů štítné žlázy ‒ celkového a volného tyroxinu a hormonu TSH, který na sebe tyroxin váže. U nás v laboratořích synlab používáme speciálně kalibrovaný přístroj, který spolehlivě zjistí i sebemenší odchylku od normálu,“ dodává MVDr. Ján Švalec. Na základě výsledků laboratorního rozboru předepíše veterinární lékař stálou léčbu, jež pomůže v krátké době navrátit zdravotní stav zvířete do rovnováhy.

I psí přátelé pomáhají

Jakou péči potřebuje v zimě váš pes?

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.