Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

Zveřejněno: 20.03.2018

Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.

„Neléčená štítná žláza může mít za následek zhoršení prvotních příznaků nemoci, postupný rozvoj chronického onemocnění, a v krajním případě může dokonce zvířeti zkrátit život,“ říká MVDr. Ján Švalec, veterinární lékař ze společnosti synlab czech. Stejně jako u člověka, i u zvířat mohou být poruchy funkce štítné žlázy vrozené nebo způsobené tzv. autoimunitním procesem. Podle současných zjištění přitom až 10 % psů a koček může trpět některou z forem dysfunkce štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy se nejčastěji vyskytuje u psů

„Psi skutečně trpí poruchami štítné žlázy velmi často, většinou její sníženou funkcí. Nedostatečná tvorba hormonu tyroxinu vede k celkovému utlumení organismu zvířete, únavě, citlivosti na chlad, snížené chuti k jídlu nebo naopak k obezitě. Podobně jako lidé, kteří mají problém se sníženou funkcí štítné žlázy, i psi bývají rozmrzelí, nemají chuť k pohybu, trápí je šupinatá kůže, suchá a lomivá srst, její nadměrné vypadávání nebo špatné hojení ran,“ konstatuje MVDr. Ján Švalec. Nejvíce trpí sníženou funkcí štítné žlázy velká plemena psů. Sklon k tomuto onemocnění mají především zlatí retrívři, dobrmani, němečtí ovčáci a rotvajleři, z malých plemen pak jezevčíci a yorkshirští teriéři. Nemoc se většinou u zvířete projeví až ve středním věku, tj. po pátém roce života.

Naopak nadměrná produkce hormonů štítné žlázy postihuje častěji kočky. Chovatelé by měli být ostražití, pokud u svého zvířete pozorují příznaky, jako jsou zvýšená aktivita, neklid, zvýšená chuť k jídlu, časté vylučování nebo zvracení. Toto onemocnění se projevuje častěji u starších koček, zejména nad deset let věku.

Laboratorní vyšetření může ušetřit další starosti i peníze

Porucha funkce štítné žlázy je přitom zjistitelná naprosto běžným laboratorním vyšetřením, které se provádí z krve zvířete a o něž můžete kdykoliv požádat veterináře. „Z krevního vzorku zvířete se zjišťují hladiny hormonů štítné žlázy ‒ celkového a volného tyroxinu a hormonu TSH, který na sebe tyroxin váže. U nás v laboratořích synlab používáme speciálně kalibrovaný přístroj, který spolehlivě zjistí i sebemenší odchylku od normálu,“ dodává MVDr. Ján Švalec. Na základě výsledků laboratorního rozboru předepíše veterinární lékař stálou léčbu, jež pomůže v krátké době navrátit zdravotní stav zvířete do rovnováhy.

I psí přátelé pomáhají

Jakou péči potřebuje v zimě váš pes?

Doporučujeme


renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.