Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

Zveřejněno: 20.03.2018

Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.

„Neléčená štítná žláza může mít za následek zhoršení prvotních příznaků nemoci, postupný rozvoj chronického onemocnění, a v krajním případě může dokonce zvířeti zkrátit život,“ říká MVDr. Ján Švalec, veterinární lékař ze společnosti synlab czech. Stejně jako u člověka, i u zvířat mohou být poruchy funkce štítné žlázy vrozené nebo způsobené tzv. autoimunitním procesem. Podle současných zjištění přitom až 10 % psů a koček může trpět některou z forem dysfunkce štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy se nejčastěji vyskytuje u psů

„Psi skutečně trpí poruchami štítné žlázy velmi často, většinou její sníženou funkcí. Nedostatečná tvorba hormonu tyroxinu vede k celkovému utlumení organismu zvířete, únavě, citlivosti na chlad, snížené chuti k jídlu nebo naopak k obezitě. Podobně jako lidé, kteří mají problém se sníženou funkcí štítné žlázy, i psi bývají rozmrzelí, nemají chuť k pohybu, trápí je šupinatá kůže, suchá a lomivá srst, její nadměrné vypadávání nebo špatné hojení ran,“ konstatuje MVDr. Ján Švalec. Nejvíce trpí sníženou funkcí štítné žlázy velká plemena psů. Sklon k tomuto onemocnění mají především zlatí retrívři, dobrmani, němečtí ovčáci a rotvajleři, z malých plemen pak jezevčíci a yorkshirští teriéři. Nemoc se většinou u zvířete projeví až ve středním věku, tj. po pátém roce života.

Naopak nadměrná produkce hormonů štítné žlázy postihuje častěji kočky. Chovatelé by měli být ostražití, pokud u svého zvířete pozorují příznaky, jako jsou zvýšená aktivita, neklid, zvýšená chuť k jídlu, časté vylučování nebo zvracení. Toto onemocnění se projevuje častěji u starších koček, zejména nad deset let věku.

Laboratorní vyšetření může ušetřit další starosti i peníze

Porucha funkce štítné žlázy je přitom zjistitelná naprosto běžným laboratorním vyšetřením, které se provádí z krve zvířete a o něž můžete kdykoliv požádat veterináře. „Z krevního vzorku zvířete se zjišťují hladiny hormonů štítné žlázy ‒ celkového a volného tyroxinu a hormonu TSH, který na sebe tyroxin váže. U nás v laboratořích synlab používáme speciálně kalibrovaný přístroj, který spolehlivě zjistí i sebemenší odchylku od normálu,“ dodává MVDr. Ján Švalec. Na základě výsledků laboratorního rozboru předepíše veterinární lékař stálou léčbu, jež pomůže v krátké době navrátit zdravotní stav zvířete do rovnováhy.

I psí přátelé pomáhají

Jakou péči potřebuje v zimě váš pes?

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.