Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

Zveřejněno: 20.03.2018

Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.

„Neléčená štítná žláza může mít za následek zhoršení prvotních příznaků nemoci, postupný rozvoj chronického onemocnění, a v krajním případě může dokonce zvířeti zkrátit život,“ říká MVDr. Ján Švalec, veterinární lékař ze společnosti synlab czech. Stejně jako u člověka, i u zvířat mohou být poruchy funkce štítné žlázy vrozené nebo způsobené tzv. autoimunitním procesem. Podle současných zjištění přitom až 10 % psů a koček může trpět některou z forem dysfunkce štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy se nejčastěji vyskytuje u psů

„Psi skutečně trpí poruchami štítné žlázy velmi často, většinou její sníženou funkcí. Nedostatečná tvorba hormonu tyroxinu vede k celkovému utlumení organismu zvířete, únavě, citlivosti na chlad, snížené chuti k jídlu nebo naopak k obezitě. Podobně jako lidé, kteří mají problém se sníženou funkcí štítné žlázy, i psi bývají rozmrzelí, nemají chuť k pohybu, trápí je šupinatá kůže, suchá a lomivá srst, její nadměrné vypadávání nebo špatné hojení ran,“ konstatuje MVDr. Ján Švalec. Nejvíce trpí sníženou funkcí štítné žlázy velká plemena psů. Sklon k tomuto onemocnění mají především zlatí retrívři, dobrmani, němečtí ovčáci a rotvajleři, z malých plemen pak jezevčíci a yorkshirští teriéři. Nemoc se většinou u zvířete projeví až ve středním věku, tj. po pátém roce života.

Naopak nadměrná produkce hormonů štítné žlázy postihuje častěji kočky. Chovatelé by měli být ostražití, pokud u svého zvířete pozorují příznaky, jako jsou zvýšená aktivita, neklid, zvýšená chuť k jídlu, časté vylučování nebo zvracení. Toto onemocnění se projevuje častěji u starších koček, zejména nad deset let věku.

Laboratorní vyšetření může ušetřit další starosti i peníze

Porucha funkce štítné žlázy je přitom zjistitelná naprosto běžným laboratorním vyšetřením, které se provádí z krve zvířete a o něž můžete kdykoliv požádat veterináře. „Z krevního vzorku zvířete se zjišťují hladiny hormonů štítné žlázy ‒ celkového a volného tyroxinu a hormonu TSH, který na sebe tyroxin váže. U nás v laboratořích synlab používáme speciálně kalibrovaný přístroj, který spolehlivě zjistí i sebemenší odchylku od normálu,“ dodává MVDr. Ján Švalec. Na základě výsledků laboratorního rozboru předepíše veterinární lékař stálou léčbu, jež pomůže v krátké době navrátit zdravotní stav zvířete do rovnováhy.

I psí přátelé pomáhají

Jakou péči potřebuje v zimě váš pes?

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.