Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza: jen problém žen nad padesát let?
stitna-zlaza-jen-problem-zen-nad-padesat-let.jpg

Štítná žláza: jen problém žen nad padesát let?

Zveřejněno: 17.06.2015

Víte, že porucha štítné žlázy může mít vliv i na problémy s početím a že bývá dědičná? Při příležitosti bezplatného testování tohoto orgánu v rámci projektu Zdraví národa vám přinášíme několik zajímavých informací, které jste možná o štítné žláze nevěděli. Třeba to, že se dá žít i bez ní a že nejvíc problémů s ní mívají ženy nad padesát let.

Nádory tohoto orgánu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním žláz s vnitřní sekrecí. V některých závažných případech je nezbytné pacientům chirurgicky odstranit celou nemocnou štítnou žlázu. Hormony, které tato žláza produkuje, potom musí takový člověk doživotně přijímat ve formě léků. Nádory štítné žlázy postihují mnohem častěji ženy, než muže.

V České republice je popisováno až 600 nově zachycených případů karcinomu štítné žlázy ročně a jeho výskyt stoupá. Pozitivní zpráva ale je, že pokud se nádor podaří odhalit včas, bývá prognóza příznivá a šance na vyléčení je poměrně vysoká.

Ženy mají v porovnání s muži se štítnou žlázou častěji i další zdravotní problémy. Zvlášť riziková skupina jsou v tomto ohledu ženy starší padesáti let. Jim odborníci doporučují nechat si pro jistotu štítnou žlázu vyšetřit preventivně i v případě, že zatím nepociťují žádné obtíže.

K základním vyšetřením štítné žlázy patří pohmat a laboratorní rozbor krve. Díky Zdraví národa si můžete na laboratorní vyšetření štítné žlázy zajít zdarma až do 30. června. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...