Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyŠtítná žláza: jen problém žen nad padesát let?
stitna-zlaza-jen-problem-zen-nad-padesat-let.jpg

Štítná žláza: jen problém žen nad padesát let?

Zveřejněno: 17.06.2015

Víte, že porucha štítné žlázy může mít vliv i na problémy s početím a že bývá dědičná? Při příležitosti bezplatného testování tohoto orgánu v rámci projektu Zdraví národa vám přinášíme několik zajímavých informací, které jste možná o štítné žláze nevěděli. Třeba to, že se dá žít i bez ní a že nejvíc problémů s ní mívají ženy nad padesát let.

Nádory tohoto orgánu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním žláz s vnitřní sekrecí. V některých závažných případech je nezbytné pacientům chirurgicky odstranit celou nemocnou štítnou žlázu. Hormony, které tato žláza produkuje, potom musí takový člověk doživotně přijímat ve formě léků. Nádory štítné žlázy postihují mnohem častěji ženy, než muže.

V České republice je popisováno až 600 nově zachycených případů karcinomu štítné žlázy ročně a jeho výskyt stoupá. Pozitivní zpráva ale je, že pokud se nádor podaří odhalit včas, bývá prognóza příznivá a šance na vyléčení je poměrně vysoká.

Ženy mají v porovnání s muži se štítnou žlázou častěji i další zdravotní problémy. Zvlášť riziková skupina jsou v tomto ohledu ženy starší padesáti let. Jim odborníci doporučují nechat si pro jistotu štítnou žlázu vyšetřit preventivně i v případě, že zatím nepociťují žádné obtíže.

K základním vyšetřením štítné žlázy patří pohmat a laboratorní rozbor krve. Díky Zdraví národa si můžete na laboratorní vyšetření štítné žlázy zajít zdarma až do 30. června. 

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.